Съдържание

Посетители

В момента има 732  гости и няма потребители и в сайта

Доклади от комплексни проверки

„Еуроенерджи“ ООД - с. Катунци, общ. Сандански

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на „Еуроенерджи“ ООД - с. Катунци, общ. Сандански

 

 

На основание Заповед №РД-04-178/18.11.2024 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 28.11.2024 г. е извършена проверка на място на обект „Цех за производство на камини и отоплителни уреди“ и внос на оборудване, предварително заредено с флуорсъдържащи парникови газове, находящ се в с. Катунци, общ. Сандански, ул. „Никола Вапцаров“ №6, експлоатиран от „Еуроенерджи“ ООД.

1. Цел на проверка.

Проверката е извършена от екип експерти по различни компоненти и фактори, влияещи на околната среда, с цел да се оцени нивото и степента на съответствие на обекта с изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ, ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и Закона за управление на отпадъците (ЗУО, ДВ бр. 53/2012 г., с изм. и доп.).

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

При проверката е извършен оглед на:
- производствено хале за сглобяване на битови котли на твърдо гориво (пелети) и течно гориво (нафта), в което се извършва и заваряване;
- производствено хале за сглобяване на слънчеви колектори;
- хале за металообработка;
- склад за съхранение на готова продукция, на получени готови детайли и бойлери и на оборудване заредено с флуорсъдържащи парникови газове;
- складове и места за съхранение на образуваните отпадъци.

3. Отразени в констативния протокол факти и обстоятелства. Констатирани нарушения.

Основна дейност на дружеството – производство на камини и отоплителни уреди и внос на оборудване, предварително заредено с флуорсъдържащи парникови газове. Работният режим на обекта е едносменен, петдневна работна седмица. При проверката е съставен Констативен протокол №72-06/28.11.2024 г., в който са отразени следните констатации и факти:

3.1. Компонент „Атмосферен въздух”
3.1.1. На обекта се извършва сглобяване на битови котли и слънчеви колектори, като детайлите и частите за тях се получават готови (от Република Гърция и Република Северна Македония). В халето за сглобяване на битови котли на твърдо гориво (пелети) и течно гориво (нафта) са обособени три места за заваряване, като над всяко едно е изградена локална аспирация (монтирани са чадъри). За отопление на халетата през зимния сезон се ползват инфрачервени лампи.
На обекта не се извършват дейности по нанасяне на покрития върху метални повърхности. Нанасянето на покрития се извършва в Р Гърция, за което се представят финансови документи.
3.1.2. Относно спазване изискванията на Регламент (ЕС) 2024/573 на Европейския парламент и на Съвета за флуорсъдържащите парникови газове и за отмяна на Регламент (ЕС) №517/214
„Еуроенерджи“ ООД притежава квота и е регистриран в F-газ портала на Европейската комисия, като вносител на оборудване, предварително заредено с флуорсъдържащи парникови газове. Последният внос е от Китай през 2019 г. на 260 бр. инверторни климатици „Ecodoro“, заредени с ФПГ R32 (общо 110.2 тона СО2 еквивалент).
При проверката се представят извлечения от докладване, съгл. чл. 20 от Регламент (ЕС) 2024/573 в F-газ портала на ЕК, с нулево количество.
Към момента на проверката в склада са налични 87 броя климатични системи.

3.2. Фактор „Отпадъци”
За отпадъците, образувани от производствената си дейност, дружеството е провело процедура по реда на Наредба №2 за класификация на отпадъците (ДВ, бр. 66/2014 г.). Същите се съхраняват на определени за това места и складове, обозначени със съответния код на отпадъка. Опасните отпадъци се съхраняват при ограничен достъп. Представя се заповед за отговорно лице за управление на опасните отпадъци, съгласно чл. 8, ал. 2, т. 5 на ЗУО.
Отчетността за отпадъците се води чрез Националната информационна система за отпадъци (НИСО), съгласно изискванията на Наредба № 1 за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри (накр. Наредба № 1)(ДВ, бр. 51/2014 г.). Годишните отчети за отпадъците за 2021 г., 2022 г. и 2023 г. са подадени чрез системата.
Образуваните отпадъци се предават за последващо третиране въз основа на писмени договори с лица, притежаващи документи по чл. 35 от ЗУО.
Дружеството притежава регистрационен документ № 01-РД–351-0/25.05.2015 г., издаден от Директора на РИОСВ – Благоевград за транспортиране на отпадъци. Отчетността по събиране и транспортиране на отпадъци се води редовно, чрез НИСО.
Дружеството въвежда на територията на Р България електрическо и електронно оборудване (бойлери и климатици) и се явява задължено лице по чл. 59, ал. 1 от ЗУО. Задължението за пуснатите на пазара опаковки се изпълнява чрез колективна система, представлявана от организация по оползотворяване „ЕКОБУЛПАК БЪЛГАРИЯ“ АД. Дължимата такса, съгл. Наредбата за определяне на реда и размера на продуктова такса (накр. Наредбата за продуктова такса)(ДВ 30/2016 г., с изм и доп.) за пуснатото на пазара ЕЕО за периода от 2021 г. до 2024 г. е заплатено към Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). За проверявания период се представят месечни справки-декларации по Приложение № 15 и Приложение № 18 на Наредбата за продуктова такса.

4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

Не са поставени предписания на дружеството.

5. Заключение за съответствия на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

Не са констатирани несъответствия на обекта по Закона за чистотата на атмосферния въздух и Закона за управление на отпадъците.