Съдържание

Посетители

В момента има 454  гости и няма потребители и в сайта

Архив доклади - 2023 г.

„Билта“ ЕАД - гр. Гоце Делчев

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на „Билта“ ЕАД - гр. Гоце Делчев

 

 

На основание Заповед №410/06.10.2023 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 24.10.2023 г. е извършена проверка на място на „Спортно – рекреационен комплекс „UVA NESTUM & SPA“, находящ се в гр. Гоце Делчев, местност Мочура експлоатиран от „Билта“ ЕАД, гр. Гоце Делчев.

1. Цел на проверка.
Проверката е извършена от екип експерти по различни компоненти и фактори, влияещи на околната среда, с цел да се оцени нивото и степента на съответствие на обекта с изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ, ДВ, бр. 45/1996 г., с изм. и доп.), Закона за водите (ДВ бр. 67/1999 г., с изм. и доп.) и Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ЗЗВВХВС, ДВ бр. 10/2000 г., с изм. и доп.).

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

На място е извършена проверка на следните производствени помещения и инсталации:
- стационарно климатично оборудване;
- котелни помещения (2 бр.);
- помещения за вино производство (2 бр.);
- 3 бр. складове за съхранение на опасни химични вещества и смеси;
- МПСОВ обслужваща спортно – рекреационен комплекс.

3. Отразени в констативния протокол факти и обстоятелства. Констатирани нарушения.

Основна дейност на дружеството – предлагане на хотелиерски и ресторантьорски услуги, и винопроизводство. Работният режим на комплекса е непрекъснат. При проверката е съставен Констативен протокол №38-06/24.10.2023 г., в който са отразени следните констатации и факти:

3.1. Компонент „Атмосферен въздух”
3.1.1. Организирани източници на емисии от горивни процеси
За отопление на общите части на хотелската част и ресторанта са инсталирани 2 бр. котли в отделни котелни помещения. Котлите са предназначени да изгарят твърдо гориво. Използва се само единият от котлите, който изгаря пелети. Котлите са с топлинна мощност под 500 kW и не подлежат на контрол чрез измервания.
3.1.2. Контрол по Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение за издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване съдържащо флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ бр.20/2017 г.) и Регламент (ЕС) №517/2014 за флуорсъдържащите парникови газове
На обекта се експлоатира стационарно климатично оборудване - 12 бр. инсталации, съдържащи флуорсъдържащи парникови газове - R 410 А, R 134 А и R 422 А, в количества от 2.8 до 11.8 кг, които подлежат на проверки за течове, с честота не по-малко от веднъж на всеки 12 месеца, съгласно чл. 4 на Регламент (ЕС) №517/2014.
При проверката се представят 12 бр. досиета на системите по образеца на Приложение №3 към чл. 29, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. При направения преглед на досиетата на системите се установи, че са налични хронологични записи от извършените проверки за течове за 2022 г. и 2023 г. Проверките за течове се извършват от лице, притежаващо валиден документ за правоспособност, издаден от Българска браншова камара по машиностроене.
При извършения оглед е установено, че оборудването е етикетирано съгл. изискванията на чл. 12 от Регламент (ЕС) №517/2014 и чл. 40 от Наредба №1/2017 г.
В законоустановения срок в РИОСВ – Благоевград е представена информация (годишен отчет за предходната календарна година), съгл. Приложение №9 към чл. 35, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. за експлоатираното стационарно климатично оборудване. В годишния отчет, както и в досиетата на системите няма отразено допълване на системите.

3.2. Компонент „Води”
За ползване на воден обект дренажен канал, вливащ се в р. Места, с цел заустване на отпадъчни води на изход от МПСОВ с капацитет 160 е. ж., дружеството е титуляр на издадено от директора на БД „ЗБР“ Разрешително за заустване (РЗ) №43740015/08.11.2016 г., изменено с Решение №ПО-01-106/2019 г. и продължено с Решение №ПО-01-14/23.01.2023 г. С цитираното разрешително са придобити права за заустване на пречистени отпадъчни води, формирани от хотелска част, изба с ресторант-енотека, спортен комплекс с кафе и SPA център.
Дружеството изпълнява условията и изискванията на издаденото Разрешително:
- провежда собствен мониторинг на заустваните отпадъчни води, съгласно честотата заложена в РЗ - на тримесечие, чието изпълнение е възложено на акредитирана лаборатория. Лабораторните протоколи от изпитване се представят своевременно в РИОСВ – Благоевград. Не са констатирани отклонения от индивидуалните емисионни ограничения (ИЕО) по показателите за контрол, заложени в цитираното разрешително.
- в законоустановения срок в РИОСВ – Благоевград е представен Доклад за изпълнение на условията и изискванията на РЗ за предходната 2022 година, изготвен съгласно изискванията на чл. 48, ал. 1, т. 12 от Закона за водите.
- монтирано е измервателно устройство за отчитане количеството на заустваните отпадъчни води, което е пломбирано от БД „ЗБР“. Водят се дневници, в които се правят ежемесечни записи на показанията на устройството.
- пунктът за собствен мониторинг на отпадъчните води – изход МПСОВ, преди заустване в дренажен канал, вливащ се в р. Места е трайно сигнализиран.
По време на проверката от акредитирана лаборатория РЛ – Благоевград е извършено контролно пробовземане на отпадъчни води за последващо изпитване. До момента на изготвяне на доклада, резултатите от проведения емисионен контрол не са представени в РИОСВ - Благоевград.

3.3. Фактор „Опасни химични вещества”
3.3.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH)
По смисъла на чл. 3, параграф 13 на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH), дружеството изпълнява задълженията си като „потребител надолу по веригата“ на опасни химични вещества и смеси (ОХВС), които се класифицират в определени категории на опасност, съгласно Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP). В съответствие с изискванията на чл. 36 от REACH е създадено досие, което съдържа информация за употребяваните и съхранявани на обекта химикали, както и за техните доставчици. Предоставени са информационни листове за безопасност (ИЛБ), отговарящи на изискванията на Приложение II на REACH. Дружеството не извършва директен внос/износ на химикали и няма задължения за регистрация по REACH. Представената информация по Приложение № 2 към Заповед № РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите е необходимо да се актуализира, поради въвеждане на нови химикали в употреба.
3.3.2. Контрол по изпълнение на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ОХВС), (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.)
Употребяваните опасни химични вещества и смеси са съхраняват в 3 броя обособени складови помещения, които отговарят на изискванията на чл. 6 от горецитираната наредба. Към момента на проверката всички химикали са в оригинални, плътно затворени опаковки и не се наблюдават разливи. В съответствие с изискванията на чл. 9, ал. 1 от Наредбата, при проверката е представена оценка на безопасността на съхранението на ОХВС, изготвена във формата утвърден със Заповед №РД-184/09.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите. Същата е необходимо да се актуализира с информация за въведените на съхранение нови ОХВС. Представена е документацията по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата.

4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

За привеждане в съответствие на обекта с изискванията на ЗЗВВХВС, на дружеството са дадени предписания, като са определени срокове и отговорник за изпълнението им.

5. Заключение за съответствия на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

За изпълнение на предписанията ще бъде извършена последваща проверка при необходимост на място и/или по документи. В случай на неизпълнение ще бъдат предприети административно – наказателни действия.