Съдържание

Посетители

В момента има 289  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2023

Съобщение №355/2023

Изх. №4798(7)/07.03.2023 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Аварийно-възстановителни работи в участък от мост, находящ се между О.Т. 51 и О.Т. 60А по плана на с. Филипово, община Банско, област Благоевград, в югозападна посока по течение на реката с приблизителна дължина 60.00 метра“

възложител: ОБЩИНА БАНСКО

Във връзка с представеното от Вас уведомление с вх. №4798/15.11.2022 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение и допълнителна информация и документация към него с вх. №4798(4)/24.01.2023 г. , на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомявам следното:
Инвестиционното предложение „Аварийно-възстановителни работи в участък от мост, находящ се между О.Т. 51 и О.Т. 60А по плана на с. Филипово, община Банско, област Благоевград, в югозападна посока по течение на реката с приблизителна дължина 60.00 метра“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
С настоящето инвестиционно предложение е заявено предвиждане за осъществяване на аварийно-възстановителни работи в участък от мост, находящ се между О.Т. 51 и О.Т. 60А по плана на с. Филипово, община Банско, област Благоевград, в югозападна посока по течение на река Градинишка (Осеновска), с приблизителна дължина 60.00 метра. Основната цел е подобряване на техническата инфраструктура.
Поради установени локални разрушения по съществуващите подпорни стени, както и наличие на подравняване на фундаментите, са предвидени дейности но изграждане и реконструкция на брегоукрепителни съоръжения, по течението на реката в участък от моста.
По дължината на трасето се предвиждат за изграждане стоманобетонови прагове, бетонови прагове за укрепване, както и изграждане на водобойна стена.
Предвижда се изграждане на нова стоманобетонова подпорна стена с дължина 4.5 м и височина 15 м за предпазване на речния бряг от ерозионни процеси. За защита на фундаментите на стените ще се изпълни армирано стоманобетоново дъно, с двустранен наклон, който да концентрира течението на реката в средата на коритото. В началото и края на участъците на армираното речно дъно ще се изградят стоманобетонови прагове за защита от подравяне на бетоновото дъно. В участъка от реката, в който има съществуващи укрепителни съоръжения ще бъдат надградени. В участъка около моста ще бъдат използвани за укрепителни дейности габиони. Ще бъде използван пълнеж от бетон под фундаментите на съществуващите подпорни стени.
За реализиране на инвестиционното предложение не се предвиждат дейности по почистване на речното корито.
Реализацията на инвестиционното предложение не е свързана с изграждане на нова и/или изменение на съществуваща техническа инфраструктура, както и с усвояване на допълнителни терени около съоръженията.
Гореописаното инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ).
Инвестиционното предложение попада в границите на защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), в случая в границите на защитена зона BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-353/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 58/2021 г.).
Така заявеното инвестиционно предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 2 и ал. 3 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че така заявеното инвестиционно предложение е допустимо спрямо режима на дейностите на защитена зона BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определен с горепосочената заповед за обявяването ѝ.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на ЗБР (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в изразени становища на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” (БДЗБР) с Изх. №П-01-413(4)/07.03.2023 г., постъпило в РИОСВ – Благоевград чрез системата за електронен обмен на документи и регистрирано съответно с Вх. №4798(6)/07.03.2023 г. на РИОСВ - Благоевград, копие от което прилагаме за съобразяване.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема, характера и времетраенето на предвидените в инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че: с осъществяването им не се предполага увреждане и трансформация на типове природни местообитания и местообитания на видове, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони; не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури; не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии, което да доведе до прогонването на видовете, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им; реализацията им не е свързана с генериране на антропогенни вещества и процеси, както и отпадъци, които могат да доведат до отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони; не се нарушава кохерентността между защитените зони; при извършената проверка за наличие на кумулативни въздействия на настоящето инвестиционно предложение в комбинация с други минали, настоящи и очаквани бъдещи планове, програми, проекти или инвестиционни предложения, които могат да доведат до въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони се установи, че не се очакват кумулативни въздействия предвид техния характер и местоположение, при реализацията им няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение „Аварийно-възстановителни работи в участък от мост, находящ се между О.Т. 51 и О.Т. 60А по плана на с. Филипово, община Банско, област Благоевград, в югозападна посока по течение на реката с приблизителна дължина 60.00 метра“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите и характеристиките на инвестиционното предложение или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становища с Изх. №П-01-413(4)/07.03.2023 г. на БДЗБР.

ЕМИЛИЯ ПЕТРОВА
За Директор на РИОСВ – Благоевград
/упълномощена със Заповед № 391/14.12.2021 г.
на Директора на РИОСВ – Благоевград/