Съдържание

Посетители

В момента има 522  гости и няма потребители и в сайта

Информация за инвестиционни предложения, планове и програми

Съобщение по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО

Възложител: МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ – ГЪРМЕН – ХАДЖИДИМВО

документация за Уведомление за „Проект на стратегия за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на Местна инициативна група (МИГ) - Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово за периода 2023 – 2027 г.“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО

 

І. По отношение на изискванията на глава VІ от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Проектът на Стратегия за Водено от общностите местно е разработен в изпълнение на проект по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни действие“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програма за развитие на селските райони 2014 - 2020 г. При разработването са взети предвид и насоките за кандидатстване по процедура № BG06AFSP001-01.001 по интервенция „Изпълнение на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка, избрани в рамките на стратегията за местно развитие“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) на Република България за периода 2023 - 2027 г.
Стратегията е с обхват територията на общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово с обща площ от 1 046.47 кв. км и включва всички населени места в тях - 2 града и 41 села.
Основната стратегическа цел и визия за развитие на територията за периода 2023 - 2027 г. е „Устойчиво развитие на територията на общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово, чрез подкрепа за многосекторно развитие на местната икономика, подобряване на икономическите, социалните и екологични условия, и качеството на живот“.
За постигане на основната стратегическа цел са дефинирани следните приоритетни направления, формулирани специфични цели и съпътстващите ги мерки за оползотворяване на потенциала и ограничаване на идентифицираните рискове и заплахи за развитието на територията:
Приоритет 1: „Подкрепа за устойчив растеж и повишаване на конкурентоспособността на местната икономика, вкл. чрез внедряване на иновации и осигуряване на устойчива заетост“.
Специфична цел 1.1 „Укрепване на местната конкурентоспособност чрез устойчиво развитие на земеделието“.
Мярка M1 „Инвестиции в земеделските стопанства на територията на територията на МИГ - Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово“.
Специфична цел 1.1 „Насърчаване на предприемаческата и иновационната активност на местната икономика, включително чрез диверсификация и инвестиции в неселскостопански дейности, и осигуряване на устойчива заетост“.
Мярка M2 „Инвестиции за неселскостопански дейности в микропредприятия на територията на МИГ - Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово“.
Мярка М7 „Подобряване на достъпа до трудова заетост и активиране за включване на пазара на труда“.
Мярка М 8 „Внедряване на иновации в МСП на територията на Местна инициативна група - Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово“.
За постигането на този приоритет е предвидено осигуряване на възможност за развитите на различни бизнес модели и икономически дейности - модернизация и механизация на стопанствата; съхранение на земеделската продукция с цел запазване качеството на продукцията; създаване на трайни насаждения, десертни лозя, медоносни дървесни видове за производство на мед и бързорастящи храсти и дървесни видове за производство на биоенергия; производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (водна, вятърна, слънчева, геотермална енергия и остатъчна/отпадъчна биомаса; развитие на занаяти и други неземеделски дейности; внедряване на технологии за преработка на отпадъци в предприятията; доставка на оборудване и софтуер в бизнес процесите; целенасочена подкрепа за включване на заетост и др.
Приоритет 2: „Подобряване на средата на живот на населението чрез инвестиции в местната инфраструктура, подкрепа на териториалната идентичност и специфичния местен потенциал в областта на културно-историческото и природно наследство, насърчаване устойчивото развитие и опазване на околната“.
Специфична цел 2.1 „Подобряване на условията на живот в населените места чрез развитие на основни услуги и местна инфраструктура“.
Мярка M3 „Инвестиции в основни услуги и дребномащабна инфраструктура“.
Специфична цел 2.2 „Съхраняване на териториалната идентичност, на база специфичния местен потенциал в областта на културно-историческото и природно наследство, и осигуряване на принос към опазване на околната среда“.
Мярка M4 „Подкрепа за съхранение и популяризиране на местната идентичност, културно-историческо и природно наследство“.
Мярка М9 „Повишаване на осведомеността относно практиките и поведението във връзка с устойчивото потребление, кръговата икономика, мониторинга на отпадъците, както и информационни и разяснителни кампании за заинтересованите страни и населението“.
Мярка М 10 „Повишаване осведомеността относно биологичното разнообразие и заплахите за него в целевата територия на база на мерки планирани в стратегически и планови документи в сектор биоразнообразие“.
За постигане на този приоритет са заложени следните мерки - строителство и реконструкция на нови и съществуващи улици и тротоари и съоръженията към тях; ремонт и обзавеждане на общинска образователна инфраструктура, общински сгради; изграждане и ремонт на спортна инфраструктура; организиране на фестивали, свързани с местния фолклор и популяризиране на традиционни местни ресурси и продукти дейности, създаване на „интелигентни селища“ („Smart-villages“); дейности за подобряване на управлението на битовите отпадъци на местно ниво с цел намаляване на замърсяването с отпадъци и на нерегламентираните сметища, за практическото въвеждане на местно ниво на принципа „плащаш колкото изхвърляш“; разработване на онлайн информационни портали, предоставящи практическа информация за опазване на биологичното разнообразие на територията на общините; повишаване на общественото самосъзнание за опазване на биологичното разнообразие в Натура 2000 или извън екологичната мрежа и др.
Приоритет 3 „Устойчиво териториално развитие и сближаване, създаване на местен капацитет за управление и оживление на територията“.
Специфична цел 3.1 „Развитие на вътрешно териториално и/или транснационално сътрудничество“.
Мярка М5 „Сътрудничество и подготвителни дейности за него“.
Специфична цел 3.2 „Развитие на местен капацитет за управление на проекти, ефективно управление на СВОМР и оживление на територията“.
Мярка М6 „Управление, мониторинг и оценка на стратегията и нейното популяризиране“
Към този приоритет са включени дейности за: организиране на обучения и семинари с партньори за изработване и реализиране на съвместни проекти; извършване на изследвания, проучвания и анализи, директно свързани със съвместните проекти; популяризиране на стратегията; подпомагане на управлението мониторинга и изпълнението на проектите и др.
Предвиден е план за реализация на конкретни проекти, възможни източници за финансиране на планираните дейности, период на изпълнение и индикатори за изпълнението им.
Проектът на Стратегия за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на Местна инициативна група (МИГ) - Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово за периода 2023 - 2027 г. включва приоритети и мерки, които попадат в обхвата на областите по чл. 85, ал. 1 на ЗООС, като със същата се определя рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на ЗООС. В тази връзка стратегията попада в обхвата на чл. 2, ал. 2, т. 3 от Наредбата за ЕО и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ЕО.
Стратегия за ВОМР на МИГ - Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово следва да се одобрява от Общото събрание на сдружението на МИГ, съгласно което и предвид разпоредбата на чл. 4, т. 2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е директорът на РИОСВ - Благоевград.

ІІ. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Проект на Стратегия за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на Местна инициативна група (МИГ) - Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово за периода 2023 – 2027 г. подлежи на оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитените зони по реда на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007 г., изм. и доп.).
В териториалния обхват на община Гоце Делчев, попадат изцяло или части от следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии:
- Част от Национален парк „Пирин“, разположен в землището на с. Брезница и с. Корница, обявен за Народен парк със Заповед №3074/08.11.1962 г. на КГГП (ДВ, бр. 43/1963 г.) и прекатегоризиран в национален парк със Заповед №РД-395/15.10.1999 г. на МОСВ (ДВ, бр. 44/2000 г.) и с приет План за управление на националния парк с Решение № 646/2004 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 53/2004 г.);
- Резерват „Ореляк“, разположен в землището на с. Лъжница и с Добротино, обявен и в граници определени със Заповед №129/22.02.1985 г. на председателя на Комитета за опазване на околната среда пи МС (ДВ, бр. 24/1985 г.), видоизменена със Заповед № РД-432/24.11.1995 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 106/1995 г.), актуализирана със Заповед № РД – 962/20.12.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 8/2014 г.) и с утвърден План за управление на резервата със Заповед №РД-33/21.01.2016 г. на министъра на околната среда и водите;
- Защитена местност „Лъжница“, разположена в землището на с. Лъжница и с Добротино, обявена за буферна зона на поддържан резерват „Тъмната гора“ със Заповед № 129/22.02.1985 г. и видоизменена със Заповед № РД-432/24.11.1995 г. на Комитета за опазване на природната среда (ДВ, бр. 24/1985 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед № РД-408/18.06.2007 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 61/2007 г.);
- Природна забележителност „Пиростията“, разположена в землището на с. Мосомище, обявена и в граници определени със Заповед № 727/24.03.1962 г. на Главно управление на горите (ДВ, бр. 40/1962 г.);
- Природна забележителност „Купена“, разположена в землището на с. Брезница, обявена и в граници определени със Заповед № 1187/19.04.1976 г. на министерство на горите и опазване на природната среда ДВ, бр. 44/1976 г.);
- Природна забележителност „Водопад на река Туфча“, разположена в землището на с. Брезница, обявена и в граници определени със Заповед №3796/11.10.1966 г. на Комитета по горите и горската промишленост при МС (ДВ, бр. 12/1966 г.).
В териториалния обхват на община Гърмен, попадат изцяло или части от следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии:
- Поддържан резерват „Тъмната гора“, обявен за резерват с Постановление №1153/10.10.1948 г. на Министерски съвет и Заповед №4811/10.10.1962 г. на Главно управление на горите и прекатегоризиран в поддържан резерват със Заповед № РД-382/15.10.1999 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 97/1999 г.) и с граници съгласно Заповед № РД – 687/09.09.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 90/2013 г.). Подържан резерват „Тъмната гора“ е изключителна държавна собственост.
- Защитена местност „Беслет“, обявена за буферна зона на поддържан резерват „Тъмната гора“ със Заповед № 886/02.10.1986 г. на Комитета за опазване на природната среда (ДВ, бр. 83/1986 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед № РД-411/18.06.2007 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 61/2007 г.).
- Част от Защитена местност „Манастирището“, обявена за буферна зона на поддържан резерват „Конски дол“ със Заповед № 886/02.10.1986 г. на Комитета за опазване на природната среда (ДВ, бр. 83/1986 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед № 423 от 18.06.2007 г. на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) (ДВ, бр. 61 от 2007 г.). Със Заповед № РД-773 от 24.09.2020 г., бр. 89/2020 г. на Държавен вестник е актуализирана площта на защитената територия;
- Природна забележителност „Скално образувание Козия камък“, обявена и в граници определени със Заповед №1187/19.04.1976 г. на Министерство на горите и опазване на околната среда (ДВ, бр. 44/1976 г.);
- Природна забележителност „Каялийски скали“, обявена и в граници определени със Заповед № РД-418/14.11.1995 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 105/1995 г.).
В териториалния обхват на община Хаджидимово, попадат изцяло или части от следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии:
- част от резерват „Али ботуш“, обявена с: постановление №1171/24.09.1951 г. на Министерски съвет, Постановление №14825/29.06.1952 г. на Министерство на горите, Заповед №27/13.01.1981 г. на председателя на Комитета за опазване на природната среда при Министерски съвет, Заповед №131/22.02.1985 г. на председателя на Комитета за опазване на природната среда при Министерски съвет и Заповед №РД-206/04.03.2013 г. на министъра на околната среда и водите;
- част от защитена местност „Славянка“, обявена за буферна зона на резерват „Али ботуш“ със Заповед №131/22.02.1985 г. на председателя на Комитета за опазване на природната среда при Министерски съвет и прекатегоризирана със Заповед №РД-425/18.06.2007 г. на министъра на околната среда и водите;
- защитена местност „Павльова падина“, обявена за природна забележителност със Заповед №763/14.08.1981 г. на председателя на Комитета за опазване на природната среда при Министерски съвет, разширена със Заповед №РД-417/14.11.1995 г. на министъра на околната среда и прекатегоризирана в защитена местност със Заповед №РД-651/26.05.2003 г. на министъра на околната среда, разширена със Заповед №РД-397/24.04.2013 г. на министъра на околната среда и водите;
- защитена местност „Жингов бряст“, обявена със Заповед №РД-452/08.06.2012 г. на министъра на околната среда и водите;
- защитена местност „Пиринско лале“, обявена със Заповед №РД-234/11.03.2013 г. на министъра на околната среда и водите.
В териториалния обхват на общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово попадат части от следните защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие:
- Част от защитените зони BG0000209 „Пирин” за опазване на дивите птици и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявени със Заповед № РД-572 от 08.09.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 84 от 2008 г.), изменена и допълнена със Заповед № РД-284/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр. 44/2021 г.);
- Част от защитена зона BG0002126 „Пирин Буфер“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-352/11.04.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 48/2013 г.);
- Част от защитена зона BG0002076 „Места“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-532/26.05.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 51/2010 г.);
- Част от защитена зона BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-353/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 58/2021 г.);
- Част от защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.);
- част от защитена зона BG0001030 „Родопи – Западни“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-278/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 45/28.05.2021 г.);
- част от защитена зона BG0002063 „Западни Родопи“ за опазване на дивите птици, обявена със заповед № РД – 835/17.11.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 108/2008 г.), изм. и доп. с със заповед № РД – 890/26.11.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 107/2013 г.);
- част от защитена зона BG0000220 „Долна Места” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-86/26.01.2024 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 16/23.02.2024 г.);
- част от защитена зона BG0002078 „Славянка” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-751/24.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 97/2008 г.).
При извършената проверка за допустимост на основание чл. 37, ал. 2 от Наредбата за ОС се установи, че стратегия за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на Местна инициативна група (МИГ) - Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово за периода 2023 – 2027 г. е допустима при съобразяване на произтичащите от нея планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с режимите на защитените територии, определени със Закона за защитените територии, заповедите за обявяването им и плановете за управление, и при спазване на режимите на гореописаните защитени зони, определени със заповедите за обявяването им.
Преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитените зони по реда на чл. 31 от ЗБР ще се извърши на етап внасяне на искане за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО.