Информация за инвестиционни предложения, планове и програми
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Понеделник, 12 Май 2025 10:51
Възложител: „ЕКОИНЖЕНЕРИНГ - РМ“ ЕООД
документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на нова „Линия за регенерационна очистка на йонообменни смоли (ЛРОЙС) в поземлен имот с идентификатор 27293.21.36 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Елешница, община Разлог, област Благоевград“
СЪОБЩЕНИЕ
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Съгласно представената информация дружеството „Екоинженеринг - РМ” ЕООД експлоатира комплекс за третиране на замърсени руднични води, състоящ се от инсталации за сорбционна очистка на замърсени с уран руднични води (ИСОЗУРВ) в други райони на страната и линия за регенерационна очистка на йонообменни смоли (ЛРОЙС), ситуирана в главен корпус на бившия завод „Звезда”, находящ се в поземлен имот с идентификатор 27293.21.36 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Елешница, община Разлог, област Благоевград (КККР на с. Елешница), вид територия Земеделска, НТП За друг вид производствен, складов обект, площ 67388 кв. м.
Съгласно чл. 1, ал. 1 и ал. 2 от ПМС 74/1998 г., на дружество „Екоинженеринг-РМ“ ЕООД се „възлага организацията и контрола на дейностите по техническа ликвидация, техническа и биологична рекултивация и изпълнението на свързаните с това дейности по водовземане, пречистване, заустване и мониторинг на руднични води, както и всякакъв друг вид мониторинг за ликвидиране последствията от проучването, добива и преработка на уранова суровина в обектите и засегнатите райони“ в Р България.
С инвестиционното предложение се предвижда в имота бъде изградена нова сграда със застроена площ 885 кв. м, в която да бъде инсталирана нова ЛРОЙС. След реализацията на инвестиционното предложение сега действаща ЛРОЙС ще бъде спряна и изведена от експлоатация. Основните процеси, които ще се извършват в ЛРОЙС са:
- регенерация на йонообменни смоли - по време на процеса на регенерация свързаният йон се заменя с друг на принципа на обменната реакция. Обменният йон, използван за регенериране, трябва да има по-нисък афинитет към йонообменника от целевия йон. Това позволява презареждане на смолите. Процесът на регенерация в новата ЛРОЙС, ще следва принципа в съществуващата ЛРОЙС - при наличие на излишък от сулфатни йони в регенерата се образува уранил трисулфат, който след това чрез процес на екстракция/реекстракция се разделяне като амониев уранил трикарбонат. Необходимостта от сярна киселина може да достигне 350 kg/m3 смола тъй като количеството зависи от съдържанието на уран в смолите. Съгласно предпроектното проучване е заложено да се регенерират годишно 225 m3 смоли;
- екстракция/реекстракция - целта е да се преработи регенерата на сярната киселина (десорбат) и да доведе урана до кристали от амониев трикарбонат (АУТК - Ammonium llranyl-Tri-Carbonate). Първата стъпка в този процес е обогатяването на урана чрез екстракция в органична фаза. Във втори етап, така наречената реекстракция, уранът се отстранява от тази органична фаза като АУТК.
В процеса на регенерация на смолите се формират отпадъчни води и утайки в допълнение към страничния продукт АУТК, който е търговски продукт. Действащата ЛРОЙС дренира отпадъчните води през хвостопровод в съществуваща лагуна. В съществуващата ЛРОЙС използваните химикали се неутрализират с последващо филтриране и окончателно отстраняване на манган. Неутрализацията се извършва, чрез добавяне на варно мляко, като по време на неутрализацията, замърсители като остатъчно желязо и манган се отстраняват ефективно чрез утаяване като хидроксиди, образуващи твърди флокули. Уран, сулфат, амоний и разтворени компоненти на органичните екстракционни агенти остават в отпадъчните води в малки количества и биха попаднали в съществуващата лагуна за утайки към ПСОВ, ако няма пречистване. В документацията на действащата ЛРОЙС е посочено, че потокът от отпадъчни води съдържа приблизително 15 g/l суспендирани твърди вещества, което се дължи на факта, че не е извършено отстраняване на желязо/манган във входящия поток към съществуващите инсталации. По тази причина в момента действащата инсталация, чрез хвостопровод отвежда отпадъчните води в съществуващата лагуна за утайки към ПСОВ, тъй като не удовлетворяват изискванията за освобождаване в околната среда. При новата ЛРОЙС се предвижда филтърна система, която да разделя и задържа неразтворените вещества, поради което ще отпадне необходимостта от използване на хвостопровода. Към лагуната ще постъпват неутрализирани, филтрувани води.
Новата ЛРОЙС ще използва същата технология като сега прилаганата в действащата инсталация, но размерите на съдовете и техническото оборудване са адаптирани към новите изисквания, наложени от разширяването на съществуващия комплекс и са предвидени за непрекъсната работа на инсталацията.
За промишлено водоснабдяване и за други цели (измиване на помещения и корпусите на съоръженията и за противопожарни нужди) дружеството е титуляр на издадено от директора на Басейнова дирекция Западнобеломорски район Разрешително за водовземане от повърхностен воден обект №41130051/02.12.2020 г. За съхранение на водните количества на площадката е изграден резервоар, който към момента обслужва действащата ЛРОЙС. При реализиране на инвестиционното предложение не се предвижда ново водовземане.
Предвижда се битовите отпадъчни води от всички санитарни и битови помещения да се заустват в новопроектирана водоплътна изгребна яма с обем 5 куб. м.
За изграждането на нова ЛРОЙС на площадката на бившия завод „Звезда“ е направено проведено Предпроектно проучване, същото е разгледано и прието от Консултативния съвет към Министерството на икономиката и индустрията, съгласно писмо с изх. №02-00-66/25.03.2025 г. на Председателя на Агенцията за ядрено регулиране.
Инвестиционното предложение попада в обхвата на т. 6, буква “а” на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район. Съгласно становище с изх. №П-01-110(2)/25.04.2025 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2022 – 2027 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2022 – 2027 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Направената справка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо е разположена защитена зона BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-353/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 58/2021 г.), на най-близко геодезично разстояние около 1640 м.
Предвид, че инвестиционното предложение подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от ОВОС, за него следва да бъде приложена и процедурата по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР, съгласно чл. 31, ал. 4 от ЗБР, респективно чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп., наричана по-долу „Наредбата за ОС”).
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, ще се произнесем с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на защитените зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Разлог, кметство с. Елешница и до директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.