Съдържание

Посетители

В момента има 559  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2023

Съобщение №922/2023

Изх. №2531(1)/21.06.2023 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Изграждане на автоматични наблюдателни станции за превенция и борба с горски пожари в местностите Буково бърдо и Равна в землището на, в поземлени имоти с идентификатори 62685.23.2 и 62685.46.1 по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на Ман. Рилски манастир, община Рила, област Кюстендил“

възложител: РИЛСКА СВЕТА ОБИТЕЛ

Във връзка с представеното от Вас уведомление с вх. №2531/07.06.2023 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомявам следното:
Инвестиционното предложение „Изграждане на автоматични наблюдателни станции за превенция и борба с горски пожари в местностите Буково бърдо и Равна в землището на, в поземлени имоти с идентификатори 62685.23.2 и 62685.46.1 по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на Ман. Рилски манастир, община Рила, област Кюстендил“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Настоящето инвестиционно предложение е инициирано в изпълнение на действащ към момента Горскостопански план (ГСП) и План за защита от пожари (ПЗП) на горските територии, собственост на Рилска света обител.
За Горскостопански план (ГСП) и План за защита от пожари (ПЗП) на горските територии, собственост на Рилска света обител е проведено производство по чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие, приключило с Решение №2 - ОС /04.02.2015 г. за преценяване на вероятната степен на значително отрицателно въздействие, издадено от директора на РИОСВ – Благоевград.
С настоящето инвестиционно предложение е предвидено да бъде изградена система за превенция и борба с горски пожари, включваща предвиждане за изграждане две автоматични наблюдателни станции (АНС) - АНС 1 в местността Буково бърдо в землището на ман. Рилски манастир и АНС 2 в местността Равна в землището на ман. Рилски манастир, приемо-предавателен център за приемане на сигнала от камерите на АНС и контролен център.
АНС 1 в местността Буково бърдо е предвидено да бъде изградена на място с координати на точката 42.094739 В, 23.339761 L в координатна система WGS84, попадащо в поземлен имот с идентификатор 62685.46.1 по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на ман. Рилски манастир, община Рила, област Кюстендил (КККР на ман. Рилски манастир), в обхвата на отдел 1071, подотдел 4 от ГСП на Рилска света обител.
АНС 2 в местността Равна е предвидено да бъде изградена на място с координати WGS84 на точката 42.132214 В, 23.302972 L, попадащо в поземлен имот с идентификатор 62685.23.2 по КККР на ман. Рилски манастир, в обхвата на отдел 1011, подотдел 6 от ГСП на Рилска света обител.
За всяка една АНС е предвидено да бъде обособена площадк с размери до 12/12 м, оградени с неплътна ограда.
Предвидената за изграждане АНС представлява мобилна сглобяема стоманена кула с височина 10 м, на която ще бъде монтирано наблюдателно и комуникационно оборудване (камера, предавателна и приемна антена и мъниезащитна система), предназначено за установяване възникването на горски пожар на дистанция от минимум 3 км.
Монтажът на кулите е предвидено да бъде осъществено посредством анкериране към изготвени в заводски условия бетонни постаменти (3 бр.). Бетонните постаменти ще бъдат положени върху предварително уплътнени и нивелирани баластрови възглавници с минимална дебелина от 20 см.
За монтажа на констукцията на кулата е заложено изискване от възложителя, да не се използва тежък кран и заваръчни уреди.
Предвидено е кулите да бъдат изградени в открити терени, незаети с дървесна растителност и достъпни посредством съществуващи горски пътища.
Захранването на АНС 1 и АНС 2 с ел. енергия е предвидено да се осъществи с електричество, произведено от възобновяеми енергийни източници - фотоволтаични системи, които ще бъдат разположени изцяло в обхвата на площадките.
Приемо-предавателният център е предвидено да бъде ситуиран в сграда, разположена в м. Пчелина, собственост на възложителя.. Приемо-предавателният център ще бъде оборудван с приемник, който е предвидено да бъде монтиран на покрива на сградата и със сървърна конфигурация, компютърна станция за инсталация на софтуер за мониторинг, софтуер за мониторинг, UPS за цялата конфигурация, монитори.
Контролният център е предвидено да бъде ситуиран в сградата на „Рилски манастир“ и ще бъде оборудван с компютърна конфигурация, софтуер клиент, UPS за цялата конфигурация, монитори.
Реализацията и функционирането на обектите, предмет на инвестиционното предложение, не свързана с необходимост от изграждане на пътища за достъп до площадките. За доставка до мястото на монтаж на АНС ще бъда използвани съществуващи пътища, които ще бъдат почистени от паднали камъни и свлечена земна маса на места.
За реализиране на инвестиционното предложение не се предвижда промяна предназначението и начина на трайно ползване на частите от имотите, в които ще бъдат ситуирани АНС.
Срокът за реализация на инвестиционното предложение е до 30.09.2023 г.
Гореописаното инвестиционно предложение попада частично в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), а именно:
АНС 1, АНС 2 и контролният център попадат в границите на защитената територия Природен парк „Рилски манастир“, обявен като част от Народен парк „Рила“ със Заповед №114/24.02.1992 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 20/1992 г.), видоизменена със Заповед № РД-247/19.07.1999 г. на министъра на околната среда и водите и прекатегоризиран в природен парк „Рилски манастир“ със Заповед № РД-310/26.06.2000 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 56/2000 г.). АНС 1 и АНС 2 попадат в „Зона за природосъобразно ползване“, а контролният център в „Зона на техническата инфраструктура“ съгласно Плана за управление на природния парк, утвърден с Решение №121/12.03.2010 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 23/2010 г.).
АНС 1, АНС 2 и контролният център попадат в границите на защитените зони BG0000496 „Рилски манастир“, обявена със Заповед № РД-886/25.11.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 107/2013 г.) за опазване на дивите птици, изменена и допълнена със Заповед № РД-283/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 45/2021 г.), с която се обявява и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.
Така заявеното инвестиционно предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС съгласно ЗООС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 2 и ал. 4 във връзка с ал. 1 и ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че предвидените с настоящето инвестиционно предложение дейности са допустими с режима на дейностите на защитените зони BG0000496 „Рилски манастир“ за опазване на дивите птици и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определен с горепосочените заповеди за обявяването им, както и с режима на Природен парк „Рилски манастир“, определен със Закона за защитените територии, заповедта му за обявяване и плана за управление на парка.
Отчитайки местоположението, характера и времетраенето на предвидените за изпълнение дейности целящи превенция и борба с горски пожари, както и обстоятелствата, че при реализирането им: не се унищожават и/или увреждат типове природни местообитания и местообитания на видовете, включително и птици, предмет на опазване в засегнатите защитени зони, тъй като тъй като с предвидените дейности се засягат косвено незначителни територии от защитените зони, няма вероятност за намаляване площта, влошаване качествата и структурата на типовете природни местообитания и местообитанията на видовете, както и за унищожаване, увреждане и/или намаляване площта на естествения им район на разпространение в зоните, включително и на най-благоприятните местообитания за видовете, вкл. и птици, предмет на опазване в засегнатите защитени зони; не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури; не се създава предпоставка за трансформация на типовете природни местообитания и местообитания на видовете, предмет на опазване в засегнатите защитени зони; не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, светлинно излъчване и др. въздействие, което да доведе до прогонването на видовете, предмет на опазване в засегнатата защитена зона и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им; няма да се нарушат функционалните връзки между отделните зони в мрежата „НАТУРА 2000“; не се очаква вероятност от кумулиране на отрицателно въздействие върху защитените зони и предмета им на опазване в резултат от въздействията от други планове, програми, проекти и инвестиционни предложения в землището на ман. Рилски манастир, вкл. и такива със сходен характер, при реализацията на дейностите, предвидени с горепосоченото предписание няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Изграждане на автоматични наблюдателни станции за превенция и борба с горски пожари в местностите Буково бърдо и Равна в землището на, в поземлени имоти с идентификатори 62685.23.2 и 62685.46.1 по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на Ман. Рилски манастир, община Рила, област Кюстендил“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Във връзка с гореизложеното на основание чл. 13, ал. 2 от Закона за защитените територии и §7 от Допълнителните разпоредби на същия и Заповед № РД-134/04.02.2022 г. на министъра на околната среда и водите, РИОСВ – Благоевград съгласува предвидените дейности с инвестиционно предложение „Изграждане на автоматични наблюдателни станции за превенция и борба с горски пожари в местностите Буково бърдо и Равна в землището на, в поземлени имоти с идентификатори 62685.23.2 и 62685.46.1 по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на Ман. Рилски манастир, община Рила, област Кюстендил“, които ще се реализират в границите на ПП „Рилски манастир“.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград