Доклади от комплексни проверки
„Марели системс“ ЕООД - гр. София
- Понеделник, 02 Декември 2024 15:02
Д О К Л А Д
за извършена проверка на „Марели системс“ ЕООД - гр. София
за обект: Предприятие за производство на отоплителни системи, гр. Симитли
На основание Заповед №РД-04-146/11.10.2024 г. на директора на РИОСВ-Благоевград, на 31.10.2024 г. е извършена проверка на място на Предприятие за производство на отоплителни системи, находящо се в гр. Симитли, Индустриална зона, УПИ II, пл. сн. №1437, кв. 19, експлоатирано от „Марели системс“ ЕООД, гр. София.
1. Цел на проверката.
Проверката се извършва от екип експерти, с цел установяване спазване на изискванията на Закона за опазване на околната среда (ЗООС)(ДВ бр. 91/2002 г., с изм. и доп.), Закона за управление на отпадъците (ЗУО)(ДВ бр. 53/2012 г., с изм и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ)(ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ЗЗВВХВС)(ДВ бр. 10/2000 г., с изм. и доп.).
2. Проверени инсталации и дейности на обекта.
При проверката е извършен оглед на следните помещения и съоръжения:
- Цех „Рязане и огъване“;
- Цех „Металообработка“;
- Цех „Сглобяване“ с линия за автоматично прахово боядисване на детайли;
- Цех „Производство на термопомпи“;
- 2 броя камери за нанасяне на покрития върху метални повърхности;
- площадка за съхранение на газове за заваряване;
- складово помещение за съхраняване на опасни химични вещества;
- места и складове за съхранение на отпадъци.
3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.
Основната дейност на дружеството е производство на отоплителни системи, буферни съдове и вентилаторни конвектори. По време на извършването на текущия контрол върху качеството на компонентите на околната среда и факторите, които й въздействат е съставен Констативен протокол № 61-24/31.10.2024 г., в който са отразени следните факти и обстоятелства:
3.1. Фактор „Отпадъци“
За генерираните от дейността отпадъци, дружеството е извършило процедурата по чл. 7, ал. 1 от Наредба № 2 за класификация на отпадъците (ДВ, бр.66/2014 г.). На обекта са обособени места и складове за съхраняване на отпадъци. В дворното пространство на обекта са разположени метални контейнери за съхраняване на отпадъци от черни метали, пластмасови опаковки и хартиени опаковки. За опасните отпадъци са обособени 2 броя складове с ограничен достъп. Съгласно чл. 8, ал. 2, т. 5 от ЗУО, със заповед на управителя е определено отговорно лице за управление на опасните отпадъци.
Отчетността на отпадъците се води в Националната информационна система за отпадъци (НИСО) по реда на Наредба №1 за реда и образците, по който се представя информация за дейностите по отпадъците, както и за водене на публичните регистри (обн. ДВ, бр. 51/2014 г., изм. и доп.). За образуваните и предадените отпадъци се извършват хронологични записи в отчетните книги. Годишните отчети за 2022 г. и 2023 г. са подадени чрез системата.
Представят се писмени договори с лица, притежаващи документи по чл. 35 от ЗУО, както и оформяните при предаване на отпадъците за последващо третиране: приемно-предавателни протоколи, кантарни бележки, фактури, идентификационни документи.
Готовата продукция на дружеството се реализира извън Р България (Германия, Румъния, Чехия и др.). Материалите за производствената дейност се доставят от български фирми или от страни от ЕС. Дружеството се явява задължено лице, по чл. 59 от ЗУО, за пуснати на пазара електрическо и електронно оборудване (ЕЕО) и опаковки. Съгласно изискванията на чл. 45, ал. 1, т. 3 и т. 5 от ЗУО, дружеството е регистрирано в НИСО като лице, пускащо на пазара масово разпространени отпадъци. Задълженията в тази връзка, дружеството изпълнява чрез организации за оползотворяване на отпадъци, съответно от ЕЕО и от опаковки. Представят се месечни справки-декларации, фактури, банкови извлечения за извършено плащане към организациите.
Дружеството притежава регистрационен документ за дейности по събиране и транспортиране на отпадъци, издаден от директора на РИОСВ-Благоевград и издадено становище относно основно охарактеризиране за отпадък, който се предава за депониране в РДНО – Благоевград. За предаването се представят документи – кантарни бележки, фактури и месечен констативен протокол.
3.2. Компонент “Атмосферен въздух”
3.2.1. Организирани източници на емисии от производствена дейност.
Дружеството извършва дейност по нанасяне на покрития върху метални повърхности, която попада за контрол, съгласно Приложение №1, т. 2.5 от Наредба №7/2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения (ЛОС), изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации (ДВ, бр. 96/2003 г., с изм. и доп.). За нанасяне на покрития се експлоатира автоматизирана линия и камера за ръчно нанасяне на покрития (грундиране). Автоматизираната линия е с две изпускащи устройства от процеса на нанасяне на покрития с робот и от сушилен тунел. Ръчната камера е съоръжена с пречиствателно съоръжение (дънни филтри от тъканна вата) и с едно пускащо устройство. Дружеството спазва изискванията относно честота на провеждане на собствени периодични измервания на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух, съгл. чл. 31, ал. 1, т. 2 от Наредба №6/19996 г. за реда и начина на измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници на емисии (ДВ бр. 31/1999 г., с изм. и доп.). Последните СПИ са проведени през 2024 г. и са относими за периода 13.06.2024 г. – 13.06.2026 г. Представеният доклад по реда на чл. 39 от Наредба №6/1999 г. с приложени протоколи от изпитване, показват спазване на нормата за допустими емисии (НДЕ) по показател органични вещества, определени като общ органичен въглерод, регламентирана в чл. 15 от Наредба №1/2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии (ДВ, бр. 64/2005 г.).
Спазват се изискванията на чл. 20, ал. 8 от Наредба №7/2003 г., относно предоставяне на информация за употребените количества органични разтворители. В законоустановения срок в РИОСВ – Благоевград е представена декларация за изразходваните през 2024 г. количества органични разтворители, от която е видно, че не се превишава праговата стойност за консумация на разтворители за дейността. В момента на проверката се извършва дейност по нанасяне на покрития.
Върху част от детайлите за камини се нанасят прахови покрития, разположена в цех „Сглобяване“. Линията за прахово боядисване е без изход в атмосферния въздух.
3.2.2. Относно спазване изискванията на Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо ФПГ, както и документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ, бр. 20/2017 г., с изм. и доп.) и Регламент (ЕС) 2024/573 за флуорсъдържащите парникови газове.
Дружеството се явява оператор и ползвател на ФПГ. Експлоатира се стационарно термопомпено оборудване и климатично оборудване ( 19 бр. системи), заредено с ФПГ R 410 А и R 134 А, което подлежи на контрол чрез проверки за течове, с честота определена в чл. 5, параграф 6 от Регламент (ЕС) 2024/573. При проверката се представят 19 бр. досиета на системите, по образеца на приложение № 3, към чл. 29, ал. 1 от Наредба № 1. От направения преглед на досиетата е видно, че се спазват изискванията за честотата на проверките за течове – налични са хронологични записи. Проверките се извършват от лице, притежаващо валиден документ за правоспособност, издаден от ББКМ.
Дружеството произвежда термопомпи, на които се извършва зареждане с ФПГ – R410 и R32. За зареждане на термопомпите се ползват контейнери за многократна употреба.
Наличен е необходимият инструментариум по Приложение № 1 към чл. 7, ал. 2, т. 1, буква „в“ от Наредба №1/2017 г.
Представени са години отчети по Приложения № 7 и № 9 чрез информационната система за ФПГ.
3.3. Фактор „Опасни химични вещества“
Проверката се извършва на основание ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и подзаконовите нормативни актове свързани с него.
3.3.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH)
Дружеството е „потребител надолу по веригата“ на опасни химични вещества и смеси, съгласно чл. 3 на Регламент (ЕО) № 1907/2006 REACH.
Създаденото досие по чл. 36 на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH), съдържа информация за съхраняваните и използвани химични вещества и смеси, както и за техните доставчици. Към момента на проверката е изготвена информация по Приложение №2 от Указания към Заповед №РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите. Информационните листове за безопасност на използваните вещества и смеси отговарят на изискванията на Приложение II към Регламент REACH с изм. и доп. Производствената дейност включва използването на вещества и смеси с определена категория на опасност, съгласно Регламент (ЕС) 1272/2008 (CLP), както и прахови бои, които не се категоризират като опасни. За използваните химични вещества и смеси са предоставени на информационни листове за безопасност (ИЛБ), които отговарят на изискванията на чл. 31 и Приложение II от REACH с изм. и доп. Дружеството използва вещества и смеси попадащи в Приложение XVII на REACH с вписвания 3, 74 и 56. Констатирано е, че се спазват условията за ограничаване. Дружеството е запознато, че след 24 август 2023 г. влиза в сила концентрационно ограничение за пускане на пазара и употреба на група вещества (диизоцианати) в самостоятелен вид или като съставка на други вещества или в смеси за промишлеността и професионална употреба (вписване 74) от REACH. Представя се заповед за обучение с продукти, съдържащи диизоцианати. Обучението е проведено от сертифицирани експерти.
3.3.2. Контрол по изпълнение изискванията на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.)
На място бяха обходени складовите помещения и обособените места за съхранение на опасни химични вещества и смеси (ОХВС). Складовите помещения за съхранение на ОХВС отговарят на изискванията на чл. 6 от Наредбата. Всички ОХВС са в оригинални опаковки, плътно затворени и етикетирани, съгласно Регламент CLP. Местата за съхранение на кислород, аргон, азот и старгон са с ограничен достъп, като съхранението е съгласно условията заложени в ИЛБ на съответните вещества. Към момента на проверката не са установени разливи.
Представят се оценки на безопасността на съхранение на ОХВС във формата утвърден със Заповед №РД-184/09.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите и документи по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата.
4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.
Не са поставени предписания към проверяваното дружество.
5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.
Дружеството изпълнява изискванията на екологичното законодателство, които са обект на извършената проверка.