Съдържание

Посетители

В момента има 136  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2023

Съобщение №39/2023

Изх. №5145(5)/09.01.2023 г.

Уведомление за изменение на инвестиционно предложение „Рекултивация на общинско депо за твърди битови отпадъци, находящо се в поземлен имот с идентификатор 02748.1.813 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Бараково, община Кочериново, област Кюстендил“

възложител: ОБЩИНА КОЧЕРИНОВО

Във връзка с внесено от Вас Уведомление с вх. №5145/07.12.2022 г. на РИОСВ - Благоевград за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.), Ви уведомявам за следното:
Изменение на инвестиционно предложение „Рекултивация на общинско депо за твърди битови отпадъци, находящо се в поземлен имот с идентификатор 02748.1.813 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Бараково, община Кочериново, област Кюстендил“, попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
За инвестиционно предложение “Рекултивация на общинско депо за твърди битови отпадъци, находящо се в поземлен имот с идентификатор 02748.1.813 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Бараково, община Кочериново, област Кюстендил“ е проведена процедура по преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС), в рамките на която е извършена и процедура по оценка за съвместимост (ОС) с предмета и целите на опазване на защитените зони от екологичната мрежа „Натура 2000“, приключила с Решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС №БД-07-ПР/2021 г. на директора на РИОСВ Благоевград.
От РИОСВ – Благоевград е издадено писмо с изх. №3666(1)25.08.2022 г. на основание по реда и при условията на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС за изменението на инвестиционното предложение “Рекултивация на общинско депо за твърди битови отпадъци, находящо се в поземлен имот с идентификатор 02748.1.813 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Бараково, община Кочериново, област Кюстендил“. Съгласно същото се предвижда:
1. Намаляване на площта на новопроектираното отпадъчно тяло от 56949.45 кв. м на 49730.00 кв. м. (41.008 da във формат 2D) и на 49.730 da, във формат 3D, а освободените от отпадъци частни имоти възлизат на 23.582 da, във формат 2D).)
2. Промяна в броя на предвидените за изграждане газови кладенци от 3 бр. на 2 бр.
3. Намаляване на дължината на габионната стена.
4. Промяна в етапите на изпълнение на дейностите. Промяната касае последователността на етапите на изпълнение на отделните дейности и разделяне на етапа на предепониране на отпадъците на четири нови етапа. Промяната в етапността не е свързана с промяна на съгласуваните параметри на инвестиционно предложение с Решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС №БД-07-ПР/2021 г. на директора на РИОСВ - Благоевград:
- Етап 1. Подготовка на площадката - Площите, върху които ще се извърши предепонирането на отпадъци, за да се изчистят съседните частни имоти, трябва да бъдат подготвени чрез изсичането и изкореняването на храсти и дървета и събирането на хумусен слой с дебелина до 20 ст. Предвидено е изсичането и изкореняването да се извьрши ръчно, а събирането на хумусния слой - машинно;
- Етап 2. Подготовка и изграждане на оградни габионни стени - Предвидено е изграждане на оградни габионни стени за отделяне на депото от околния терен. Оградните стени ще бъдат изградени от габиони, запълнени със скални маси.
- Етап 3. Подравняване на основата - Преди предепонирането на отпадъците, основата трябва да бъде подравнена и уплътнена. Предвидено е изкоп с багер на транспорт, транспортиране, прибутване с булдозер до 40 m и уплътняване с валяк;
- Етап 4. Предепониране на отпадъците източно от отредения за депо имот и в зоната на източната габионна стена - Обемът на отпадъците, разположени на изток от отредения за депо имот и тези в зоната на източната габионна стена е 63 000 м3. Предвижда се да бъдат изкопани с багер и транспортирани на средно транспортно разстояние до 1000 m, разрити с булдозер и уплътнени с валяк. Оценено е, че отпадъци в обем от 20 000 м3 ще се предепонират между профили 1-4 и 1-7, а 43 000 м3 ще се депонират върху съществуващото тяло на сметището в зони, където няма да се извършва преоткосиране.
- Етап 5. Предепониране на отпадъците в зоната на западната габионна стена в основното тяло до пр. 1-7 - Обемът на отпадъците, разположени на запад от отредения за депо имот, които трябва да се изземат за осигуряване на основа за изграждане на западната габионна стена е 16 825 m3. Предвижда се да бъдат изкопани с багер и транспортирани на средно транспортно разстояние до 1000 m, разрити с булдозер и уплътнени с валяк]
- Етап 6. Предепониране на отпадъците западно от отредения имот - Обемът на отпадъците, разположени на запад от отредения за депо имот е 121 700 m3. Предвижда се да бъдат изкопани с багер и транспортирани на средно транспортно разстояние до 1000 т, разрити с булдозер и уплътнени с валяк.Тези отпадъци се предепонират в пространството между източната габионна стена и основното тяло, както и върху съществуващото сметище в зоните, където не се предвиждат изкопни работи.
- Етап 7. Предепониране на отпадъците западно от отредения имот, между западна габионна стена и основното тяло - Обемът на отпадъците, разположени на запад от отредения за депо имот, между западна габионна стена и проектното отпадъчно тяло е 46 475 m3. Предвижда се да бъдат изкопани с багер и транспортирани на средно транспортно разстояние до 1000 m, разрити с булдозер и уплътнени с валяк. Преоткосирането на отпадъците е с наклони максимум 1:25, за постигане на дълговременна геоложка устойчивост.
- Етап 8. Изграждане на газдренажна система - След оформянето на проектното сметищно тяло, подравняването и уплътняването му, се изгражда газдренажна система за отвеждане на образувалият се в него биогаз. Тя се състои от вертикална част /газови кладенци/ и хоризонтална част /газови дренажи/.
Предвижда се изграждането на 2 броя газови кладенци. Всеки от тях се изгражда чрез изкопаването му с багер в отпадъка с дълбочина 6 m. Оформя се с габиони, които се запълват с трошен камък с едрина 20 - 50 m. В средата на кладенеца се залага перфорирана НDРЕ тръба Ø110 mm. Перфорираната тръба преминава в неперфорирана на два метра под максималната кота на депониране на отпадъка и изравнителния слой земни маси. След изкопаването на кладенеца на необходимата дълбочина и с диаметър в зависимост от кофата на багера, се полагат габионите, след това тръбата от НDРЕ, насипва се дренажния материал в габионите и след това се прави обратно засипване на отпадък. При достигане на максималните коти се пристъпва към запечатване на газовия кладенец. Запечатването става с подложен бетон, през който преминава само тръбата излизаща от тях. Върху подложния бетон се поставя стоманобетонен пръстен със стандартна височина от 1 метър. Този пръстен има основна функция да укрепва металната тръба, излизаща над сметището, върху която се монтира биофилтьр. Особеното е, че над терена може да излиза само метална тръба. За подобряване на газоулавянето, в горната част на отпадъците, до границата с изравнителния слой, ще се изкопаят четири радиално разположени траншеи със сечение 0.50/0.50 т и се запълват с чакьл с едрина 20 - 50 mm. В тях се разполагат НDРЕ тръби DN 90 перфорирани на 1800, с плътна горна част. Те улавят отделилият се биогаз и го насочват към вертикалната част на газовия кладенец, като заустват в габионите.
- Етап 9. Изграждане на горен изолиращ екран - Горният изолиращ екран се състои от пакет от слоеве с обща дебелина 1.20 m и сьобразно изискванията на Наредба 6, са следните (отдолу нагоре):
• 20 сm изравнителен слой от земни маси върху подравнените отпадъци с вкопани газдренажни лъчи в тях. Необходимият обем е 8 075 m3
• изолационен слой от геосинтетичен глинен екран сьс съдържание на бентонит минимум 3500 g/m2, капсулован между два геотекстила - тъкан и нетъкан, който служи за изолация на отпадъчното тяло от евентуално проникнали през еднометровия слой земни маси (подхумусен и хумусен слоеве) чисти повърхностни води и препятства преминаването им през отпадъците и създаването на инфилтрат. Необходими са 46 437.25 m2
• дренажен слой от дренажен геокомпозит, за чисти повърхностни води, евентуално проникнали през еднометровия слой земни маси (подхумусен и хумусен слоеве) и дренажна система за чисти повърхностни води. Необходими са 46 437.25 m2 дренажен геокомпозит, 1000 m перфорирани и 100 m неперфорирани тръби;
• 70 сm земни маси, подхумусен слой. Необходимият обем е 28 262.5 m3
• 30 сm хумусен слой. Необходимият обем е 12 112.5 m3 .
- Етап 10. Управление на повърхностни води;
- Етап 11. Изграждане на мониторингови пунктове - Предвидено е изграждането на три наблюдателни кладенци за следене качеството на подземните води /пиезометри/, един постоянен нивелачен репер и три нивелачни репера за следене слягането на рекултивираното сметищно тяло.
5. В Част „Биологична рекултивация” са направени следните промени -Биологичната рекултивация предвижда покриване на сметището с треви, като затревяването на цялата площ е в размер на 37.370 дка.
За рекултивацията на депото има одобрен работен проект и издадени от ОбА Кочериново Разрешение за строеж № 37/31.08.2022 г. и Заповед № 6/01.09.2022 г. на основание чл. 62, ал. 2 от АПК. При изпълнението на строително-монтажните дейности, поради непредвидени обстоятелства, относно установени несъответствия на фактическите условия и залегналите в одобрения работен проект се налага промяна на същия по ред и условия на чл. 154 от Закона за устройство на територията.
С настоящето инвестиционно предложение се предвижда промяната по чл. 154 от ЗУТ от вече одобрения работен проект, която се изразява в следното:
Етап 2. Подготовка и изграждане на оградни габионни стени - необходимост от изпълнение на габиони се явява в участък с дължина от 240 м и местоположение от южната страна на рекултивираното тяло на депото. В участъка откоса завършва в близост до дере, което налага неговото допълнително укрепване със стена от 120 бр. габиони с размери 2 м 1 м/1 м, като с укрепването на участъка не се засяга воден обект - дере.
Етап 6. Предепониране на отпадъците западно от отредения имот - с извършване на дейностите по предепониране на залегналите в проекта отпадъци и разчистване на терена е установено, че под пласта от чисти земни маси на места се наблюдава поява на нов пласт от битови отпадъци. Обемът им е установен на 20305.58 м3. С това допълнително количество, обемът на отпадъците, разположени на запад от отредения за депо имот става 142005.58 м3.
Етап 8. Изграждане на газдренажна система - не са променени количеството и вида на вложените материали и предвидените дейности. Има минимална промяна само в дренажните жили за биогаз. Променен е азимута им с по няколко градуса, което е съобразено с новият профил на депото.
Етап 9. Изграждане на горен изолиращ екран в следствие на промяната в укрепването на рекултивираното тяло на депото се получиха малки разлики в обема на материалите, необходими за изграждането на слоевете на горния изолиращ екран. Променените количества са следните:
- 20 см изравнителен слой от земни маси върху подравнените отпадъци с вкопани газдренажни лъчи в тях. Необходимият обем е 7600 м3;
- изолационен слой от геосинтетичен глинен екран със съдържание на бентонит минимум 3500 g/m2, капсулован между два геотекстила - тъкан и нетъкан, който служи за изолация на отпадъчното тяло от евентуално проникнали през еднометровия слой земни маси (подхумусен и хумусен слоеве) чисти повърхностни води и препятства преминаването им през отпадъците и създаването на инфилтрат. Необходими са 45792 м2;
- дренажен слой от дренажен геокомпозит, за чисти повърхностни води, евентуално проникнали през еднометровия слой земни маси (подхумусен и хумусен слоеве) и дренажна система за чисти повърхностни води. Необходими са 45792 м2 дренажен геокомпозит, 1000 м перфорирани и 100 т неперфорирани тръби;
- 70 см земни маси, подхумусен слой. Необходимият обем е 26 712 м3;
- 30 см хумусен слой. Необходимият обем е 11448 м3;
За цялата повърхност на технически рекултивираното депо е предвидена биологична рекултивация, чрез затревяване, което в преобладаващата си част се запазва без промяна. Налагат се малки промени във връзка с изменението на отводнителната канавка и габиони. На определени участъци е предвидено допълване на затревените площи спрямо първоначалното предвидените, а на други първоначално предвиденото затревяване отпада. Затревените площи след споменатите промени възлизат на 38 дка.
Във връзка с горе изложеното така заявеното изменение на инвестиционното предложение “Рекултивация на общинско депо за твърди битови отпадъци, находящо се в поземлен имот с идентификатор 02748.1.813 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Бараково, община Кочериново, област Кюстендил“ не следва да се счита за изменение и разширение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2, което може да доведе до значително въздействие върху околната среда спрямо въздействието, което е оценено и разгледано в проведената процедура по преценяване на необходимостта от ОВОС и не подлежи та задължителна оценка въздействие върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие. Най-близо, на отстояние около 100 м са разположени границите на защитена зона BG0002107 „Бобошево” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-781/29.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите, (обн. в ДВ, бр.104/2008 г.).
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението (извън границите на защитени зони от мрежата Натура 2000) и характера (изменение на инвестиционно предложение “Рекултивация на общинско депо за твърди битови отпадъци“) на заявеното ИП, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху близко разположени защитени зони от мрежата Натура 2000, по отношение на:
• Пряко или косвено унищожаване, увреждане или фрагментиране на местообитания на видове птици, предмет на опазване;
• Трансформация на местообитания на видове, безпокойство или прогонване на видове, предмет на опазване;
• Нарушаване целостта и целите на опазване на защитената зона;
• Нарушаване кохерентността между съседни защитени зони;
• Въздействие на предложените дейности причинени поотделно или във взаимодействие с други ИП/ППП. В землището на с. Бараково, в близост до границите на защитените зони, няма други реализирани, одобрени или в процедура ИП/ППП, които да предизвикат отрицателни кумулативни въздействия.
В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомявам, че преценката на компетентния орган за така заявеното изменение на инвестиционно предложение “Рекултивация на общинско депо за твърди битови отпадъци, находящо се в поземлен имот с идентификатор 02748.1.813 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Бараково, община Кочериново, област Кюстендил“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмо се отнася само за заявените параметри на инвестиционното предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите на инвестиционното предложение или на някои от обстоятелствата, при които е издадено настоящото писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно РИОСВ – Благоевград за промените.

С уважение,
ЕМИЛИЯ ПЕТРОВА
За Директор на РИОСВ – Благоевград
/упълномощена със Заповед № 391/14.12.2021 г.
на Директора на РИОСВ – Благоевград/