Съдържание

Посетители

В момента има 442  гости и няма потребители и в сайта

Доклади от комплексни проверки

„26 май“ ЕООД - гр. Благоевград

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на „26 май“ ЕООД - гр. Благоевград

 

На основание Заповед №РД-04-48/02.04.2025 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 10.04.2025 г. е извършена проверка на място и по документи на „Механичен и галваничен цех“, находящ се в Промишлена зона на с. Покровник, община Благоевград, собственост и експлоатиран от „26 май“ ЕООД, гр. Благоевград.

1. Цел на проверката.

Проверката е извършена от екип експерти по различни компоненти и фактори, влияещи на околната среда, с цел да се оцени нивото и степента на съответствие на обекта с изискванията на Закон за водите /ЗВ/(ДВ, бр. 67/1999 г. с изм. и доп.), Закон за чистотата на атмосферния въздух /ЗЧАВ/ (ДВ, бр. 45/28.05.1996 г. с изм. и доп.), Закон за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси /ЗЗВВХВС/ (ДВ, бр. 10/2000 г. с изм. и доп.) и Закон за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети /ЗОПОЕЩ/ (ДВ, бр.43/2008 г. с изм. и доп.) и свързаните подзаконови нормативни актове.

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

- бордова аспирация към галваничен цех с локално пречиствателно съоръжение (скрубер);
- складове за съхранение на опасни химични вещества и смеси (ОХВС);
- локални пречиствателни станции за промишлени и битови отпадъчни води (ЛПСОВ, БПСОВ) и пункт за мониторинг.

3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.

Основната дейност на дружеството е повърхностна обработка на метални изделия и нанасяне на галванични покрития върху тях. Работният режим на обекта е едносменен, пет дни в седмицата, 8-часов работен ден. По време на извършването на текущия контрол върху качеството на компонентите на околната среда и факторите, които й въздействат е съставен Констативен протокол №15-11/10.04.2025 г., в който са отразени следните факти и обстоятелства:

3.1. Компонент „Води”
Обектът „Механичен и галваничен цех“ фигурира в списъка за задължителен контрол на РИОСВ – Благоевград за 2025 г., утвърден със Заповед на министъра на околната среда и водите, като се проверява два пъти годишно.
Проверката е извършена във връзка с контрол за изпълнение на условията в издадено Разрешително за ползване на воден обект за заустване на отпадъчни води в повърхностни води №43120077/07.01.2025 г., издадено от директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ за експлоатация на съществуващ обект.
На обекта се формират два потока отпадъчни води: Поток №1-промишлени отпадъчни води от галваничния цех, които след пречистване в ЛПСОВ се заустват в р. Струма; Поток №2-битово-фекални отпадъчни води, които посредством изградената площадкова канализация се отвеждат до БПСОВ за пречистване, след което пречистените отпадъчни води се събират в резервоар и се използват за поливане на тревни площи и декоративна растителност на обекта.
Дружеството изпълнява задълженията си по Разрешителното за заустване:
- съгл. изискванията на чл.48, ал.1, т.12 от ЗВ в законоустановения срок в РИОСВ – Благоевград е представен доклад за изпълнение на условията и изискванията в издадено разрешително №43120057/08.02.2012 г., продължено с Решение №ПО-01-81/09.07.2018 г. (с краен срок на действие 08.06.2024 г.) за предходната 2024 г.;
- изпълнява задължението за провеждане на собствен мониторинг на заустваните отпадъчни води, съгласно заложената честота в Разрешителното – на 6 месеца;
- изпълнението на собствения мониторинг се възлага на акредитирани лаборатории, като протоколите от изпитване се представят своевременно в РИОСВ – Благоевград. Констатира се спазване на индивидуалните емисионни ограничения (ИЕО) по показателите за контрол;
-количеството на заустваните отпадъчни води се измерва посредством монтирано водомерно устройство, като ежемесечно се правят записи с показанията му;
- ЛПСОВ и БПСОВ се поддържат в добро експлоатационно състояние.
По време на проверката, от РЛ- Благоевград е извършено контролно пробовземане на промишлени отпадъчни води в пункта за мониторинг – след изхода на ЛПСОВ за последващо изпитване по показателите, заложени в разрешителното.

3.2. Фактор „Опасни химични вещества“
Проверката се извършва с цел контрол по изпълнение изискванията, регламентирани в ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и свързаните с него подзаконови нормативни актове.
В съответствие с изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH), който касае регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на опасни химични вещества в свободен вид и в смеси и Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP), дружеството изпълнява задълженията си на „потребител надолу по веригата“. Не се извършва внос/износ на опасни химични вещества и смеси (ОХВС).
Създаденото досие, в съответствие с чл. 36 на Регламент (ЕО) №1907/2006 (REACH) съдържа необходимата информация за използваните и съхранявани ОХВС, техните доставчици и Приложение 2 към Заповед № РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите. Предоставените информационни листове за безопасност (ИЛБ) отговарят на изискванията на чл. 31 и Приложение II на REACH. Дружеството използва ОХВС, които попадат в Приложение XVII на REACH. Не са установени нарушения. Спазват се изискванията за ограничение.
Контрол по изпълнението на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г. с посл. изм. и доп.)
Дружеството съхранява ОХВС в два обособени склада. Складовите помещения са идентифицирани, с ограничен достъп, без изход към канализация, налични са сорбенти. ОХВС се съхраняват съобразно изискванията посочени в ИЛБ – в оригинални, плътно затворени опаковки, като не се наблюдават разливи.
Предоставени са актуални документи по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси, както и оценки на безопасността на съхранение на ОХВС.

3.3. Направление „КПКЗ и ЕО”
Дружеството извършва дейности, които попадат в Приложение №1 от ЗОПОЕЩ (ДВ бр. 43/2008 г., с изм. и доп.), а именно:
- по т. 4 – извършване на дейности по производство, употреба, съхранение, обработка, пълнене и изпускане в околната среда на химични вещества и смеси класифицирани по Регламент (ЕО) №1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, за изменение и за отмяна на директиви 67/548/ЕИО и 1999/45/ЕО и за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 (ОВ, L 353/1 от 31 декември 2008 г.).
При проверката е представена собствена оценка за възможните случаи на непосредствена заплаха за екологични щети и на случаи на причинени екологични щети със съдържание, съгласно Приложение №1 от Наредба №1 за вида на превантивните и оздравителни мерки в предвидените случаи от ЗОПОЕЩ.

3.4. Компонент „Атмосферен въздух”
Източници на емисии от производствената дейност на обекта са аспирационни системи:
- след барабанна линия за поцинковане,
- към подвескова линия за поцинковане;
- към скрубер след линия за нанасяне на покритие никел – хром;
- към ПСОВ.
Инсталациите подлежат на контрол чрез измерване съгласно Наредба №1/2005 г. за норми на допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии (ДВ, бр. 64/2005 г.). Съгласно чл. 31, ал. 1, т. 2 от Наредба № 6/1999 г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници (ДВ, бр31/1999 г., с изм и доп.) дружеството има задължения да провежда собствени периодични измервания (СПИ) не по-малко от един път в рамките на две последователни календарни години. Последните СПИ са проведени на 31.01.2022 г. и са валидни до 31.01.2024 г. Към момента на проверката не са представени протоколи за проведени СПИ за периода след 31.01.2022 г., до момента на настоящата проверка.

4. Дадени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

При извършената проверка не са дадени предписания.

5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

За констатираното неизпълнение на изискванията на ЗЧАВ ще бъдат предприети административнонаказателни действия.
При получаване на Протоколите от изпитване от РЛ – Благоевград, в случай на констатиране на отклонения от ИЕО по показателите за контрол, също ще бъдат предприети административнонаказателни действия.