Съдържание

Посетители

В момента има 422  гости и няма потребители и в сайта

Информация за инвестиционни предложения, планове и програми

Съобщение по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО

Възложител: МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА СТРУМА – ПЕТРИЧ

документация за Уведомление за „Проект на стратегия за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на Местна инициативна група (МИГ) – Петрич, община Петрич, област Благоевград за периода 2023 - 2027 г.“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО

 

І. По отношение на изискванията на глава VІ от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Проектът на Стратегия за Водено от общностите местно е разработен в изпълнение на проект по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни действие“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програма за развитие на селските райони 2014 - 2020 г. При разработването са взети предвид и насоките за кандидатстване по процедура № BG06AFSP001-01.001 по интервенция „Изпълнение на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка, избрани в рамките на стратегията за местно развитие“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) на Република България за периода 2023 - 2027 г.
Стратегията е с обхват територията на община Петрич. На територията на общината са разположени 55 населени места (град Петрич и 54 села) с население 46 918 души. В резултат от извършения SWOT анализ, както и визията на местната общност за бъдещото развитие на територията е формулирана следната стратегическа цел:
Устойчиво развитие на територията на МИГ Петрич – повишаване качеството на живот и развитие на местната икономика.
За постигане на стратегическата цел са определени приоритети, стратегически цели и мерки както следва:
Приоритет 1 „Подобряване средата на живот и оживяване на територията на МИГ Петрич - насочен главно към дейности в аграрния сектор, развитието на микробизнеса извън земеделието и технологичното обновяване в предприятията.
• Специфична цел 1. Подобряване и развитие на публичните услуги инфраструктура“
- Мярка 1. „Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура“, която включва изграждане или рехабилитация на улици; ремонт и оборудване общинска образователна инфраструктура и общински сгради; изграждане или обновяване на озеленени площи за широко обществено ползване; изграждане и ремонт на спортна инфраструктура; реставрация и на обекти, свързани с културния живот и др.;
• Специфична цел 1.2. Сътрудничество за изграждане на общност“
- Мярка 1.2.1 „Сътрудничество за реализиране на местни инициативи“, реализирането на мярката ще допринесе за: включването на местното население в реализацията на общи инициативи за изучаване, съхраняване и популяризиране на наследството и природния потенциал; разкриване на богатството на местния фолклор, традиции, обичаи и възраждане на местни занаяти; популяризиране на спорта за здравословен и активен живот и др.
- Мярка 1.2.2. Сътрудничество за изготвяне на стратегии за интелигентни селища“, предвижда изготвяне на концепция за интелигентно селище, която ще се изпълнява на предварително дефинирана малка територия, ще дефинира конкретни проблеми и решаването им с конкретни дейности в определен срок. Концепцията може да засяга интелигентни решения както в публичния, така и в частния сектор в широк спектър от области на политиката, като например подобряване на достъпа до услуги, развитие на къси вериги за доставка на храни и развитие на възобновяеми енергийни източници.
- Мярка 1.2.3. Сътрудничество за МИГ и подготвителни дейности за него“, Реализирането на мярката ще допринесе за: включването на местното население в реализацията на общи инициативи за изучаване, съхраняване и популяризиране на наследството и природния потенциал; разкриване на богатството на местния фолклор, традиции, обичаи и възраждане на местни занаяти; популяризиране на спорта за здравословен и активен живот и др.
Приоритет 2 „Икономическо развитие - конкурентоспособно земеделие и насърчаване на предприемачеството“, насочен към местната икономика с цел увеличаване на конкурентоспособността на стопанските единици на територията на МИГ.
• Специфична цел 2.1. „Развитие на традиционни селскостопански производства и създаване на добавена стойност“.
- Мярка 2.1.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, с която се цели стимулиране на земеделските стопани да въвеждат иновативни технологии за подобряване конкурентоспособността на селскостопанския сектор, въвеждане на автоматизирани системи, цифровизация и енергийна ефективност в земеделските стопанства и други технологии, които намаляват производствените разходи; дейностите по производство на първична селскостопанска продукция, съхранение на собствени земеделски продукти; дейности по напояване в рамките на земеделското стопанство и др.; създаване и презасаждане на трайни насаждения, десертни лозя, медоносни дървесни видове за производство на мед и бързорастящи храсти и дървесни видове за производство на биоенергия;
- Мярка 2.1.2. „Инвестиции в преработка на селскостопанска продукция“, включваща дейности по преработка и предлагане на пазара на мляко и млечни продукти, яйца; месо и месни продукти; плодове и зеленчуци, включително гъби; пчелен мед; зърнени, мелничарски и нишестени продукти; растителни и животински масла и мазнини; технически и медицински култури, включително маслодайна роза и билки; готови храни за селскостопански животни; гроздова мъст, вино и оцет.
- Мярка 2.1.3. „Сътрудничество за по къси вериги и доставка“, която ще даде възможност от една страна да се гарантира качество на продуктите, и от друга – увеличаване на стойността за производителите. Популяризирането на късите вериги на доставки ще създаде добавена стойност на селскостопанските продукти, ще се създаде възможност за реализиране на цялата произведена продукция от фермерите, да се създадат условия за развиване на дребен семеен селскостопански бизнес, ще се повиши произведената биологична продукция в рамките на борсите в големите градове.
