Съдържание

Посетители

В момента има 150  гости и няма потребители и в сайта

Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС

Съобщение №91/2024

Изх. №5115(1)/11.01.2024 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Изменение на разрешително за водовземане на минерални води от Сондаж №1ХГ от НМВ изключителна държавна собственост - № 2 от Приложение № 2 на Закона за водите „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог, област Благоевград“

възложител: „КАТЕЛ“ ООД

Във връзка с представеното от Вас уведомление с вх. №5115/19.12.2023 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме следното:
Инвестиционното предложение „Изменение на разрешително за водовземане на минерални води от Сондаж № 1ХГ от НМВ изключителна държавна собственост - № 2 от Приложение № 2 на Закона за водите „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация и документация, с настоящото инвестиционно предложение е заявено предвиждане за изменение на разрешително за водовземане на минерални води от Сондаж № 1ХГ от НМВ изключителна държавна собственост - № 21 от Приложение № 2 на Закона за водите „Гулийна баня”, с. Баня, община Разлог, в случая издадено Разрешително № МВ-052017-ГБ/20.10.2017 г. за водовземане на минерални води от Сондаж № 1ХГ от НМВ изключителна държавна собственост - № 21 от Приложение № 2 на Закона за водите „Гулийна баня”, с. Баня, община Разлог, ведно с Решение № РИ-012017-ГБ/20.10.2017 г. за удължаване срока на разрешителното.
Съгласно издаденото разрешително, обект на водоснабдяване по разрешителното е хотел известен като „Аквилон Aparthotel & Termal Pools“, находящ се в УПИ V1-273, кв. 25 и УПИ ІІІ-798, кв. 25 по плана на с. Баня, община Разлог. Хотелът разполага с външен и вътрешен рекреационен басейн. Параметрите на водовземане са следните:
• Средногодишен дебит - 0,35 л/сек.
• Годишен воден обем - 11 037,60 м³/год.
За осигуряване на пълноценни и задоволителни условия за рекреация и профилактика на посетителите на обекта, от страна на възложителя е заявено предвиждане за изграждане на басейн за профилактика и рекреация с полезен обем 25,00 куб. м. Басейнът се предвижда да бъде захранен с минерална вода от Сондаж №1ХГ от находище на минерална вода „Гулийна баня”, с. Баня, община Разлог.
Лечебният басейн е предвиден да се ползва при наличие на посетители, като пълният му обем ще се подменя един път в седмицата. Опресняването на басейна ще става до 15% от работния му обем на всеки работен час. В технологичния разчет е заложено работно време на външния басейн ползващ минерална вода от 8 часа в денонощие при 365 дни годишно без почивен ден.
С оглед гореизложеното и с цел задоволяване на действителните нужди на хотела е направено повторно оразмеряване на съоръженията, използващи минерална вода.
Въз основа на направеното разпределение е направено окончателно обобщение относно необходимите водни количества за водовземане за захранване на обекта по издаденото разрешително и е инициирано настоящото инвестиционно предложение свързано с предвиждане за изменение на издаденото разрешително Разрешително № МВ-052017-ГБ/20.10.2017 г. за водовземане на минерални води от Сондаж № 1ХГ от НМВ изключителна държавна собственост - № 21 от Приложение № 2 на Закона за водите „Гулийна баня”, с. Баня, община Разлог.
Съгласно представената информация, исканото изменение на параметрите на водовземане са следните:
• Проектен средногодишен дебит - 0,60 л/сек.
• Проектен средноденонощен дебит - 51,50 м³/дневно
• Годишен воден обем - 18 798,81 куб. м/год.
С оглед на изложеното, исканото изменение представлява увеличени с 0,25 л/сек. на първоначално разрешеното количество по Разрешително № МВ-052017-ГБ/20.10.2017 г., ведно с Решение № РИ-012017-ГБ/20.10.2017 г. за удължаване срока на разрешителното.
Гореописаното инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо е разположена защитените зони BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-353/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 58/2021 г.), на най-близко геодезично разстояние около 1800 м.
Така заявеното инвестиционно предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС съгласно ЗООС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на ЗБР (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в изразено становище на БДЗБР с изх. №П-01-403(1)/03.01.2024 г., постъпили в РИОСВ – Благоевград вх. №5115(2)/09.01.2024 г., копия от което прилагаме за сведение и съобразяване.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че с осъществяването им не се засягат пряко защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се създават предпоставки за фрагментация, увреждане и трансформация на типове природни местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се променя структурата и видовия състав на местообитания, не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури, не се нарушава кохерентността между зоните, не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии, което да доведе до прогонването на видовете, предмет на опазване в защитените зони и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им, реализацията им не е свързана с генериране на антропогенни вещества и процеси, както и отпадъци, които могат да доведат до отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони, при реализацията и експлоатацията на предвидените с настоящето инвестиционно предложение дейности няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение „Изменение на разрешително за водовземане на минерални води от Сондаж №1ХГ от НМВ изключителна държавна собственост - № 2 от Приложение № 2 на Закона за водите „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог, област Благоевград“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с изх. №П-01-403(1)/03.01.2024 г. на БДЗБР.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград