Съдържание

Посетители

В момента има 326  гости и няма потребители и в сайта

Информация за инвестиционни предложения, планове и програми

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Възложител: „ИЛ - 2017“ ООД

документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на автомивка в поземлен имот с идентификатор 22602.501.392 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Долно Драглище, община Разлог, област Благоевград“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Съгласно представената информация и документация поземлен имот (ПИ) с идентификатор 22602.501.392 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Долно Драглище, община Разлог (КККР на с. Долно Драглище) е с площ 675 кв. м, трайно предназначение на територията „Урбанизирана“ и начин на трайно ползване „Стопански двор“.
Предмет на инвестиционното предложение е изграждане на автомивка в горепосочения поземлен имот. Обектът на настоящият проект ще бъде на един етаж. Ще бъде съставена от две клетки - покрити площадки. В двете клетки ще се извършва измиване на автомобили, както и вътрешно почистване на автомобилите с прахосмукачка. По улицата, обслужваща имота, има изградена канализационна мрежа. За захранване на автомивката с вода за технологични нужди се предвижда изграждането на ново подземно съоръжение, което ще се изгради в границите на имота. Прогнозната дълбочина на предвиденото за изграждане водовземно съоръжение е 20 м. Прогнозните количества вода, необходими за водоснабдяване на обекта, ще бъдат приблизително 10 куб. м на денонощие. Отпадъчните води от обекта ще се приемат в канал с поцинкована решетка и след пречистване през каломаслоуловител ще се включват в съществуващото сградно канализационно отклонение.
Транспортният достъп до имота ще се осъществява по прилежащата му улица.
Инвестиционното предложение включващо изграждане на ново водовземно съоръжение с прогнозна дълбочина около 20 м попада в обхвата на т. 2, буква „г“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ - Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-328(5)/11.11.2024 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие на което Ви предоставяме за съобразяване) инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ (2016 - 2021 г.) и ПУРН (2022 - 2027 г.) на ЗБР при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становището.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие.
Най-близо, на разстояние около 2100 м е разположена границата на защитена зона BG0000636 „Ниска Рила”, за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение на Министерски съвет №177/03.04.2019 г. (обн. ДВ, бр. 29/2019 г.).
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологично разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ, бр. 73 от 2007 г., изм. и доп.), инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от екологичната мрежа Натура 2000
След анализ на представената информация и на основание чл. 40, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от същата, преценката за вероятната степен на отрицателно въздействие е, че инвестиционното предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания и местообитания на видове и популации, предмет на опазване в защитена зона BG0000636 „Ниска Рила”.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Благоевград, кметство с Долно Драглище и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.