Съдържание

Посетители

В момента има 262  гости и няма потребители и в сайта

Архив информация ИП/ПП - 2022 г.

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Възложител: „ПИРИН ПЕЛЕТ“ ЕООД

документация за инвестиционно предложение: „Третиране на отпадък с код 20 02 01 (биоразградими отпадъци със състав и произход - дървесни отпадъци от дънери и клони, образувани след почистване на паркове и градини) в съществуваща инсталация за производство на пелети, разположена в поземлен имот с идентификатор 61813.645.2 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Разлог, община Разлог, област Благоевград“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Съгласно представената информация и документация в поземлен имот с идентификатор 61813.645.2 по КККР на гр. Разлог е изграден цех за производство на пелети. В цеха са монтирани две инсталации – за производство на стандартни и промишлени пелети. За третиране на отпадъци дружеството притежава Регистрационен документ №01-РД-365-1 от 27.04.2017 г. издаден от директора на РИОСВ – Благоевград. Съгласно издадения регистрационен документ на площадката се извършват следните дейности R1, R 12 и R 13 по приложение №2 към §1, т. 13 от допълнителните разпоредби на Закона за управление на отпадъците.
С настоящето инвестиционно предложение предвижда третиране на нов отпадък с код 20 02 01 - биоразградими отпадъци със състав и произход - дървесни отпадъци от дънери и клони, образувани след почистване на паркове и градини. Предвижда се годишно да се оползотворяват до 500 т отпадък, като се извършват следните дейности:
- R 13 - Съхраняване на отпадъци до извършване на някоя от дейностите с кодове R 1 - R 12);
- R 12 - Размяна на отпадъци за подлагане на някоя от дейностите с кодове R 1 - R 11 (дробене, пелетиране).
Предвидената дейност по оползотворяване на новия отпадък се явява изменение, което може да доведе до значително въздействие върху околната среда, тъй като:
- проведените на 31.05.2022 г. контролни измервания на емисии в атмосферни въздух на обекта показват превишаване на нормата за допустими емисии по показател прахообразни вещества;
- многократно постъпващи сигнали за замърсяване на атмосферния въздух от обекта;
- община Разлог е с нарушено качество на атмосферни въздух и е в процес на разработване на програма за качеството на атмосферния въздух.
Съгласно чл. 93, ал. 1, т. 2 на ЗООС с цел изясняване на степента на значимост на въздействието върху околната среда следва да се проведе процедура по преценяване за необходимост от оценка на въздействие върху околната среда по реда на глава шеста на ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район. Съгласно становище с изх. № П-01-232(1)/06.10.2022 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2016 – 2021 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие.
Най-близо, на разстояние 4570 м е разположена границата на защитена зона BG0001021 „Река Места” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-353/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 58/13.07.2021 г.).
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологично разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ, бр. 73 от 2007 г., изм. и доп.), инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от екологичната мрежа Натура 2000.
След анализ на представената информация и на основание чл. 40, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от същата, преценката за вероятната степен на отрицателно въздействие е, че инвестиционното предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания и местообитания на видове и популации, предмет на опазване в защитена зона BG0001021 „Река Места”.
Копие от писмото е изпратено до кмета на община Разлог и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“