Съдържание

Посетители

В момента има 211  гости и няма потребители и в сайта

Информация за инвестиционни предложения, планове и програми

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Възложител: Н. М.

документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на рибарник, складова база и гаражи в поземлен имот с идентификатор 77058.14.244 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Хаджидимово, община Хаджидимово, област Благоевград“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Съгласно представената информация и документация, инвестиционно предложение предвижда изграждане на рибарник, складова база и гаражи в поземлен имот с идентификатор 77058.14.244 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Хаджидимово, община Хаджидимово, област Благоевград (КККР на гр. Хаджидимово) с площ 2897 кв. м, представляващ земеделска земя с НТП „Друг вид земеделска земя“.
Складът ще бъде с метална конструкция на площ от около 250 м2 и сграда на площ около 200 м2, която ще се използва за гаражи.
Предвидено е да се изгради съоръжение за отглеждане на пъстърви с капацитет на отглеждане около 2 тона годишно. За рибното стопанство ще се използва затворена суперинтензивна рециркулационна система за интензивно производство. Тази система гарантира по-малък разход на вода и минимално количество отпадъчни води, които ще се отвеждат в изгребната яма. Ще бъдат изградени 12 броя бетонови басейна всеки с обем 30 м3, от които 6 броя ще бъдат угоителни и 6 броя за отглеждане на елитен зарибителен материал. Не се предвижда ползването на лекарства при отглеждането на рибата.
Съгласно представената от възложителя информация за производствения процес на избраната рециркулационна система се предвиждат: надеждни помпи за циркулация на водата през системата и тръбопроводи, които свързват всички компоненти на системата; системи за обогатяване на водата с кислород, като аератори, инжектори на кислород и кислородни конуси; системи за поддържане на оптимална температура на водата, като охладители и нагреватели в зависимост от вида риба и климатичните условия; устройства за отстраняване на твърди частици от водата, като барабани, филтри и сита; биоаератори, които използват по-малко токсични нитрати; устройства за стерилизация на водата, които убиват патогени и предотвратяват разпространението на болести.
За осигуряване на електрозахранването ще се монтира автономна фотоволтаична централа с мощност 15 кW на покрива на предвидената за изграждане сграда.
Водоснабдяването за питейно-битови и производствени нужди е предвидено да се осъществи, чрез изграждане на сондажен кладенец с прогнозна дълбочина 10 м. Необходимото водно количество е определено в размер на 1.5 л/сек. Отпадъчните води ще са от битов и производствен характер. Предвидено е и двата потока отпадъчни води да се отвеждат в изгребна яма. За водите от измиване и почистване на басейните при необходимост ще бъде предвидено пречистване.
Така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 1, буква „е“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС, предвид което инвестиционното предложение подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район. Съгласно становище с изх. №П-01-158(3)/09.09.2024 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2022 – 2027 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

ИП подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитени зони съгласно чл. 31, ал. 4, във връзка с ал.1 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС). Съгласно изискванията на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР, процедурата по оценка за съвместимостта се извършва чрез изискващата се процедура по реда на глава шеста от ЗООС, в конкретния случай чрез процедурата по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
ИП не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитени територии. Същото попада в границите на защитена зона (Натура 2000 места) по смисъла на Закона за биологичното разнообразие: BG0002076 „Места” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-532/26.05.2010 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 51/2010 г.).
При извършената проверка за допустимост по реда на чл. 40, ал. 2 във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 3 от Наредбата за ОС се установи, че инвестиционното предложение е допустимо спрямо режима на защитена зона BG0002076 „Места”, определен със заповедта за обявяването й.
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, преценка за вероятна степен на отрицателно въздействие по реда на чл. 31 от ЗБР ще се извърши на етап искане за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кмета на община Банско, кмета на гр. Хаджидимово и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.