Съдържание

Посетители

В момента има 158  гости и няма потребители и в сайта

Новини

До 15 февруари - информация и отчети за ВНОС и ФПГ

15 февруари е крайния срок за предоставяне в РИОСВ – Благоевград на годишни отчети и информация за веществата, които нарушават озоновия слой (ВНОС) и флуорирани парникови газове (ФПГ), за предходната календарна година.

Данните от отчетите са необходими за изготвянето на националната инвентаризация на емисиите на парникови газове за 2015 г. Задължение да докладват имат:

  • оператори на оборудване, което съдържа флуорсъдържащи парникови газове- стационарно хладилно, климатично и термопомпено оборудване, стационарно противопожарно оборудване и хладилни устройства на хладилни камиони и ремаркета, в количества от 5 тона СО2 еквивалент или повече, съгласно Регламент (ЕС) №517/2014 на Европейския парламент и на Съвета за флуорсъдържащите парникови газове и за отмяна на Регламент (ЕО) №842/2006.
  • оператори ползващи техническо оборудване съдържащо вещества нарушаващи озоновия слой, съгласно Регламент (ЕО) №1005/2009, относно веществата, които нарушават озоновия слой.

Образец на отчета може да изтеглите от тук. (Приложение №6)

Ползвателите на вещества, които нарушават озоновия слой (ВНОС) и флуорирани парникови газове (ФПГ) представят годишен отчет съгласно Приложение №4 към Наредбите. Образец може да изтеглите от тук.

В съответствие с разпоредбите на чл.5 и чл.11, параграфи 3 и 4 на Регламент (ЕО) № 1005/2009 за веществата, които нарушават озоновия слой, от 01 януари 2015 г. е в сила пълната забрана за употребата и/или пускането на пазара на ненапълно халогенирани хлорфлуорвъглеводороди (HCFC), включително забрана за употребата и/или пускането на пазара на въпросните вещества в рециклиран и/или регенериран вид. Всички оператори на оборудване, извършили дейности по извличане на HCFC (R 22) от хладилно, климатично или термопомпено оборудване през предходната календарна година, е необходимо да представят годишен отчет съгласно Приложение №4 (в частта извлечени вещества по време на сервиз и поддръжка). Образец може да изтеглите от тук. (Приложение №4)

Също така, следва да имате предвид, че в съответствие с изискванията на чл.4 и чл.5 на Регламент (ЕС) № 517/2014, честотата на проверките за течове и задължението за снабдяване на оборудването със система за откриване на течове се определят спрямо заряда на оборудването, изчислен в тона СО2 еквивалент. Изключенията от изискванията на чл. 4 са в сила до 31-ви декември 2016 г. по отношение на оборудването, съдържащо по-малко от 3 kg хладилен агент/ 6 kg хладилен агент за херметически затворено оборудване.

За лицата, които не представят в срок информацията за тези вещества Закона за чистотата на атмосферния въздух предвижда глоба от 500 до 2000 лева, съответно имуществена санкция в размер от 1000 до 3000 лева.