Съдържание

Посетители

В момента има 629  гости и няма потребители и в сайта

Доклади от комплексни проверки

„Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на
Община Благоевград за „Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“

 

На основание Заповед №РД-04-159/04.11.2024 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 26.11.2024 г. и 27.11.2024 г. е извършена проверка на място и по документи по изпълнение на условия от Комплексно разрешително №573-H0/2019 г. на Община Благоевград за „Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“.

1. Цел на проверка.

Проверката е извършена от екип експерти по отделните компоненти и фактори влияещи на околната среда, с цел установяване изпълнение на условията в Комплексно разрешително №573-H0/2019 г. на Община Благоевград за „Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“, включително и по изпълнение на плана на мерките за предотвратяване, намаляване или ликвидиране на значителните вредни въздействия върху околната среда, и спазване на нормативните изисквания, заложени в Закона за опазване на околната среда, другите специални закони и подзаконовите актове от екологичното законодателство. В резултат от извършената проверка е съставен Констативен протокол № 29-08/27.11.2024 г.

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

2.1 Инсталация, която попада в обхвата на точка 5.4 от Приложение 4 на ЗООС:
„Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“, изпълняваща дейност по точка 5.4 от Приложение № 4 към ЗООС – „Депа, приемащи над 10 тона отпадъци на денонощие или с общ капацитет над 25 000 тона, с изключение на депата за инертни отпадъци”, включваща:
- Клетка № 1
2.2 Извършената проверка по документи и на място на производствената площадка е във връзка със следните условия:
• Условие 2 - Инсталации, обхванати от това разрешителното;
• Условие 3 - Обхват;
• Условие 4 - Капацитет на инсталациите;
• Условие 5 - Управление на околната среда;
• Условие 7 - Уведомяване;
• Условие 8 - Използване на ресурси;
• Условие 9 - Емисии в атмосферата;
• Условие 10 - Емисии на отпадъчни води;
• Условие 11 - Управление на отпадъците;
• Условие 12 - Шум;
• Условие 13 - Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
• Условие 14 - Предотвратяване и действия при аварии;
• Условие 15 - Преходни и анормални режими на работа.
На основание Договор за възлагане на обществена поръчка №98-00-63/06.04.2020 г. между Община Благоевград и ДЗЗД „Регионално депо – Благоевград 2019“, ЕИК 177398614, дейностите по стопанисване и експлоатация на „Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево“ се изпълняват от ДЗЗД „Регионално депо – Благоевград 2019“, ЕИК 177398614. Договорът влиза в сила от датата на предоставяне на достъп до Обекта на Изпълнителя за срок до 8 (осем) години, считано от датата на влизане в сила.
При обход на площадката е извършен оглед на:
- Клетка №1;
- Клетка №2 (не е включена в КР и не е изградена);
- Пречиствателни съоръжения, отводнителни канавки;
- Съоръжения за мониторинг на подземни води;
- Места за съхранение на отпадъци.
Към момента на проверката се експлоатира Клетка №1. Клетка №2 не е изградена.

3. Констатации от извършената проверка по документи и на място по изпълнение на условия в Комплексно разрешително № 573-HО/2019 г. на Община Благоевград за „Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“

Условие 2. Инсталации, обхванати от това разрешително
Не са констатирани несъответствия. Не е извършвана промяна на инсталациите посочени в условието.
Условие 3. Обхват
Изготвени и са представени всички планове и програми изискани с конкретни условия на комплексното разрешително. Не е извършвана промяна в работата на инсталациите и на границите на площадката.
Условие 4. Капацитет на инсталациите
Изпълнява се. Не е констатирано превишаване на капацитета на инсталациите, разрешен с Условие 4.1 на комплексното разрешително. Представена е информация за депонираните неопасни отпадъци за 2023 г.
Условие 5. Управление на околната среда
Не са констатирани несъответствия. Операторът осъществява системно управление на околната среда, чрез прилагане на инструкции за мониторинг на техническите и емисионни показатели, инструкции за периодична оценка на съответствието на стойностите на емисионните и технически показатели с определените в условията на разрешителното, инструкция за установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия и инструкция за периодична оценка на наличие на нови нормативни разпоредби към работата на инсталациите по Условие №2. Операторът документира данните от наблюдението на техническите и емисионни показатели, резултатите от оценката на съответствието им.
Условие 7. Уведомяване
Не са констатирани несъответствия. Няма възникнали аварийни или други замърсявания за периода от предходната до настояща проверка. От предходната проверка на 16.11.2023 г. към датата на настоящата проверка няма регистрирани случаи на непосредствена заплаха за екологични щети. Докладвано в ГДОС за 2023 г.
С писмо с изх. №ИЗ-01-543/06.11.2023 г. на Община Благоевград е започната процедура за планирана промяна в работата на инсталацията „РСУО, регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево - I етап“ , като към момента на проверката процедурата, съгласно изх. №ППКР-2447/23.08.2024 г. на ИАОС е на етапа определен с чл. 126, ал. 1 от ЗООС – актуализиране на издаденото разрешително.
Условие 8. Използване на ресурси:
Условие 8.1. Използване на вода
Не са констатирани несъответствия. Необходимата вода за други цели и противопожарни нужди се осигурява от собствен водоизточник – Тръбен кладенец (ТК), за водовземане от който има издадено Разрешително №41590142/04.06.2014 г., с краен срок на действие до 04.06.2030 г. За измерване на ползваните водни обеми от ТК е монтирано водомерно устройство, което е пломбирано от БДЗБР. Води се дневник с ежемесечни показания на водомерното устройство, който е заверен с подпис.
Условие 8.2. Енергия
Не са констатирани несъответствия. Резултатите се документират в дневник, докладват се в Годишен доклад за околна среда (ГДОС). Няма превишение на електроенергия, съгласно заложеното в КР.
Условие 9. Емисии в атмосферата:
Условие 9.1.
Неприложимо към момента на проверката. За проверявания период не е изградена факелна инсталация за изгаряне на биогаз.
Условие 9.2. Емисии от точкови източници
Изпълнява се. Спазено е изискването за отстояние между изградените 5 броя газоотвеждащи кладенци (ГК) на клетка №1. Отпадъци се депонират в клетка №1. Към момента клетката е в експлоатация и не е достигнат етапа на изграждане на глинения запечатващ слой. Изготвена е и се прилага инструкция за състоянието на хоризонталните и вертикалните газоотвеждащи тръби и измерване на дебита на биогаза. Необходимо е инструкцията да се допълни по отношение на обхвата и.

Условие 9.3. Неорганизирани емисии
Изпълнява се. Прилагат се инструкция за периодична оценка на наличието на източници на неорганизирани емисии на площадката, установяване на причините за неорганизираните емисии от тези източници и предприемане на мерки за ограничаването им и инструкция за извършване на периодична оценка на спазването на мерките за предотвратяване и ограничаване на неорганизираните емисии, установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия. Води се дневник. Предприети са мерки за ограничаване на емисиите на прахообразни вещества съгл. чл. 70 от Наредба №1/2005 г. – оросяване на площадката и пътищата, ограничаване височината на депониране, запръстяване на дневния работен участък.
Условие 9.4. Интензивно миришещи вещества
Изпълнява се. Клетка №1 е запръстена, с което не се създават предпоставки за разпространението на миризми. При проверката на място не се усещат миризми извън границите на площадката. Запръстяването се документира в НИСО. За запръстяване се използва остатъчна подситова фракция от инсталация за предварително третиране на битови отпадъци и земни маси. Изготвен е и се прилага план за предотвратяване/намаляване на емисиите на интензивно миришещи вещества от площадката. Изготвеният план е необходимо да се допълни по отношение на обхвата му.
Условие 9.5.1
Изпълнява се. Качеството на атмосферния въздух на територията на община Благоевград се следи от АИС – Благоевград. Данните от мониторинга през 2023 г. и до момента на 2024 г. показват спазване на нормите за показателите, характеризиращи качеството на атмосферния въздух. Към 26.11.2024 г. не са регистрирани превишения на средноденонощна норма по показател ФПЧ10.
Условие 9.6. Собствен мониторинг
Изпълнява се. Операторът извършва СПИ на емисиите на вредни вещества в отпадъчните газове от 5 бр. газови кладенци на клетка №1, с честота – ежемесечно, в съответствие с изискванията на Таблица 9.6.1.1.
Определени са годишните количества на замърсителите за 2023 г. Същите са докладвани в ГДОС и са отразени/отчетени в Регистъра по ЕРИПЗ.
Изготвена е инструкция по условие 9.2.3. Необходимо е инструкцията да се допълни по отношение на обхвата и, следователно и дневника към нея.
Води се дневник, в който се документира изпълнението на мерките за предотвратяване на неорганизирани емисии и интензивно миришещи вещества. Няма постъпили оплаквания за миризми.
Условие 10. Емисии на отпадъчни води
Условие 10.1. Производствени отпадъчни води
Условие 10.1.1. Работа на пречиствателните съоръжения
На площадката се експлоатират битова пречиствателна станция за отпадъчни води (БПСОВ) и пречиствателна станция за инфилтратни води (ПСИВ), които пречистват битово-фекални, производствени и инфилтратни отпадъчни води. Изготвена е инструкция за контролираните параметри (технологични параметри, чиито контрол осигурява оптималната работа) и съответните оптимални, като честотата на контрол е три месеца. Прилагат се инструкция за поддържане на оптималните стойности на технологичните параметри, осигуряващи оптимален работен режим на пречиствателните съоръжения и инструкция за периодична проверка и поддръжка на техническа и експлоатационна изправност на пречиствателните съоръжения. Документират се и се съхраняват резултатите от мониторинга на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение. Изготвените инструкции и дневниците към тях трябва да се актуализират.
Условие 10.1.2. Емисионни норми-индивидуални емисионни ограничения
Съгласно Таблица 10.1.2.1 определените индивидуални емисионни ограничения (ИЕО) са за Пункт №1 и Пункт №2, а не за зауствания смесен поток. При контролно пробовземане през месец февруари 2024 г. няма отклонение от ИЕО по показателите за контрол и за двата пункта.
В изпълнение на собствения мониторинг са констатирани отклонения от ИЕО по показатели Азот нитритен и Азот нитратен на заустваните отпадъчни води в Пункт №2- изход ПСИВ, за което на основание чл. 69а от ЗООС с НП №С-2-11/12.06.2024 г. на директора на РИОСВ – Благоевград е наложена текуща месечна санкция, която е актуална и към момента. За заустваните отпадъчни води в Пункт №1- изход БПСОВ също са установени отклонения от ИЕО, но поради минимално изчислен размер на санкцията не е образувано административнонаказателно производство по реда на чл.69 от ЗООС.
По време на настоящата проверка е извършено контролно пробовземане на отпадъчни води в двата пункта, но до изготвяне на доклада няма постъпили резултати от акредитираната лаборатория.
Условие 10.1.4. Собствен мониторинг
Пробовземането и анализите се извършват от акредитирана лаборатория. Протоколите се представят своевременно в РИОСВ. За отчетната 2023 г. в БДЗБР е представена декларация по чл. 194б и дължимата такса е заплатена. Формираните отпадъчни води са от БПСОВ и ПСИВ. Пречистените отпадъчни води се смесват и формират смесен поток, който се зауства в р. Струма. За измерване на заустените отпадъчни води (битови и след СИВ) има монтирани два броя измервателни устройства (ИУ), които са пломбирани от БДЗБР. ИУ за битовите отпадъчни води след БПСОВ в момента на проверката е с изключен предпазител за ел. захранване и дисплея не работи. При включване на предпазителя е отчетен моментен разход 0,264 m3/h и показание 3874,903 m3. Водят се дневници в електронен вариант с ежедневни показания на ИУ. От представения дневник на ИУ за битовите отпадъчни води след ПСОВ се установи, че отчетеното показание на 26.11.2024 г. се различава от отчетеното към момента на проверката на 27.11.2024 г., което предполага технически проблеми на устройството.
Условие 10.2. Битово-фекални отпадъчни води
Битово-фекалните отпадъчни води се заустват като част от смесен поток пречистени отпадъчни води, но резултатите от провеждания собствен мониторинг, отразени в ПИ №0042/12.02.2024 г. и №1541/09.08.24 г. показват неспазване на ИЕО, заложени в Таблица 10.1.2.1 към Условие 10.1.2.1. Резултатите от контролното пробовземане, отразени в ПИ №02-0046/08.03.2024 г. показват спазване на ИЕО. Не са образувани административнонаказателни процедури по реда на чл. 69 от ЗООС, поради минимално изчислен размер на санкцията. Извършва се собствен мониторинг с определената честота на пробовземане – на изход БПСОВ (веднъж на шест месеца) и на изход ПСИВ (веднъж на три месеца).
Условие 10.3
Изпълнява се. Резултатите от собствения мониторинг на показателите за качеството на отпадъчните води и резултатите от оценка на съответствието се документират. Документират се установените несъответствия, съответно предприети коригиращи действия, като оценката се докладва като част от ГДОС за 2023 г.
Условие 11. Управление на отпадъците
Условие 11.1 Образуване на отпадъци
Изпълнява се. Не са приемани отпадъци от изброените, видно от водената в НИСО отчетност.
Условие 11.2. Приемане на отпадъци за третиране
Изпълнява се. Приемат се отпадъци, включени в КР, видно от представената информация в ГДОС за 2023 г. и водената в НИСО отчетност. Видно от водената отчетност и представената информация по ГДОС в клетка № 1 не са приемани изброените строителни отпадъци с цел оползотворяване. За запръстяване се използва подситова фракция, образувана от работата на сепариращата инсталация, видно от записите в НИСО, в отчетна книга по Приложение № 3, част „Запръстяване“. Към момента на проверката е установено, че е извършено и се извършва запръстяване и със земни маси. При извършения обход е установено наличие на резерви от земни маси, съхранявани на територията на клетка № 1.
Приемането на отпадъци се извършва, при наличие на становища от основно охарактеризиране на отпадъци. Документацията се съхранява на обекта и се представя при проверката. Извършена е проверка на придружаващата отпадъците документация, както и визуална проверка за установяване на съответствие на постъпващите отпадъци. Постъпващите отпадъци се замерват с електронна везна, която е калибрирана до септември 2025 г. В отчетната книга по Приложение №3 се отразяват постъпващите за депониране отпадъци. На депото е осигурено 24-часово видеонаблюдение. Представен е произволно избран запис.
Не са приемани отпадъци в количество над 5 хил.т/г от един източник и изпитването е практически неприложимо. Видно от водената отчетност в НИСО, отчетна книга по Приложение №3, както и годишен отчет по Приложение №31, представен чрез системата, на депото е приеман за обезвреждане чрез депониране отпадък с код 20 03 01, който не е предварително третиран.
Условие 11.3. Предварително съхраняване на отпадъците
Изпълнява се. При извършения обход е установено, че към момента не са образувани и не се съхраняват опасни отпадъци. Налични са малки количества излезли от употреба гуми (ИУГ), пластмаса, накладки, образувани при експлоатацията на РДНО – Благоевград и ползваната техника. Наличните количества не превишават заложените в условието стойности. Осигурени са места и съдове за предварителното им съхраняване. Местата са обозначени с код и наименование на съхранявания отпадък. За съхранение на опасните отпадъци е обособено помещение с ограничен достъп. Не са образувани отпадъци от излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО), негодни за употреба батерии и акумулатори (НУБА) и отработени масла.
Изготвена е инструкция за периодична оценка на съответствието на предварителното съхранение на отпадъци с условията на разрешителното, на причините за установените несъответствия, като и за предприемането на коригиращи действия. Представя се дневник.
Условие 11.4. Транспортиране на отпадъците
Изпълнява се. За проверявания период не са предавани отпадъци, образувани от дейността на депото, за транспортиране извън територията на площадката.
Условие 11.5. Оползотворяване, в т.ч. рециклиране на отпадъци
Изпълнява се. До момента на проверката не са предавани отпадъци от ДЗЗД „Регионално депо Благоевград – 2019“ извън територията на депото с цел тяхното оползотворяване, в т.ч. рециклиране. Видно от водената в НИСО отчетност, отчетна книга по Приложение № 3, не се извършва оползотворяване на изброените строителни отпадъци. За запръстяване се използва подситова фракция, образувана от работата на сепариращата инсталация, видно от записите в НИСО, отчетна книга по Приложение № 3, част „Запръстяване“. Към момента на проверката е установено, че е извършено и се извършва запръстяване и със земни маси. При извършения обход е установено и наличие на резерви от земни маси, съхранявани на територията на клетка № 1.
Условие 11.6. Обезвреждане на отпадъците
Изпълнява се. Не се приемат отпадъци различни от упоменатите. Не е надвишено заложеното в условието количество, съгласно данни по ГДОС за 2023 и годишен отчет по Приложение № 31, представен чрез НИСО. Видно от водената отчетност в НИСО, чрез отчетна книга по Приложение № 3, на депото е приеман за обезвреждане чрез депониране отпадък с код 20 03 01, който не е предварително третиран. Не са приемани строителни отпадъци с цел оползотворяване, съгласно информация отразена в НИСО и ГДОС.
Условие 11.7. Контрол и измерване на отпадъците
Изпълнява се. Извършва се измерване на постъпващите количества отпадъци посредством електронна везна, която е калибрирана до месец септември 2025 г. Към момента на проверката не е извършвано предаване на отпадъци от страна на ДЗЗД „Регионално депо Благоевград – 2019“. Прилага се инструкция за периодична оценка на съответствието на количествата образувани отпадъци с разрешените такива, установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия. Извършено е геодезическо заснемане през месец ноември 2023 г., с цел мониторинг на тялото на депото.
Условие 11.8. Анализи на отпадъците
Не са констатирани несъответствия.
Условие 11.9. Документиране и докладване
Изпълнява се. Отчетността за отпадъците се води в НИСО. Води се отчетна книга по Приложение № 3 от Наредба № 1 и Годишен отчет по Приложение № 31, подаден в срок чрез системата. Докладвани са количествата приети за обезвреждане отпадъци. Докладвани са количествата като част от ГДОС за 2023 г. През отчитаната година на са приемани отпадъци за оползотворяване (R 10).
Условие 12. Шум
Изпълнява се. Изготвена е и се прилага инструкция за оценка на съответствието на установените еквивалентни нива на шум по границите на площадката при проведени измервания. Дейностите на площадката се извършват по начин, недопускащ шум в околната среда над допустимите гранични стойности, което е видно от извършените собствени периодични измервания (СПИ) през 2022 г. Няма установени несъответствия и не са предприемани коригиращи действия. Няма постъпили оплаквания от живущи.
Условие 13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване.
Изпълнява се. На площадката не се извършва инжектиране, реинжектиране, пряко или непряко отвеждане на приоритетно опасни, приоритетни, опасни и вредни вещества в подземните води и почви. Прилага се инструкция, води се дневник, няма регистрирани случаи на течове от тръбопроводи и оборудване, разположени на открито. На площадката са налични количества дървесни трици. През 2023 г. и до момента на проверката не са констатирани пробиви и течове от ретензионния басейн както и от канализационната система за отпадъчни води на площадката. Канавките около клетка 1 са почистени. На площадката не се извършват строителни дейности по изграждането на конструкции, инженерно строителни съоръжения и други, при които се осъществява или е възможен контакт с подземните води Обособени са пет пункта за мониторинг на подземните води – Пд1, Пд2, Пд3, Пд4 и Пд5, от които Пд4 не е изграден. Пунктовете за мониторинг са в добро техническо състояние. През 2023 г. не е извършван собствен мониторинг на подземните води. Честотата на пробовземане и анализ от мониторинговите кладенци на площадката на РСУО е заложена на пет години, а за показател водно ниво веднъж на шест месеца. Последните изследвания са извършени през 2020 г., като резултатите от тях са заложени като базови стойности. През 2024 г. е измерено водното ниво през месец април.
Условие 13.4. Документиране и докладване
Резултатите от собствения мониторинг на подземни води и почви, по Условие 13.2.1. и Условие 13.3.1. се документират и се съхраняват на площадката. Резултатите от собствения мониторинг се докладват като част от ГДОС. За 2024 г. не е имало необходимост от прилагане на допълнителни мерки за опазване на почвите и подземните води.
Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии
Изпълнява се. Няма възникнали ситуации с измерени концентрации на вредни вещества над емисионните норми, заложени в разрешителното:
- непланирана емисия;
- инцидент, който е причинил замърсяване на повърхностни или подземни води, или е застрашил въздуха и/или почвата.
Представя се Дневник със записи за възникване на аварийна ситуация. През периода от 16.11.2023 г., до момента на проверката е регистрирана 1 аварийна ситуация, свързана с запалване на част от дневния работен участък в експлоатираната клетка. Възникването на пожара е на 08.08.2024 г. в 14.37 часа. Пожарът е овладян за много кратко време.
Условие 15. Преходни режими на работа (пускане, спиране, внезапни спирания и други)
Изпълнява се. Изготвени са: технологична инструкция за пускане (влизане в стабилен работен режим) и спиране на инсталацията по Условие 2., съдържащи необходимите мерки и действия, осигуряващи оптималното протичане на производствените процеси; инструкция за документиране на действията по Условие 15.1.

4. Дадени предписания, срокове за изпълнение и отговорници:

На Община Благоевград в качеството на оператор на РСУО са дадени предписания на основание Закона за опазване на околната среда (ДВ, бр. 91/2002 г., изм. и доп.) от страна на РИОСВ – Благоевград и на основание Закона за водите (ДВ, бр. 67/1999 г., изм. и доп.) от страна на БДЗБР, като е определен съответния срок за изпълнението им.

5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

В резултат от извършената проверка е съставен Констативен протокол №29-08/ 27.11.2024 г. За изпълнение на предписанията ще бъде извършена последваща проверка при необходимост на място и/или по документи. В случай на констатирано неизпълнение ще бъдат предприети административнонаказателни действия.

ршената проверка.