Информация за инвестиционни предложения, планове и програми
Съобщение по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО
- Четвъртък, 15 Май 2025 12:25
Възложител: МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА СТРУМА - САНДАНСКИ
документация за Уведомление за „Проект на стратегия за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на Местна инициативна група (МИГ) – Сандански, община Сандански, област Благоевград за периода 2023 - 2027 г.“
СЪОБЩЕНИЕ
по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО
І. По отношение на изискванията на глава VІ от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Проектът на Стратегия за Водено от общностите местно е разработен във връзка кандидатстване по процедура № BG06AFSP001-01.001 по интервенция „Изпълнение на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка, избрани в рамките на стратегията за местно развитие“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) на Република България за периода 2023 - 2027 г.
Стратегията е с обхват територията на община Сандански с обща площ от 998.4 кв. км и население 35 266 души. Включва всички 54 населени места – 2 града (Сандански и Мелник) и 52 села. Въз основа на извършените анализи на територията, на идентифицираните силни и слаби страни, възможности и заплахи, на изводите за тенденциите на развитие и на потенциала на територията, основната цел, която си поставя Стратегията е:
Устойчиво развитие на територията, чрез подобряване на икономическите, социални и екологични условия на живот.
За постигането на основната цел са определени следните приоритети и специфични цели:
Приоритет 1: Устойчиво икономическо и социално развитие на територията чрез комбинация от интегрирани териториални инвестиции водещи до качествена промяна в икономическата и жизнена среда.
Специфична цел 1 - Повишаване конкурентоспособността на земеделието чрез развитие на наличните материални мощности и насърчаване въвеждането на нови технологии в стопанствата.
Акцентът е насочен към устойчиво развитие на земеделието на територията. Предвидени са дейности за оптимизиране и технологична модернизация на земеделските стопанства с цел подобряване на икономическо състояние на земеделския сектор на територията на МИГ Сандански. Целта ще се реализира посредством:
- Мярка 1 „Инвестиции в земеделските стопанства“, която предвижда дейности в земеделските стопанства: производството на селскостопански продукти и механизация за съответните стопанства; изграждане или реконструкция на съоръжения за добив и за съхранение на вода за напояване; подобряване на енергийната ефективност на стопанствата; съоръжения за съхранение на земеделската продукция; създаване и/или презасаждане на трайни насаждения, лозя, медоносни дървесни видове за производство на мед и бързорастящи храсти и дървесни видове за производство на биоенергия; съоръжения за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (водна, вятърна, слънчева, геотермална енергия и остатъчна/отпадъчна биомаса).
- Мярка 2 „Инвестиции за преработка на селскостопански продукти“ – предвидени са дейности свързани с преработка и предлагане на пазара на млечни и месни продукти, плодове и зеленчуци, растителни и животински масла и мазнини, технически и медицински култури, включително маслодайна роза и билки; гроздова мъст, вино и оцет.
Специфична цел 2 - Насърчаване на местната икономика чрез подкрепа на местния бизнес, включително чрез диверсификация и подкрепа за алтернативни дейности.
Тази цел е фокусирана върху увеличаване конкурентоспособността на селските стопанства и подкрепата за частната инициатива, чрез изпълнение на дейности за диверсификация на икономиката – сектор с огромен потенциал за развитие на територията на МИГ. За постигането и е предвидена:
- Мярка 3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“, която предвижда подпомагане за неселскостопански дейности в селските райони, свързани с осигуряване на възможност за развитите на различни бизнес модели и икономически дейности: създаване на творчески продукти, стимулиране на творческите занаяти, които са част от културното наследство и традиции; алтернативни дейности за преработка на отпадъци в предприятията, ограничаване и намаляване на пластмасовите опаковки и пластмасовите изделия за еднократна употреба; използваните на алтернативни суровини и преход към биоикономика.
Приоритет 2 „Постигане на балансирано развитие на територията, обновяване на малка по мащаби инфраструктура и опазване на компонентите на околната среда“.
Специфична цел 1 „Стимулиране развитие на територията чрез създаване и подобряване на малка по мащаб публична инфраструктура и стимулиране опазването на чиста околна среда“.
Целта насочена към подобряване на средата на живот на територията на МИГ чрез подкрепа на проекти в сферата на образованието, социалните грижи, културата и техническата инфраструктура за задоволяване потребностите на населението. За постигането на тази цел е предвидена
- Мярка 4 „Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура в селските райони“, която включва изграждане и рехабилитация на улици и тротоари; ремонт и обновяване на общинска образователна инфраструктура, общински сгради и др.; обновяване на площи за широко обществено ползване; изграждане и ремонт спортна инфраструктура; обзавеждане на обекти, свързани с културния живот.
Специфична цел 2 „Повишаване на капацитета за прилагане на интегрирани местни политики чрез ефективно управление, партньорства и популяризиране на Стратегията за ВОМР. За постигането на тази цел са заложени следните мерки:
- Мярка 5 „Сътрудничество и подготвителни дейности за него“ и Мярка 6 „Дейности по управление, мониторинг и оценка на стратегия за ВОМР и нейното популяризиране“.
- Мярка 6 „Дейности по управление, мониторинг и оценка на стратегия за ВОМР и нейното популяризиране“.
Заложени са дейности за: организиране на обучения и семинари с партньори за изработване и реализиране на съвместни проекти; извършване на изследвания, проучвания и анализи, директно свързани със съвместните проекти; популяризиране на стратегията; подпомагане на управлението мониторинга и изпълнението на проектите и др.
Предвиден е план за реализация на конкретни проекти, възможни източници за финансиране на планираните дейности, период на изпълнение и индикатори за изпълнението им.
Проектът на Стратегия за ВОМР на МИГ - Сандански за периода 2023 - 2027 г. включва приоритети и мерки, които попадат в обхвата на областите по чл. 85, ал. 1 на ЗООС, като със същата се определя рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на ЗООС. В тази връзка стратегията попада в обхвата на чл. 2, ал. 2, т. 3 от Наредбата за ЕО и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ЕО.
Стратегия за ВОМР на МИГ - Сандански следва да се одобрява от Общото събрание на сдружението на МИГ, съгласно което и предвид разпоредбата на чл. 4, т. 2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е директорът на РИОСВ - Благоевград.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Проектът на стратегия за ВОМР на територията СНЦ МИГ – Сандански за периода 2023 – 2027 г. подлежи на оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитените зони по реда на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007 г., изм. и доп.).
На територията на община Сандански, попадат изцяло или части от следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии:
- защитена местност „Любина скала“, обявена със Заповед № РД-93/04.02.2014 г. на министъра на околната среда и водите, включваща имот с номер 000260 по картата на възстановената собственост (КВС) на село Кръстилци, общ. Сандански, обл. Благоевград;
- защитена местност „Хълма скалата“, обявена със Заповед № РД-232/11.03.2013 г. на министъра на околната среда и водите, поправена със Заповед № РД-643/14.08.2013 г. на министъра на околната среда и водите, включваща имот с номер 004047 по картата на възстановената собственост (КВС) на село Левуново, общ. Сандански, обл. Благоевград;
- защитена местност „Миладиница“ обявена със Заповед № РД-677/27.07.2022 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 67/2022 г.);
- природна забележителност „Мелнишки пирамиди“, обявена със Заповед №2607/14.12.1960 г. на Министерство на горите, видоизменена със Заповед №156/11.04.1976 г. на Комитета за опазване на околната среда (КОПС);
- природна забележителност „Водопад на река Санданска Бистрица“, обявена със Заповед №3796/11.11.1965 г. на Комитета на горите и горската промишленост;
- част от резерват „Али ботуш“, обявен с Постановление №1711/24.09.1951 г. на Главно управление на горите, видоизменено с Постановление №14825/29.04.1952 г. на Министерство на горите, и Заповед №27/13.01.1980 г. на Комитета за опазване на околната среда, Заповед №131/22.02.1985 г. на Комитета за опазване на околната среда. Със Заповед № РД-206/04.03.2013 г. на министъра на околната среда и водите площта на защитената територия – резерват „Али ботуш“ е актуализирана и съгласно същата в границите му попадат имоти с номера както следва: 000404, 000482, 000484, 000506, 000580, 000582, 000586 и 000589 по картата на възстановената собственост за землището на село Голешево, ЕКАТТЕ 15583, общ. Сандански, обл. Благоевград;
- част от защитена местност „Славянка“, обявена със Заповед № РД-425/18.06.2007 г. на министъра на околната среда и водите;
- част от Национален парк „Пирин“, обявен за народен парк със Заповед №3074/08.11.1962 г. на КГГП (ДВ, бр. 43/1963 г.) и прекатегоризиран в национален парк със Заповед № РД-395/1999 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 44/2000 г.) и резерват „Юлен“.
На територията на община Сандански попадат изцяло или части от следните защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие:
- част от защитена зона BG0000366 „Кресна - Илинденци” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-264/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 41/2021 г.), изм. и доп. със Заповед № РД - 992/21.10.2022 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 85/2022 г.), с която са определени специфични и подробни цели;
- част от защитена зона BG0000224 „Огражден - Малешево” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-310/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 50/15.06.2021 г.);
- част от защитена зона BG0001023 „Рупите - Струмешница” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-349/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/09.07.2021 г.);
- част от защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.);
- част от защитена зона BG0000209 „Пирин” за опазване на дивите птици, природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД – 572/08.09.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 84/2008 г.), изм. и доп. със Заповед № РД – 284/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 45/2021 г.);
- част от защитена зона BG0002003 „Кресна” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД – 748/24.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 97/2008 г.), изм. и доп. със Заповед № РД - 993/21.10.2022 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 85/2022 г.);
- част от защитена зона BG0002126 „Пирин Буфер” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №352/11.04.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 48/2013 г.);
- част от защитена зона BG0002098 „Рупите” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-282/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ бр. 28/2010 г.), изм. и доп. със Заповед № РД - 567/28.06.2022 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 54/2022 г.);
- част от защитена зона BG0002078 „Славянка“, за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-751/24.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 97/2008 г.);
- защитена зона BG0002072 „Мелнишки пирамиди“, за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-283/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 29/2010 г.).
При извършената проверка за допустимост на основание чл. 37, ал. 2 от Наредбата за ОС се установи, че проект на стратегия за ВОМР на територията СНЦ Местна инициативна група (МИГ) – Сандански за периода 2023 – 2027 г. е допустима при съобразяване на произтичащите от нея планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с режимите на защитените територии, определени със Закона за защитените територии, заповедите за обявяването им и плановете за управление, и при спазване на режимите на гореописаните защитени зони, определени със заповедите за обявяването им.
Преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитените зони по реда на чл. 31 от ЗБР ще се извърши на етап внасяне на искане за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО.