Съдържание

Посетители

В момента има 394  гости и няма потребители и в сайта

Архив доклади - 2023 г.

„Монеа Манифекчъринг” ООД - гр. Благоевград

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на „Монеа Манифекчъринг” ООД - гр. Благоевград

 

На основание Заповед №271/03.06.2023 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 18.07.2023 г. е извършена проверка на място и по документи на обект: „Цех за ремонт на употребявани стартери, алтернатори и сглобяване на нови“, експлоатиран от „Монеа Манифекчъринг“ ООД, находящ се в гр. Благоевград.

1. Цел на проверката.

Проверката е извършена от екип експерти по различни компоненти и фактори, влияещи на околната среда, с цел да се оцени нивото и степента на съответствие на обекта с изискванията на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ЗЗВВХВС, ДВ бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ, ДВ, бр. 45/1996 г., с изм. и доп.).

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

Обектът е цех за ремонт на употребявани стартери и алтернатори и сглобяване на нови. Извършена е проверка на:
- участък за първична обработка;
- участък за тестване и ремонт;
- участък почистване и струговане;
- участък нанасяне на покрития (боядисване);
- участък за сглобяване;
- климатични инсталации
- места за съхранение на опасни химични вещества и смеси (ОХВС).

3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.

Основна дейност на дружеството е ремонт на употребявани стартери и алтернатори и сглобяване на нови. Режим на работа – 8 часа/ден, 5 дни в седмица. При проверката е съставен Констативен протокол №11-09/18.07.2023 г., в който са отразени следните констатации и факти:

3.1. Фактор „Опасни химични вещества“
Проверката се извършва на основание изискванията на ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и подзаконови нормативни актове, произтичащи от него.

3.1.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) №1907/2006 (REACH)
По смисъла на чл. 3, параграф 13 на Регламент (ЕО) №1907/2006 (REACH), дружеството изпълнява задълженията си като „потребител надолу по веригата“. В своята дейност употребява и съхранява опасни химични вещества и смеси (ОХВС), които са класифицирани в различен клас на опасност съгласно Регламент (ЕО) №1272/2008 (CLP). Дружеството не извършва директен внос/износ на опасни химични вещества и смеси и няма задължения за регистрация по REACH. Създаденото досие по чл. 36 на Регламент (ЕО) №1907/2006 (REACH) съдържа необходимата информация за използваните и съхранявани ОХВС, техните доставчици и Приложение №2 към Заповед №РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите. Предоставените информационни листове за безопасност (ИЛБ) отговарят на изискванията на чл. 31 и Приложение II на REACH.
3.1.2. Контрол по изпълнението на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.)
Употребяваните ОХВС се съхраняват в обособено складово помещение, което отговаря на изискванията чл. 6 от Наредбата. В шкаф с ограничен достъп се съхраняват калай и олово. Препаратът използван в миещите машини се ползва в оборотен цикъл, като се доставя в бидони по 50 л. Към момента на проверката всички ОХВС са в оригинални, плътно затворени опаковки, не се наблюдават разливи. Представя се оценка на безопасността на съхранението на ОХВС, изготвена във формата, заложен към Заповед №РД-184/09.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите. Представя се документацията по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата.

3.2. Компонент „Атмосферен въздух”
3.2.1. Относно спазване изискванията на Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение за издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване съдържащо ФПГ, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ бр. 20/2017 г.) и Регламент (ЕС) №517/2014 на Европейския парламент и на Съвета за флуорсъдържащите парникови газове и за отмяна на Регламент (ЕО) №842/2006.
За отопление/охлаждане на производственото хале се ползва стационарно климатично оборудване (3 бр. колонни климатици, 1 бр. климатична, сплит система), съдържащо флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), в количество над 5 тона СО2 еквивалент и подлежащо на контрол съгл. чл. 4 от Регламент (ЕС) №517/2014. При проверката се представят водените 4 броя досиета на системите, съгл. Приложение №3 към чл. 29 от Наредба №1/2017 г., в които са документирани извършените проверки за течове в периода 2020 – 2023 г. До момента на проверката няма регистрирани течове на ФПГ. Проверките се извършват от лица, притежаващи документи за правоспособност, издадени от Българска браншова камара по машиностроене. С вх. №695/10.02.2023 г. в РИОСВ – Благоевград е представен годишен отчет по Приложение №9, съгл. чл. 36 от Наредба №1/2017 г. за експлоатираното стационарно оборудване.
3.2.2. Организирани източници на емисии от производствена дейност
На обекта се експлоатира камера за нанасяне на покрития върху метални и пластмасови повърхности, съоръжена с подови и таванни филтри за улавяне на емисиите от летливи органични разтворители, преди изпускането им в атмосферния въздух от изпускащо устройство (въздуховод). Дейността по нанасяне на покрития върху пластмасови и метални повърхности попада в Приложение № 1 към Наредба №7/2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух, в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации (ДВ бр. 96/2003 г., с изм. и доп.). Инсталацията за нанасяне на покрития е вписана в публичния електронен регистър по чл. 30л от ЗЧАВ. В законоустановения срок в РИОСВ – Благоевград е представена декларация за изразходваните през 2022 г. количества органични разтворители, от която е видно, че не се превишава праговата стойност за консумация на разтворители. През м. ноември 2022 г. дружеството е провело собствени периодични измервания на емисиите на вредни вещества, изпускани след камерата за нанасяне на покрития в атмосферния въздух, посредством въздуховод. Резултатите са представени в РИОСВ – Благоевград с доклад по реда на чл. 39 от Наредба №6/1999 г. и показват спазване на нормата за допустими емисии по контролирания показател „органични вещества“, определени като общ органичен въглерод.

4. Дадени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

Няма дадени предписания.

5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

Не са констатирани несъответствия на обекта с изискванията на екологичното законодателство.