Съдържание

Посетители

В момента има 354  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2023

Съобщение №1447/2023

Изх. №3900(1)/16.10.2023 г.

Уведомление за „Технологичен план за залесяване на горски територии, собственост на държавата от териториалния обхват на дейност на ТП „Държавно горско стопанство Благоевград“ – площ в отдел, подотдел 26 „б“

възложител: ТП „ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО БЛАГОЕВГРАД“

Във връзка с представеното от Вас уведомление с вх. №3900/27.09.2023 г. на РИОСВ - Благоевград за горепосочения технологичен план за залесяване, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последващи изм. и доп.), Ви уведомяваме за следното:
Технологичният план за залесяване на горски територии, собственост на държавата от териториалния обхват на дейност на ТП „Държавно горско стопанство Благоевград“ – площ в отдел, подотдел 26 „б“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация и документация, технологичният план за залесяване е разработен за площ в отдел, подотдел 26 „б“ от обхвата на дейност на ТП „Държавно горско стопанство Благоевград“ (ТП „ДГС Благоевград“), разположен в землището на с. Бистрица, община Благоевград, област Благоевград. Общата площ на подотдела е 5,9 ха (59 дка). Подотдела представлява широколистна високостъблена естествена гора от трепетлика. Типа месторастене е Т-ІІ-2 С-2 (75) с надморска височина 1300 м, изложени на терена югозапад, с наклон 36, кафява горска, глинесто-песъчлива почва, средно каменлива, рохка, средно дълбока, свежа, върху южнобългарски гранит, средно богата.
Предвидено е дейностите да се реализират в изпълнение на проект, изпълняван по процедура №BG16M10P002-3.035 „Подобряване на природозащитното състояние на горски природни местообитания и подпомагане на екосистемните услуги, предоставяни от горите, чрез прилагане на лесовъдски практики и залесяване“ по приоритетна ос 3 на оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“.
Целта на предвиденото залесяване в отдел, подотдел 26 „б“ е подпомагане на естественото възобновяване, подобряване на състава и състоянието на насаждението.
Размерът на планираната за залесяване площ в отдел, подотдел 26 „б“ е 30 дка (3 ха), под склопа. Предвиденият състав на културата е смърч 10, с възможна замяна на дървесния вид с ела.
Планираните за изпълнение мероприятия (дейности) в обхвата на планираната за залесяване площ, са както следва: почистване на площ за залесяване; подготовка на почвата за залесяване, като е предвидено направа на тераси, ръчно; залесяване чрез отваряне на дупки с моторен свредел и ръчно садене на 1,2 годишни фиданки от смърч с произход Пирин; първо отглеждане, чрез разрохкване съответно на едногодишната, двугодишната и тригодишната култура; второ отглеждане, чрез разрохкване съответно на едногодишната, двугодишната и тригодишната култура; трето отглеждане, чрез разрохкване съответно на едногодишната, двугодишната и тригодишната култура; попълване съответно на едногодишната, двугодишната и тригодишната култура.
Дейностите по почвоподготовка и залесяване е предвидено да бъдат извършени през есента на 2023 г.
При извършената проверка по отношение местоположението на предвидената за залесяване площ спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообрази (ЗБР) се установи, че отдел, подотдел 26 „б“ от териториалния обхват на дейност на ТП „ДГС Благоевград“, респективно предвидената за залесяване площ, не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ. Същата попадат в границите на следните защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР: защитена зона BG0002129 „Рила буфер” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-229/11.03.2020 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 24/2020 г.) и защитена зона BG0000636 „Ниска Рила” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №177/03.04.2019 г. на Министерски съвет (ДВ. бр. 29/2019 г.).
С технологичният план за залесяване не се очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения, които попадат в позиции на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Предвидените дейности не попадат в обхвата на чл. 85, ал. 1 и ал. 2 от ЗООС, както и в хипотезите на чл. 2, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми.
Във връзка с гореизложеното няма основание да се изисква провеждане на регламентираните в Глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2. ал. 2. по реда и при условията чл. 12. ал. 2 и ал. 3 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че предвидените с горепосочения технологичен план за залесяване дейности са допустими спрямо режима на дейностите в защитена зона BG0002129 „Рила буфер” за опазване на дивите птици, определен със заповедта за обявяването ѝ.
Отчитайки местоположението, характера и времетраенето на предвидените за изпълнение с технологичния план за залесяване дейности целящи възстановяване на горската територия, както и че: няма вероятност реализацията им да доведе до загуба на площ, увреждане, трансформация, фрагментация, промяна в качеството на природни местообитания и местообитания на видове, включително и птици, предмет на опазване в засегнатите защитени зони; не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете, вкл. и птици или за изолиране на отделни полигони от техните местообитания, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури; не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, светлинно излъчване и др. въздействие, което да доведе до прогонването на видовете, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им (възможните шумови и антропогенни въздействия са временни и обратими); няма да се нарушат функционалните връзки между отделните зони в мрежата „НАТУРА 2000“; не се очаква вероятност от кумулиране на отрицателни въздействия върху защитените зони и предмета им на опазване в резултат от настоящото предвиждане в комбинация с други, минали, настоящи и очаквани бъдещи планове, програми, проекти и инвестиционни предложения със сходен характер в обхвата на защитените зони, при реализацията на предвидени с настоящия технологичен план дейности няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявения „Технологичен план за залесяване на горски територии, собственост на държавата от териториалния обхват на дейност на ТП „Държавно горско стопанство Благоевград“ – площ в отдел, подотдел 26 „б“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС
Настоящето писмо се отнася само за горепосочения технологичен план за залесяване на горски територии, собственост на държавата от териториалния обхват на дейност на ТП „Държавно горско стопанство Благоевград“ в отдел, подотдел 26 „б“ и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград