Съдържание

Посетители

В момента има 308  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2023

Съобщение №1692/2023

Изх. №4396(3)/08.12.2023 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Изграждане на рибен проход при речно водохващане „Моста“, землище на с. Бабяк, община Белица, област Благоевград“

възложител: ОБЩИНА БЕЛИЦА

Във връзка с постъпилото уведомление с вх. №4356/26.10.2023 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме следното:
Инвестиционното предложение „Изграждане на рибен проход при речно водохващане „Моста“, землище на с. Бабяк, община Белица, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация и документация с настоящото инвестиционното предложение се предвижда изграждане на рибен проход при речно водохващане „Моста“, землище на с. Бабяк, община Белица, област Благоевград, с местоположение точка с координати В 415802,039, L 234128,883.
Речно водохващане представлява стандартно алпийско водохващане, от където водите се подават към пречиствателна станция и от там по водопровод към напорен резервоар на селото. Системата служи за допълнително питейно-битово водоснабдяване на село Бабяк, община Белица, област Благоевград. Водохващането е изградено посредством два масивни стоманобетонови яза, на коти съответно 1374,40 м и 1375,30 м. Двата яза преграждат течението на реша Бабяшка в горното ѝ течение. При преградата (яза) на водохващането се предвижда изграждането на рибен проход.
С изготвено техническо решение е предвидено рибният проход да бъде изпълнен като рибен проход от естествен тип, чрез който ще се създадат условия за движение на рибите по и срещу течението на реката, както и за съчетаване с околната среда и с естественото речно течение.
Рибния проход е предвидено да бъде с дължина около 28 м. Ситуационно е предвидено до преминава по левия бряг на реката Бабяшка след водохващането, като конструктивно е предвиден да бъде като част от преградната стена за водохващането. Рибният проход е предвидено да бъде изграден от 10 броя басейни, всеки с дължина 2,50 м и ширина 1,33 м. Напречното сечение на рибния проход представлява трапец с наклон на страните 1,5.
За избрания тип рибен проход от естествен тип се предвиждат прегради от естествен скален материал с големина/диаметър на отделните камъни/валуни с характерни диаметри 0,4 - 0,6 м. Дъното ще бъде облицовано с камъни с характерен диаметър 0,1- 0,15 м.
При изграждането на рибния проход се предвиждат изкопни и насипни дейности, така че да бъде постигнат проектния наклон на дъното на рибния проход 4%. В края на трасето на рибния проход се предвижда и опорна стена, така че да бъде минимизиране влиянието на новото съоръжение спрямо естественото сечение на речното корито и респективно да не бъде намалена неговата проводимост.
Настоящото инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо е разположена защитена зона BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-353/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 58/2021 г.), на най-близко геодезично разстояние над 7500 м.
Така заявеното инвестиционно предложение не попада самостоятелно в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), не следва да се счита и за изменение и разширени по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2 от ЗООС, което може да доведе до значително отрицателно въздействие върху околната среда и не подлежи на задължителна оценка въздействие върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че така заявеното инвестиционно предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на ЗБР (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията описани в изразено становище на БДЗБР с изх. №П-01-359(1)/27.11.2023 г., постъпило в РИОСВ – Благоевград с вх. №4356(3)/27.11.2023 г., копие от което прилагаме за съобразяване.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че с осъществяването им не се засягат пряко защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се създават предпоставки за фрагментация, увреждане и трансформация на типове природни местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се променя структурата и видовия състав на местообитания, не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури, не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии, което да доведе до прогонването на видовете, предмет на опазване в най-близо разположената защитена зона и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им, не се нарушава кохерентността между зоните, реализацията им не е свързана с генериране на антропогенни вещества и процеси, както и отпадъци, които могат да доведат до отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони, при реализацията на предвидените с настоящето инвестиционно предложение дейности няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение „Изграждане на рибен проход при речно водохващане „Моста“, землище на с. Бабяк, община Белица, област Благоевград“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: Копие на становище с изх. №П-01-359(1)/27.11.2023 г. на БДЗБР.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград