Доклади от комплексни проверки
„Модело“ ЕООД - с. Копривлен
- Вторник, 26 Ноември 2024 15:22
Д О К Л А Д
за извършена проверка на „Модело“ ЕООД - с. Копривлен, общ. Хаджидимово
На основание Заповед №РД-04-157/04.11.2024 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 12.11.2024 г. е извършена проверка на място и по документи на обект „Цех за щамповане на платове“, находящ се в с. Копривлен, общ. Хаджидимово, стопанисван от „Модело“ ЕООД, с. Копривлен, общ. Хаджидимово.
1. Цел на проверка.
Проверката на дружеството е извършена от екип експерти, с цел установяване спазване на изискванията на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ЗЗВВХВС, ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.), Закона за управление на отпадъците (ЗУО, ДВ, бр. 53/2012 г., с изм. и доп.) и произтичащите от тях подзаконови нормативни актове относими към дейността на обекта.
2. Проверени инсталации и дейности на обекта.
Обектът е разположен в поземлен имот с идентификатор 38532.89.288, с. Копривлен, общ. Хаджидимово, обл. Благоевград. В имота са разположени котелно с два броя котли, изгарящи твърдо гориво (дърва) и производствено хале, в което са обособени:
- помещение за нанасяне на директен печат върху хартия;
- производствена зона за щамповане на платове чрез сублимация;
- производствена зона за омекотяване на платове;
- зона за складиране на платове (изходни суровини и готова продукция);
- складове и места за съхранение на отпадъци;
- склад за съхранение на опасни химични вещества и смеси (ОХВС);
- офисни помещения.
3. Отразени в констативния протокол факти и обстоятелства. Констатирани нарушения.
Към момента на проверката, основна дейност на обекта е щамповане на платове. Процесът се осъществява чрез директно нанасяне на печат върху хартия и чрез сублимация. Работният режим на обекта е едносменен, с петдневна работна седмица.
Във връзка с експлоатацията на обекта е представено Разрешение за ползване №546/05.11.2003 г. на Началника на ДНСК.
При проверката е съставен Констативен протокол №47-09/12.11.2024 г., в който са отразени следните факти и обстоятелства:
3.1. Фактор „Опасни химични вещества”
Проверката е с цел контрол по спазване изискванията регламентирани в ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и подзаконови нормативни актове произтичащи от него.
3.1.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH)
По смисъла на чл. 3, параграф 13 от Регламент REACH, дружеството изпълнява задължения на „потребител надолу по веригата“ на химични вещества и смеси. В дейностите по щамповане на платове употребява мастила и лепило, част от които са класифицирани като опасни съгласно Регламент (ЕО) №1272/2008 (CLP). За технологични нужди от висока температура се използва изгаряне на природен газ.
Във връзка с изискванията на чл. 36 от REACH е създадено досие, което съдържа необходимата информация за употребяваните и съхранявани на обекта химикали. Изготвена е актуална информация по Приложение № 2 към Указания за провеждане на контролна дейност по ЗЗВВХВС, съгласно Заповед № РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите. Представени са информационни листове за безопасност (ИЛБ) за използваните химикали, които са в съответствие с изискванията на Приложение II на REACH. Употребяваните химични вещества и смеси се доставят от български доставчици.
3.1.2. Контрол по изпълнение на Наредбата за реда и начина на съхранение на ОХВС (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.)
ОХВС се съхраняват в обособено складово помещение, което отговаря на изискванията на чл. 6 от горецитираната наредба. Природният газ се доставя в бутилки под налягане, групирани в бъндели по 12 бр. и се съхранява на обособено място съгласно изискванията в ИЛБ. Към момента на проверката всички химикали са в оригинални, плътно затворени опаковки и не се наблюдават разливи.
Във връзка с чл. 9, ал. 1 от Наредбата е изготвена оценка на безопасността на съхранение на ОХВС във формата утвърден със Заповед №РД-184/09.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите. Представена е актуална документацията по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата.
3.2. Фактор „Отпадъци”
За генерираните на обекта отпадъци, от дружеството е проведена процедура по чл. 7, ал. 1 на Наредба №2 за класификация на отпадъците (ДВ, бр.66/2014 г., изм. и доп.). За отоплителни нужди на обекта се експлоатират 2 бр. котли, изгарящи твърдо гориво (дърва). При проверката е установено, че за образуваната в резултат на изгарянето на дърва пепел, не е извършена класификация по реда на Наредба №2.
Отпадъците генерирани на обекта се съхраняват на определени за целта места, обозначени със съответния код на отпадъка. За съхранение на опасните отпадъци е осигурено помещение с ограничен достъп. При извършения оглед на площадката, към момента на проверката не е установено нерегламентирано третиране на отпадъци, в т.ч. и изгаряне. Със заповед на управителя е определено отговорно лице за управление на опасните отпадъци.
За предаваните през 2024 г. отпадъци от дружеството са предоставени приемо-предавателни протоколи, фактури и договори с лица, притежаващи документи издадени по реда на чл. 35 от ЗУО (ДВ, бр. 53/2012 г., изм. и доп.). Отчетността на отпадъците се води чрез Националната информационна система „Отпадъци“ (НИСО) съгласно изискванията на Наредба № 1 от 4 юни 2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри (обн. ДВ, бр. 51/2014 г., изм. и доп.). Количествата на отпадъците, вписани в документите за предаване, съответстват на количествата отразени в системата.
Материалите влагани в производството се въвеждат/внасят от страни членки на Европейския съюз и трети страни. Готовата продукция се изнася в чужбина. Дружеството е задължено лице по чл. 59 от Закона за управление на отпадъците /ЗУО/ (ДВ, бр. 53/2012 г., изм. и доп.) и дължи продуктова такса, определена с Наредба за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса (ДВ, бр. 30/2016 г., изм. и доп.). В тази връзка са представени платежни документи за внесената към ПУДООС такса, както и месечни справки-декларации по Приложение №15 на Наредбата за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса (ДВ, бр. 30/2016 г., изм. и доп.).
Дружеството притежава регистрационен документ за транспортиране на отпадъци №01-РД-708/12.01.2024 г., издаден от директора на РИОСВ - Благоевград. Не се извършва превоз на отпадъци по реда на Регламент ЕО 1013/2006, транспортират се собствени производствени отпадъци. Отчетността се води в НИСО, съгласно изискванията на Наредба № 1.
4. Дадени предписания, срокове за изпълнение и отговорници=
На „Модело“ ЕООД е дадено предписание по реда на ЗУО (ДВ, бр. 53/2012 г., с изм. и доп.).
5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.
За изпълнение на предписанието ще бъде извършена последваща проверка при необходимост на място и/или по документи. В случай на констатирано неизпълнение ще бъдат предприети административнонаказателни действия.