Съдържание

Посетители

В момента има 185  гости и няма потребители и в сайта

Информация за инвестиционни предложения, планове и програми

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Възложител: ЕТ „МЕИЛ КОМЕРС – ИЛИЯН ТОДОРОВ“

документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на рибовъдно стопанство и предприятие за преработка на африкански сом в поземлен имот с идентификатор 23532.2.4 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Драката, община Струмяни, област Благоевград“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Съгласно представената информация и документация поземлен имот сдентификатор 23532.2.4 по КККР на с. Драката е с площ 6031 кв. м и НТП За животновъдна ферма. В имота са изградени 7 броя селскостопански сгради.
С инвестиционното предложение се предвижда изграждане на рибовъдно стопанство и предприятие за преработка на африкански сом в имота. Рибовъдното стопанство ще се състои от риболюпен комплекс за изкуствено размножаване и култивиране на личинки и зарибителен материал, рециркулационна система за култивиране на риба за угояване, както и предприятие за преработка на африкански сом. Ще бъдат изградени:
- сграда със застроена площ 450 кв. м, в която ще се разположи рециркулационна система за интензивно отглеждане на африкански сом. Системата ще се състои от три модула, ще включва 22 броя пластмасови вани с общ обем 600 куб. м. Към всеки модул ще бъде изградена филтърна система, състояща се от утаител за твърди частици, биофилтър, денитрофикационен блок, оксигенератор и УВ лампи. Водата в системата ще се използва оборотно и няма да се подменя. В тази водна площ ще се отглеждат по интензивна технология 100 т/годишно - зарибителен материал и риба за консумация, основно африкански сом;
- сграда със застроена площ 332 кв. м, в която ще се преработва рибата (около 300 т/год. собствено производство и около 200 т/год. от други стопанства);
- хладилни камери на площ от 100 кв. м.
Водоснабдяването за питейно-битови нужди е предвидено от водопроводната мрежа на населеното място. Необходимите количества вода за нуждите на рибното стопанство ще се осигуряват от съществуващ сондажен кладенец в имота. Образуваните отпадъчни води от дейността ще се отвеждат в канализационната мрежа на с. Драката, за което е представено писмо от ОбА Струмяни.
Така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 1, буква „е“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС, предвид което инвестиционното предложение подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район. Съгласно становище с изх. №П-01-181(3)/15.07.2024 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2022 – 2027 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие. Най-близо, на отстояние около 95 м e разположена границата на защитена зона BG0002003 „Кресна” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД – 748/24.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 97/2008 г.), изм. и доп. със заповед № РД - 993/21.10.2022 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 85/2022 г.).
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологично разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ, бр. 73 от 2007 г., изм. и доп.), инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от екологичната мрежа Натура 2000.
След анализ на представената информация и на основание чл. 40, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от същата, преценката за вероятната степен на отрицателно въздействие е, че инвестиционното предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху местообитания на видове птици, предмет на опазване в защитена зона BG0002003 „Кресна”.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Струмяни и с. Драката, и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.