Съдържание

Посетители

В момента има 175  гости и няма потребители и в сайта

Доклади от комплексни проверки

„Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на Община Благоевград за „Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“

 

На основание Заповед №447/02.11.2023 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 16.11.2023 г. е извършена проверка на място и по документи по изпълнение на условия от Комплексно разрешително №573-H0/2019 г. на Община Благоевград за „Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“.

1. Цел на проверка.

Проверката е извършена от екип експерти по отделните компоненти и фактори влияещи на околната среда, с цел установяване изпълнение на условията в Комплексно разрешително №573-H0/2019 г. на Община Благоевград за „Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“, включително и по изпълнение на плана на мерките за предотвратяване, намаляване или ликвидиране на значителните вредни въздействия върху околната среда, и спазване на нормативните изисквания, заложени в Закона за опазване на околната среда, другите специални закони и подзаконовите актове от екологичното законодателство. В резултат от извършената проверка е съставен Констативен протокол № 22-08/16.11.2023 г.

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

2.1 Инсталация, която попада в обхвата на точка 5.4 от Приложение 4 на ЗООС:

„Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“, изпълняваща дейност по точка 5.4 от Приложение № 4 към ЗООС – „Депа, приемащи над 10 тона отпадъци на денонощие или с общ капацитет над 25 000 тона, с изключение на депата за инертни отпадъци”, включваща:
- Клетка № 1

3. Извършената проверка по документи и на място на производствената площадка е във връзка със следните условия:

• Условие 2 - Инсталации, обхванати от това разрешителното;
• Условие 3 - Обхват;
• Условие 4 - Капацитет на инсталациите;
• Условие 5 - Управление на околната среда;
• Условие 7 - Уведомяване;
• Условие 8 - Използване на ресурси;
• Условие 9 - Емисии в атмосферата;
• Условие 10 - Емисии на отпадъчни води;
• Условие 11 - Управление на отпадъците;
• Условие 12 - Шум;
• Условие 13 - Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
• Условие 14 - Предотвратяване и действия при аварии;
• Условие 15 - Преходни и анормални режими на работа;
• Условие 16 - Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях.

4. Констатации от извършената проверка по документи и на място по изпълнение на условия в Комплексно разрешително № 573-HО/2019 г. на Община Благоевград за „Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“

Условие 2. Инсталации, обхванати от това разрешително
Не са констатирани несъответствия. Не е извършвана промяна на инсталациите посочени в условието.
Условие 3. Обхват
Изготвени и са представени всички планове и програми изискани с конкретни условия на комплексното разрешително. Не е извършвана промяна в работата на инсталациите и на границите на площадката.
Условие 4. Капацитет на инсталациите
Към момента на проверката се експлоатира клетка №1. Разрешеният капацитет от 120 тона за 24 часа, съгласно Условие 4.1 на Комплексното разрешително не се превишава.
Условие 5. Управление на околната среда
Не са констатирани несъответствия. Операторът осъществява системно управление на околната среда, чрез прилагане на инструкции за мониторинг на техническите и емисионни показатели, инструкции за периодична оценка на съответствието на стойностите на емисионните и технически показатели с определените в условията на разрешителното, инструкция за установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия и инструкция за периодична оценка на наличие на нови нормативни разпоредби към работата на инсталациите по Условие №2. Операторът документира данните от наблюдението на техническите и емисионни показатели, резултатите от оценката на съответствието им.
Условие 7. Уведомяване
Не са констатирани несъответствия. Представена е информация в РИОСВ – Благоевград за резултатите от провеждания мониторинг определен с условията на комплексното разрешително в частта “Води“. За проверявания период не е планирана промяна в работата на инсталациите по Условие №2.
Условие 8. Използване на ресурси:
Условие 8.1. Използване на вода
Не са констатирани несъответствия. Води се дневник, който е заверен по време на проверката.
Условие 8.2. Енергия
Не са констатирани несъответствия. Резултатите се документират в дневник, докладват се в Годишен доклад за околна среда (ГДОС). Няма превишение на електроенергия, съгласно заложеното в КР.
Условие 9. Емисии в атмосферата:
Условие 9.2. Емисии от точкови източници
Не са констатирани несъответствия. Спазено е изискването за отстояние между изградените 5 броя газоотвеждащи кладенци (ГК) на клетка №1.
Условие 9.3. Неорганизирани емисии
Не са констатирани несъответствия. Прилагат се инструкция за периодична оценка на наличието на източници на неорганизирани емисии на площадката, установяване на причините за неорганизираните емисии от тези източници и предприемане на мерки за ограничаването им и инструкция за извършване на периодична оценка на спазването на мерките за предотвратяване и ограничаване на неорганизираните емисии, установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия. Води се дневник.
Условие 9.4. Интензивно миришещи вещества
Прилага се инструкция за периодична оценка на спазването на мерките за предотвратяване/намаляване емисиите на интензивно миришещи вещества, установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия. Извършва се запръстяване в края на работния ден. Запръстяването се отразява в Национална информационна система за отпадъци (НИСО). Води се дневник. Няма констатирани миризми, налагащи коригиращи действия.
Условие 9.6. Собствен мониторинг
Годишните количества на замърсителите за 2022 г. са докладвани по Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители (ЕРИПЗ). Същите са изчислени на база резултатите от проведените собствени периодични измервания (СПИ) през 2022 г. При проверката са представени протоколите от изпитване за всички 5 бр. ГК. Изпълнението на мерките се документира в дневник.
Условие 10. Емисии на отпадъчни води
Условие 10.1. Производствени отпадъчни води
Условие 10.1.1. Работа на пречиствателните съоръжения
На площадката се експлоатират битова пречиствателна станция за отпадъчни води (БПСОВ) и пречиствателна станция за инфилтратни води (ПСИВ), които пречистват битово-фекални, производствени и инфилтратни отпадъчни води. Изготвена е инструкция за контролираните параметри (технологични параметри, чиито контрол осигурява оптималната работа) и съответните оптимални, като честотата на контрол е три месеца. Прилагат се инструкция за поддържане на оптималните стойности на технологичните параметри, осигуряващи оптимален работен режим на пречиствателните съоръжения и инструкция за периодична проверка и поддръжка на техническа и експлоатационна изправност на пречиствателните съоръжения. Документират се и се съхраняват резултатите от мониторинга на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение.
Условие 10.1.2. Емисионни норми-индивидуални емисионни ограничения
За констатирани несъответствия на индивидуални емисионни ограничения (ИЕО) по показателите в Пункт №2 изход ПСИВ на основание чл. 69 от ЗООС е наложена текуща месечна санкция за 2022 г., която е актуална и към момента.
Условие 10.1.4. Собствен мониторинг
Пробовземането и анализите се извършват от акредитирана лаборатория. Протоколите се представят своевременно в РИОСВ. За 2022 г. е заплатена такса за заустване по разрешено годишно количество. Измервателните устройства работят и отчитат по време на проверката. Водят се дневници, които са заверени.
Условие 10.2. Битово-фекални отпадъчни води
За проверявания период се извършва предвидения с условията на комплексното разрешително собствен мониторинг.
Условие 11. Управление на отпадъците
Условие 11.1 Образуване на отпадъци
До момента не са образувани отпадъци, като не са налични количества за съхранение от изброените в условието.
Условие 11.2. Приемане на отпадъци за третиране
Отпадъците се приемат въз основа на писмени договори, утвърдени работни листове за класификация на отпадъците, проведена процедура от основно охарактеризиране.
Условие 11.3. Предварително съхраняване на отпадъците
Осигурени са места и съдове за съхранение на отпадъци.
Изготвена е инструкция за периодична оценка на съответствието на предварителното съхранение на отпадъци с условията на разрешителното, на причините за установените несъответствия, като и за предприемането на коригиращи действия. Представя се дневник.
Условие 11.4. Транспортиране на отпадъците
Не са констатирани несъответствия. За проверявания период не са предавани отпадъци, образувани от дейността на депото, извън територията на площадката.
Условие 11.5. Оползотворяване, в т.ч. рециклиране на отпадъци
Не са предавани отпадъци за последващо третиране.
Не е извършвана дейност по оползотворяване, обозначена с R10 /Обработване на земната повърхност, водещо до подобрения за земеделието или околната среда/, на посочените в условието строителни отпадъци.
Условие 11.6. Обезвреждане на отпадъците
Определен е работен участък. Извършва се уплътняване и запръстяване.
За запръстяване е използвана подситова фракция, образувана от дейността на сепариращата инсталация (отпадък под код 19 12 12), без да е стабилизирана. В отчетната книга за депонираните отпадъци, водена чрез НИСО, в таблица „Запръстяване“, колона „Особености на запръстяване“ се вписва „Остатъчна подситова фракция“.
Условие 11.7. Контрол и измерване на отпадъците
Не са констатирани несъответствия. Извършва се измерване на постъпващите количества отпадъци посредством електронна везна, която е калибрирана до месец 09.2025 г. Прилага се инструкция за периодична оценка на съответствието на количествата образувани отпадъци с разрешените такива, установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия.
Извършено е геодезическо заснемане през месец ноември 2022 г., с цел мониторинг на тялото на депото.
Условие 11.8. Анализи на отпадъците
Към момента не са образувани отпадъци от производствената дейност и не е извършван анализ на същите.
Условие 11.9. Документиране и докладване
Отчетността за отпадъците се води в НИСО.
За 2022 г. са докладвани като част от ГДОС годишното количество депонирани отпадъци.
Условие 12. Шум
Не са констатирани несъответстия. Дейностите на площадката се извършват по начин, недопускащ шум в околната среда над допустимите гранични стойности, което е видно от извършените собствени периодични измервания (СПИ) през 2022 г.
Условие 13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване.
Не са констатирани несъответствия. Изготвени са инструкция за периодична проверка за наличие на течове от тръбопроводи и оборудване, разположени на открито, установяване на причините и отстраняване на течовете и инструкция, съдържаща мерки за отстраняване на разливи и/или изливания на вредни и опасни вещества върху производствената площадка и третиране на образуваните отпадъци. Води се дневник, като през 2022 г. и до момента на проверката няма регистрирани течове от ретензионния басейн. Осигурени са и се съхраняват подходящи сорбиращи материали за почистване в случай на разливи на определени за целта места. Канавките около клетка 1 са почистени.
През 2022 г. е извършен мониторинг на подземните води (ПВ), като резултатите от тях са заложени да се ползват като базови стойности. Анализите са заложени да се извършват на 5 години. Мониторингът на почви е извършен през 2022 г., както е заложен през 10 години.
Условие 13.4. Документиране и докладване
Резултатите от собствения мониторинг на подземни води и почви, по Условие 13.2.1. и Условие 13.3.1. се документират и се съхраняват на площадката. Резултатите от собствения мониторинг се докладват като част от ГДОС.
Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии
Не са констатирани несъответствия. Прилага се инструкция с мерки за ограничаване или ликвидиране на последствията от залпови замърсявания на отпадъчни води вследствие на аварийни ситуации. Представен е дневник. За проверявания период не са възниквали аварийни ситуации.

5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

По време на проверката е констатирано несъответствие по Условие 11.6., заложено в Комплексно разрешително №573-H0/2019 г. на Община Благоевград за „Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“. Към момента на изготвянето на доклада, в Изпълнителната агенция по околната среда е започната процедура относно планирани промени в работата на „Регионална система за управление на отпадъците (РСУО), регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“, в която е включена и промяна в Условие 11.6, заложено в Комплексно разрешително №573-H0/2019 г. на Община Благоевград.