Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2023
Съобщение №368/2023
- Сряда, 15 Март 2023 11:18
Изх. №1277(13)/14.03.2023 г.
Уведомление за инвестиционно предложение „Водовземане от река Струма за водоснабдяване на рибарник в поземлен имот с идентификатор 07377.60.29, местност Гьоло по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Българчево, община Благоевград, област Благоевград“
възложител: „БЛУ СИСТЕМ“ ЕООД
Във връзка с внесено от Вас Уведомление с вх. № 1277/31.03.2021 г. на РИОСВ – Благоевград, вкл. допълнителна информация за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.), Ви уведомявам за следното:
Инвестиционно предложение „Водовземане от река Струма за водоснабдяване на рибарник в поземлен имот с идентификатор 07377.60.29, местност Гьоло по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Българчево, община Благоевград, област Благоевград“, попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Инвестиционно предложение предвижда водовземане от река Струма за водоснабдяване на рибарник в поземлен имот с идентификатор 07377.60.29 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Българчево, община Благоевград, област Благоевград с площ 76995 кв. м, вид на територията „Земеделска“ с начин на трайно ползване „Рибарник“.
Рибарника е съставен от 5 басейна, които в миналото са се получили от изкопните дейности на стара баластриера. Предвижда се басейните да се допълват с води от река Струма, които се подават по стар съществуващ канал, намиращ се северозападно от обекта. Рибарника ще се използва за ниско интензивно отглеждане на шаранови риби. Необходимото количество зарибителен материал ще се закупува директно от производител, като се допълва ежемесечно. Не се предвижда отглеждане на собствено производство на зарибителен материал, като единствено ще се допълва направения улов.
Захранването на басейните ще се извършва по каскаден принцип. Рибарника разполага с авариен изпускател, намиращ се в югоизточния край на имота.
Предвижда се на територията на басейните да бъдат разпределени следните видове риба: Шаран – 400 кг.; Бял амур – 100 кг.; Толстолоб – 100 кг.
Храненето ще се извършва ръчно. Шарановите риби се хранят с готови, заводски произведени смеси под формата на гранули. Прогнозен хранителен коефициент на фуража – 1 (1 кг фураж – 1кг прираст на рибите). Предвижда се използване на екологосъобразни фуражи, които се характеризират с по-високо ниво на усвояемост на азотните и фосфорни съединения от рибите и нивата на отделяне на същите в околната среда са по-ниски. Няма да се използват лекарствени препарати и дезинфекционни средства извън списъка на разрешените в рамките на ЕС. Прилагат се правилата на добрата хигиенна практика с цел предотвратяване на разпространението на болести.
В представената допълнителна информация относно избора на схема за ползване на водите от р. Струма в рибарника е описано следното:
- Водите от р. Струма, по стар съществуваш канал, ще постъпват каскадно в рибовъдните басейни с цел опресняване на обема им, откъдето посредством аварийния изпускател в югоизточния край на имота ще се отвеждат обратно (в еквивалентен обем) в р. Лисийска, десен приток на р. Струма.
- Общия обем на басейните на територията на рибарника възлиза на 83 750 м³. За поддържане на капацитета им, за опресняване е необходим постоянен водоприток от река Струма в размер на 5% от общия им обем или около 4 187,5 м³/ден. Предвижда се обекта да ползва повърхностни води от р. Струма за около 6 месеца (до 183 дни/год.) в периода от 01.04 -30.09.
Необходимите водни количества, са както следва:
• Среднодневно количество вода = 4 187,5 m³/d;
• Годишно количество вода = 4 187,5 * 183 = 766 312,5 м³/год.;
• Средноденонощен дебит = 4187,5 / 86,4 = 48,5 л/сек;
Представени са ориентировъчни географски координати на водовземането за рибарника и на точката на заустване в р. Лисийска. Отвеждането на водите от петте броя басейни в р. Лисийска ще се осъществява от последния басейн, чрез метална тръба с диаметър 300 мм, на която е монтиран спирателен кран.
Във връзка с горе изложеното така заявеното инвестиционно предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие.
Най-близо, на отстояние около 1985 м са разположени границите на защитена зона BG0002107 „Бобошево” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-781/29.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите, (обн. в ДВ, бр.104/2008 г.).
При направената проверка за допустимост по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС се констатира, че инвестиционното предложение е допустимо с ПУРБ на ЗБР за БУ (2016-2021 г.) и ПУРН на ЗБР за БУ (2016-2021 г.) при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становище по чл. 155, ал. 1, т. 23 от ЗВ на БДЗБР, заведено с вх. №1277(12)/08.03.2023 г. на РИОСВ - Благоевград.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението (извън границите на защитени зони от мрежата Натура 2000) и характера (водовземане от река Струма за водоснабдяване на рибарник) на заявеното ИП, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху близко разположени защитени зони от мрежата Натура 2000, по отношение на:
• Пряко или косвено унищожаване, увреждане или фрагментиране на местообитания на видове птици, предмет на опазване;
• Трансформация на местообитания на видове, безпокойство или прогонване на видове, предмет на опазване;
• Нарушаване целостта и целите на опазване на защитената зона;
• Нарушаване кохерентността между съседни защитени зони;
• Въздействие на предложените дейности причинени поотделно или във взаимодействие с други ИП/ППП. В землището на с. Българчево, в близост до границите на защитените зони, няма други реализирани, одобрени или в процедура ИП/ППП, които да предизвикат отрицателни кумулативни въздействия.
В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомявам, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Водовземане от река Струма за водоснабдяване на рибарник в поземлен имот с идентификатор 07377.60.29, местност Гьоло по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Българчево, община Благоевград, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмо се отнася само за заявените параметри на инвестиционното предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите на инвестиционното предложение или на някои от обстоятелствата, при които е издадено настоящото писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно РИОСВ – Благоевград за промените.
Приложение: писмо с изх. №П-01-186(3)/08.03.2023 г. на директора на БДЗБР
СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград