Съдържание

Посетители

В момента има 771  гости и няма потребители и в сайта

Доклади от комплексни проверки

„Екорепласт“ ЕООД - гр. София

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на „Екорепласт“ ЕООД - гр. София

 

 

На основание Заповед №РД-04-175/11.11.2024 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 28.11.2024 г. е извършена проверка на място и по документи на обект „Цех за обработка на отпадъчни пластмаси”, находящ се в с. Капатово, общ. Петрич, експлоатиран от „Екорепласт“ ЕООД гр. София.

1. Цел на проверката.

Проверката на дружеството е извършена от екип експерти, с цел установяване спазване на изискванията на Закона за водите /ЗВ/(ДВ бр. 67/1999 г., изм. и доп.), Закон за чистотата на атмосферния въздух /ЗЧАВ/(ДВ, бр. 45/1996 г., изм. и доп.), Закона за управление на отпадъците /ЗУО/(ДВ бр. 53/2012 г., изм. и доп.) и свързаните подзаконови нормативни актове.

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

Извършена е проверка на следните инсталации и съоръжения:
- поточна линия за рециклиране на отпадъчни пластмаси;
- ПСОВ и пречиствателни съоръжения за отпадъчни води - 3 бр. утаители;
- площадка за прием и временно съхранение на пластмасовите отпадъци;
- места за съхранение на генерираните от дейността отпадъци, вкл. склад за съхранение на опасните отпадъци.

3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.

Основната производствена дейност на дружеството е свързана с рециклиране на сортирани отпадъци и производство на опаковки от полипропилен, полиетилен и др. Работният режим на обекта е непрекъснат. По време на извършването на текущия контрол върху качеството на компонентите на околната среда е съставен Констативен протокол №86-11/28.11.2024 г., в който са отразени следните факти и обстоятелства:

3.1. Компонент „Води”
За експлоатацията на обект „Цех за обработка на отпадъчни пластмаси”, дружеството е титуляр на издадено от директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (БД ЗБР) Разрешително за заустване (РЗ) №43120070/13.01.2017 г., продължено с Решение №ПО-01-77/26.04.2023 г. С цитираното разрешително са придобити права за ползване на р. Мелнишка, с цел заустване на отпадъчни води, формирани от производствената дейност на обекта.
Дружеството изпълнява условията и изискванията в издаденото РЗ:
- в законоустановения срок в РИОСВ – Благоевград е представен доклад за изпълнение на условията в издаденото РЗ за предходната 2023 г., изготвен съгласно изискванията на чл. 48, ал. 1, т. 12 от ЗВ.
- изпълнява задължението за провеждане на собствен мониторинг (СМ) на заустваните отпадъчни води, с честота на пробовземане - на шест месеца по показатели рН, НРВ, БПК5 и ХПК, и с честота на пробовземане - на три месеца на приоритетно опасните вещества Живак и Кадмий, като изпълнението му се възлага на акредитирани лаборатории. Протоколи от изпитване се представят своевременно в РИОСВ – Благоевград. Резултатите от СМ показват спазване на индивидуалните емисионни ограничения (ИЕО), заложени в РЗ по показателите за контрол.
- измерването на количеството зауствани отпадъчни води се осъществява посредством монтирано разходомерно устройство. Води се експлоатационен дневник, в който ежемесечно се правят записи с показания на заустваните отпадъчни води.
- монтираната на обекта локална ПСОВ все още е в процес на налаждане на технологичния процес, като много малка част от пречистените отпадъчни води се връщат обратно в инсталацията.
- обектът фигурира в списъка за задължителен контрол на РИОСВ – Благоевград, одобрен със Заповед на министъра на околната среда и водите и се проверява два пъти годишно. При извършения контролен мониторинг за първото полугодие на 2024 г., в отпадъчните води е установено неспазване на ИЕО по показателите за контрол, за което на дружеството е наложена имуществена санкция.
- по време на извършване на проверката от Регионална лаборатория (РЛ) – Благоевград е извършено контролно пробовземане на отпадъчни води в пункта за мониторинг – след изхода на утаител №3, преди заустване в р. Мелнишка за последващо изпитване по показателите за контрол.

3.2. Компонент „Атмосферен въздух“
3.2.1. Организирани източници на емисии от производствена дейност – въздуховод за улавяне на топлия въздух при филтриране на материала към технологичната линия за рециклиране на отпадъци от пластмаси.
Дружеството спазва изискванията за провеждане на собствените периодични измервания (СПИ) на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух, съгласно чл. 31, ал. 1 т. 2 от Наредба № 6/1999 г.(ДВ, бр. 31/1999 г., с изм. и доп.). Последните СПИ са проведени през 2023 г. и са относими за периода 12.01.2023 г. – 12.01.2025 г. Резултатите от тях показват спазване на нормата за допустими емисии по показател показател „органични вещества“, определени като общ въглерод, съгл. 15 от Наредба №1/2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии (ДВ, бр. 64/2005 г.). за допустими емисии.
С цел ограничаване разпространението на миризми в производственото хале е изградена общообменна вентилационна система. При извършеният обход на обекта в производственото хале се усещат миризми, характерни за производствения процес. Не е установено разпространение на неприятни миризми извън границите на обекта.

3.2.2. Контрол по Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение за издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване съдържащо флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ бр.20/2017 г., с изм. и доп.) и Регламент (ЕС) №2024/573 за флуорсъдържащите парникови газове и за отмяна на Регламент (ЕС) №517/2014.
На обекта е монтирано стационарно климатично оборудване, заредено с флуорсъдържащ парников газ R 410 А, в количество над 5 тона СО2 еквивалент, което подлежи на контрол чрез проверки за течове, с честота определена в чл. 5, параграф 6 от Регламент (ЕС) №2024/573.
При проверката се представят досиета на системите, по образеца на Приложение №3 към чл. 29, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. При направения преглед на досиетата на системите е установено, че са отразени хронологични записи от извършени проверки за течове. Проверките за течове са извършени от лица, притежаващи валидни документи за правоспособност, издадени от Българска браншова камара по машиностроене.
В законоустановения срок е подаден годишен отчет по Приложение №9 чрез информационната система за флуорсъдържащите парникови газове, който е потвърден от РИОСВ – Благоевград.

3.3. Фактор „Шум“
Източници на шум в околната среда са: шредер, роторна мелница, ролково-лентов транспортьор, оптико-сортиращ сепаратор, центрофуги за изсушаване, екструдер и аспирация. Спазват се изискванията за честота на извършване на измерванията. Последните СПИ са проведени през 2024 г. и са относими за периода 12.06.2024 г. – 19.06.2026 г. Представените протоколи от изпитване показват спазване на граничните стойности на нивата на шум (дневни, вечерни и нощни) по измерен контур и място на въздействие, съгл. табл. 2 на Приложение №2 към чл. 5 от Наредба №6/2006 г. (ДВ бр.58/2006 г., с изм. и доп.).

3.4. Направление „Управление на отпадъците и опазване на почвите“
За дейността по оползотворяване на отпадъци дружеството притежава Регистрационен документ №01-РД-207-7/18.03.2024 г., издаден от РИОСВ – Благоевград. Към момента на проверката дейността по рециклиране се извършва с пластмасови отпадъци, които се въвеждат на територията основно от Република Гърция. Приемането им на площадката се извършва след претегляне на калибрирана електронна везна и при наличие на Анекс VІІ, придружаващ товара.
За генерираните от дейността на дружеството отпадъци е проведена процедурата по чл. 7, ал. 1 на Наредба №2 за класификация на отпадъците (Наредба № 2)(ДВ, бр.66/2014 г., изм. и доп.). Същите се съхраняват на определени за целта места, обозначени със съответния код на отпадъка. За опасните отпадъци е обособен склад с ограничен достъп.
При обход на площадката не е установено наличие на отпадъци различни от разрешените в регистрационния документ. Установените наличности на обекта съответстват на кодовете на отпадъците посочени в документите по Регламент (ЕО) №1013/2006 г.
За предадените през 2024 г. отпадъци се предоставят приемо-предавателни протоколи, фактури и договори с лица, притежаващи документи, издадени по реда на чл. 35 от ЗУО. Отчетността на отпадъците се води чрез Националната информационна система „Отпадъци“ (НИСО). Количествата на отпадъците, вписани в документите за приетите/предадени отпадъци, съответстват на количествата отразени в системата.
За транспортиране на отпадъци дружеството притежава и Регистрационен документ №12-РД-831-05/21.06.2022 г., издаден от РИОСВ – София. Отчетността се води редовно чрез НИСО.

4. Дадени предписания, срокове за изпълнение и отговорници

При извършената проверка не са дадени предписания.

5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

По време на текущия контрол не са констатирани несъответствия на обекта с изискванията на екологичното законодателство. В случай на констатиране на неспазване на ИЕО при получаване на Протоколите от изпитване от РЛ – Благоевград, ще бъдат предприети съответните административноноказателни действия.