• Специфична цел 2.2. „Диверсификация на местната икономика“, насочена към развитие на икономическите дейности извън земеделието и насърчаване на местната конкурентоспособност - предоставяне на услуги, производства и занаяти.
- Мярка 2.2.1. „Инвестиции в неселскостопански дейности“, целяща повишаване на конкурентоспособността на местните микропредприятия развиващи неземеделски дейности, предоставяне на възможност за разнообразяване на земеделските дейности и развитие на занаятите, подкрепа за повишаване на доходите и качеството на живот на територията на МИГ.
Стратегията за ВОМР на МИГ - Петрич включва приоритети и мерки, които попадат в обхвата на областите по чл. 85, ал. 1 на ЗООС, като със същата се определя рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на ЗООС. В тази връзка стратегията попада в обхвата на чл. 2, ал. 2, т. 3 от Наредбата за ЕО и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ЕО.
Стратегията за местно развитие следва да се одобрява от Общото събрание на сдружението на МИГ - Петрич, съгласно което и предвид разпоредбата на чл. 4, т. 2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е директорът на РИОСВ - Благоевград.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Проектът на Стратегия за водено от общностите местно развитие на територията на Местна инициативна група (МИГ) Петрич, за периода 2023 – 2027 г. попада в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп.) и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта ѝ с предмета и целите на опазване на защитени зони по чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие, която се извършва чрез процедурата по преценяване на необходимостта от екологична оценка (ЕО) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
В обхвата на община Петрич, територията на която ще се реализират предвидените в стратегията дейности, попадат следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ):
1. Резерват „Конгура“, обявен и в граници определени със Заповед №671/15.06.1988 г. на председателя на Комитета за опазване на околната среда при Министерски съвет (ДВ, бр. 52/1988 г.), актуализирана със Заповед № РД – 195/28.02.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 33/2013 г.). Със Заповед №РД-33/21.01.2016 г. на министъра на околната среда и водите е утвърден План за управление на резервата;
2. Защитена местност „Бабите“, обявена за буферна зона на резерват „Конгура“ със Заповед №671/15.06.1988 г. на председателя на Комитета за опазване на околната среда при Министерски съвет (ДВ, бр. 52/1988 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед № РД-421/18.06.2007 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 61/2007 г.);
3. Защитена местност „Рупите“, обявена и в граници определени със Заповед №385/17.06.1980 г. на председателя на Комитета за опазване на околната среда при Министерски съвет (ДВ, бр. 69/1980 г.);
4. Защитена местност „Топлище“, обявена и в граници определени със Заповед №328/08.05.1992 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 43/1992 г.);
5. Защитена местност „Карталец“, обявена и в граници определени със Заповед №РД-238/12.03.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 35/2013 г.);
6. Защитена местност „Находище на Сребриста поветица“, обявена и в граници определени със Заповед №РД-230/11.03.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 33/2013 г.);
7. Защитена местност „Находище на катерлива ефедра“, обявена и в граници определени със Заповед №РД-231/11.03.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 33/2013 г.);
8. Природна забележителност „Кожуха“, обявена и в граници определени със Заповед №1746/29.06.1962 г. на Главно управление по горите („Известия“, бр. 70/30.08.1962 г.), разширена със Заповед №5008/31.12.1975 г на министъра на горите и опазване на природната среда (ДВ, бр. 8/1976 г.);
9. Природна забележителност „Четиринадесет чинара в с. Мендово“, обявена и в граници определени със Заповед №1254/22.12.1983 г. на председателя на Комитета за опазване на околната среда при Министерски съвет (ДВ, бр. 6/1984 г.);
10. Природен парк „Беласица“, обявен и в граници определени със Заповед №РД-925/28.12.2007 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 8/2008 г.).
С Решение №120/24.02.2016 г. на Министерски съвет е приет План за управление на природен парк „Беласица“ (ДВ, бр. 17/2016 г.).
В обхвата на община Петрич, попадат следните защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
1. Част от Защитена зона BG0002098 „Рупите“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-282/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 28/13.04.2010 г.), изменена със Заповед №РД-567/28.06.2022 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 54/12.07.2022 г.);
2. Част от Защитена зона BG0001023 „Рупите - Струмешница” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-349/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.);
3. Част от Защитена зона BG0000224 „Огражден - Малешево” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-310/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 50/2021 г.);
4. Защитена зона BG0000167 „Беласица” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-266/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 43/2021 г.).
Извършената проверка за допустимост по смисъла на чл. 37, ал. 2 от Наредбата за ОС се установи, че проектът на Стратегия за водено от общностите местно развитие на територията на Местна инициативна група (МИГ) Петрич, за периода 2023 – 2027 г. е допустим при съобразяване на произтичащите от нея планове програми, проекти и инвестиционни предложения с:
- режимите на защитените територии, определени със ЗЗТ, заповедите за обявяването им и с утвърдените планове за управлението им, при наличието на такива;
- режимите на защитени зони, определени със заповедите им за обявяване им.
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявената програма с предмета и целите на опазване на защитените зони ще се произнесем на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ЕО.