Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2023
Съобщение №1292/2023
- Четвъртък, 14 Септември 2023 12:14
Изх. №2421(7)/13.09.2023 г.
Уведомление за инвестиционно предложение „Водовземане от воден обект язовир „Калин“ и точка на водовземане шахта след изтичалото на МВЕЦ „Каменица“ с цел питейно-битово водоснабдяване на населени места в община Кочериново и община Рила, област Кюстендил“
възложител: „КЮСТЕНДИЛСКА ВОДА“ ЕООД
Във връзка с представеното от Вас уведомление с вх. №2421/31.05.2023 г. на РИОСВ - Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение и допълнителна информация към него с вх. №2421(4)/31.7.2023 г., на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., последващи изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционното предложение „Водовземане от воден обект язовир „Калин“ и точка на водовземане шахта след изтичалото на МВЕЦ „Каменица“ с цел питейно-битово водоснабдяване на населени места в община Кочериново и община Рила, област Кюстендил“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация, настоящето инвестиционно предложение е инициирано с цел промяна на параметрите и титуляря на Разрешително № 400461/17.03.2006 г. за водовземане от язовир „Калин“, чрез изтичало на ВЕЦ „Каменица“. Разрешително № 400461/17.03.2006 г. е с титуляр ВиК ООД – гр. Кюстендил (с краен срок на действие 17.03.2026 г.), като считано от 19.12.2008 г. дружеството ВиК ООД - гр. Кюстендил е с прекратена търговска дейност. Дружеството „Кюстендилска вода” ЕООД, гр. Кюстендил не се е възползвало от възможността да се ползва от правата по издаденото разрешително, като подаде заявление в тримесечен срок от прекратяване на търговската дейност на ВиК ООД – Кюстендил, с оглед на което на основание чл. 79, ал. 5 от Закона за водите Разрешително за водовземане №400461/17.03.2006 г., издадено от Директора на БДЗБР се счита за прекратено. В тази връзка дружеството „Кюстендилска вода“ ЕООД инициира настоящето инвестиционно предложение за издаване ново разрешително по общия ред за осъществяване на водовземане от изтичалото на ВЕЦ „Каменица“ с цел питейно-битово водоснабдяване на населени места в общините Кочериново и Рила в област Кюстендил.
Предмет на инвестиционното предложение е водовземане от язовир „Калин“, чрез изравнител на ВЕЦ „Каменица“. Основен водоизточник е язовир Калин, изграден на кота 2394,2 м с общ обем 1,02 млн. куб. м, в който постъпват води от язовир „Малък Калин“ с общ обем 0,25 млн. куб. м, посредством тунел „Калин“ с Qзастр.=0,12 куб. м/сек и събирателен канал „Полич“ с Qзастр.=0,185 куб. м/сек. Параметри на притока в язовира: Qср. = 0,125 куб. м/сек, Q95% = 0,078 куб. м/сек. Язовирът е разположен в поземлен имот с идентификатор идентификатор 55539.145.95, местност Калин по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Пастра, община Рила, област Кюстендил (КККР на с. Пастра), вид територия „Територия, заета от води и водни обекти“, НТП „Язовир“.
От язовира по напорни тръбопроводи водата се подава в ПАВЕЦ „Калин“, от където преработената вода отива в горен изравнител на ВЕЦ „Каменица“, след което посредством тръбопровод водата се довежда до ВЕЦ „Каменица“ и след това се изпуска в изравнителя след нея.
В изравнител на ВЕЦ „Каменица“ постъпват водите и от речни водохващания на река Елешница чрез деривация „Елешница“, р. „Джамбевска и р. Каменица, като общото годишно добивано количество от трите водоизточника е 669.103 куб. м.
Именно при изтичалото на ВЕЦ „Каменица“ ще се извърши присъединяването към схемата за водоснабдяване на градовете Рила и Кочериново, както и селата Пастра, Пороминово, Стоб, Бараково, Мурсалево, Крумово, Бураново, Драгодан и Боровец. Схемата за водоснабдяване на населените места включва следните съоръжения:
• събирателна шахта в с. Пастра, разположен на място с географски координати 4107'57.98" географска ширина и 2259'11.8818" географска дължина, в обхвата на поземлен имот с идентификатор 55539.147.111, местност ВЕЦ Каменица - изравнител по КККР на с. Пастра, вид територия „Територия, заета от води и водни обекти“, НТП „Водоем“;
• разпределителна шахта в гр. Рила, резервоар с обем 400 м3, тръбопровод за гр. Рила;
• разпределителна шахта над с. Стоб, тръбопровод за с. Стоб, с. Пороминово и гр. Кочериново.
Заявените от възложителя необходими водни количества за удовлетворяване на питейно-битовите нужди са както следва:
• средно многогодишно около 27 л/сек;
• разрешен годишен лимит – 357000 куб. м/годишно.
Натискът от водовземане е от повърхностно водно тяло „Яз. Карагьол и Калин“ с код BG4ST500L1004. Тялото е силно модифицирано и оценено в „добър екологичен потенциал“ и в „добро химично състояние“, съгласно ПУРБ на ЗБР за БУ (2016-2021). Формулираната обща екологична цел за него е опазване на доброто състояние/потенциал спрямо целите на определяне на зоната за защита на повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване и предотвратяване влошаването и опазване на доброто химично състояние.
За реализацията на инвестиционното предложение не се предвижда извършване на строителни, изкопни и спомагателни дейности, както и изграждане на нови или ремонт и реконструкция на съществуващи съоръжения.
Не се предвижда каквато и да е пряка намеса в обхвата на съществуващите съоръжения, посредством които постъпват необходимите водни количества за ползване от изтичалото на ВЕЦ „Каменица“, а именно: язовир „Калин“, язовир „Малък Калин“, ПАВЕЦ „Калин“, горен изравнител на ВЕЦ „Каменица“, ВЕЦ „Каменица“, изтичало на ВЕЦ „Каменица“ в землището на с. Пастра, община рила, област Благоевград.
Инвестиционното предложение не засяга пряко защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообрази (ЗБР).
Най-близо разположените защитените зони около събирателната шахта в обхвата на поземлен имот с идентификатор 55539.147.111 по КККР на с. Пастра, която на практика се явява мястото на водовземане за целите на настоящето инвестиционно предложение, са както следва: защитена зона BG0002129 „Рила буфер” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-229/11.03.2020 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 24/2020 г.) и защитените зони BG0000496 „Рилски манастир“, обявена със Заповед № РД-886/25.11.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 107/2013 г.) за опазване на дивите птици, изменена и допълнена със Заповед № РД-283/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 45/2021 г.), с която се обявява и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, на най-близко геодезично разстояние съответно около 600 м и 700 м.
Така заявеното инвестиционното предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на регламентираните с глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда и екологична оценка.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на ЗБР (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в изразено становище на БДЗБР с изх. №П-01-183(4)/04.09.2023 г., постъпило в РИОСВ – Благоевград с вх. №2421(6)/04.09.2023 г., копие от което прилагаме за сведение и съобразяване.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че с осъществяването им не се засягат пряко защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се създават предпоставки за фрагментация, увреждане и трансформация на типове природни местообитания и местообитанията на видове, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони, не се променя структурата и видовия състав на местообитания, не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури, не се нарушава кохерентността между зоните, не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии, което да доведе до прогонването на видовете, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им, реализацията им не е свързана с генериране на антропогенни вещества и процеси, както и отпадъци, които могат да доведат до отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони, при реализацията и експлоатацията на предвидените с настоящето инвестиционно предложение дейности няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение „Водовземане от воден обект язовир „Калин“ и точка на водовземане шахта след изтичалото на МВЕЦ „Каменица“ с цел питейно-битово водоснабдяване на населени места в община Кочериново и община Рила, област Кюстендил“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното проектно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с изх. №П-01-183(4)/04.09.2023 г. на БДЗБР.
СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград