Съдържание

Посетители

В момента има 155  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2023

Съобщение №1647/2022

Изх. №5398(1)/23.12.2022 г.

Уведомление за „План-извлечение по чл. 52, ал. 2 и ал. 3, чл. 52а, ал. 3, т. 1 и §3, ал. 2, т. 1 от Наредба 8 за сечите в горите за 2022 г. в гори, собственост на държавата от териториалния обхват на дейност на ТП „Държавно горско стопанство Якоруда” – за отделr, подотдели 87 „б“, 88 „а“ и 332 „л“

възложител: ТП „ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО ЯКОРУДА“

Във връзка с постъпило от Вас уведомление с Вх. №5398/21.12.2022 г. на РИОСВ – Благоевград за горецитираното план-извлечение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ, бр. 73 от 2007г., последв. изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
План-извлечението по чл. 52, ал. 2 и ал. 3, чл. 52а, ал. 3, т. 1 и §3, ал. 2, т. 1 от Наредба 8 за сечите в горите за за 2022 г. в гори, собственост на държавата от териториалния обхват на дейност на ТП „Държавно горско стопанство Якоруда” за отделr, подотдели 87 „б“, 88 „а“ и 332 „л“ попада в обхвата на чл.2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Предмет на настоящето план-извлечение са горепосочените отдели, подотдели, находящи се в землището на гр. Якоруда, община Якоруда, област Благоевград.
Съобразно представената информация и документация насажденията са със следните основни характеристики:
 за отдел, подотдел 87 „б“ с площ 5.8 ха: състав - ела 7, бук 2, смърч 1; възраст – 90 години; пълнота – 0.7.; ср. височина – съответно 24, 21, 24 м; ср. диаметър – съответно 30, 26, 30 см; бонитет – съответно 2, 3, 2. Отнесено е към стопански клас „Елов високобонитетен“;
 за отдел, подотдел 88 „а“ с площ 1.3 ха: състав – бял бор 4, смърч 2, ела 3, единикчо бук; възраст – 40 години; пълнота – 0.8.; ср. височина – съответно 16, 14, 11 м; ср. диаметър – съответно 18, 12, 10 см; бонитет – съответно 3, 1, 1. Отнесено е към стопански клас „Смесен иглолисно-широколистен“;
 за отдел, подотдел 332 „л“ с площ 14.4 ха: състав – бял бор 9, зимен дъб 1; възраст – 50 години; пълнота – 0.9.; ср. височина – съответно 15, 13 м; ср. диаметър – 14 см; бонитет – съответно 4, 4. Отнесено е към стопански клас „Балборов средно и нискобонитетен“.
План-извлечението се инициира с цел предвиждане за провеждане на техническа сеч с интензивност 100% върху площ в размер от 0.1 ха във всеки един от горепосочените отдели, подотдели, с оглед необходимостта от направа на просека през подотделите за нуждите на телекомуникационно съоръжение излъчващо интернет сигнал.
След направена проверка за местоположението на подотдела, предмет на план-извлечението, спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи, че:
- план-извлечението не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ;
- план-извлечението попада частично, а именно отдели, подотдели 87 „б“ и 88 „а“ попадат в границите на следните защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР: защитена зона BG0002129 „Рила буфер” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-229/11.03.2020 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 24/2020 г.) и защитена зона BG0000636 „Ниска Рила” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №177/03.04.2019 г. на Министерски съвет (ДВ. бр. 29/2019 г.).
С план-извлечението не се очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения, които попадат в позиции на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Предвидените дейности не попадат в обхвата на чл. 85, ал. 1 и ал. 2 от ЗООС, както и в хипотезите на чл. 2, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми.
Във връзка с гореизложеното няма основание да се изисква провеждане на регламентираните в Глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2. ал. 2. по реда и при условията чл. 12. ал. 2 и ал. 3 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че предвидените с план-извлечението дейности са допустими спрямо режима на дейностите в защитена зона BG0002129 „Рила буфер” за опазване на дивите птици, определен със заповедта за обявяването ѝ.
Отчитайки местоположението, характера и времетраенето на предвидените за изпълнение дейности, както и обстоятелствата, че същите не са в противоречие с утвърдената от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите „Система от режими и мерки за стопанисване на горските типове местообитания от приложение №1 от Закона за биологичното разнообразие“ и при реализирането им: не се унищожават и/или увреждат типове природни местообитания и местообитания на видовете, предмет на опазване в засегнатите защитени зони; няма вероятност за намаляване площта, влошаване качествата и структурата на типовете горски природни местообитания и местообитанията на видовете, както и за унищожаване, увреждане и/или намаляване площта на естествения им район на разпространение в зоните, включително и на най-благоприятните местообитания за видовете; не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури; не се създава предпоставка за трансформация на типовете горски природни местообитания и местообитания на видовете, предмет на опазване в защитените зони; не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, светлинно излъчване и др. въздействие, което да доведе до прогонването на видовете, предмет на опазване в засегнатите защитени зони и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им; няма да се нарушат функционалните връзки между отделните зони в мрежата „НАТУРА 2000“; не се очаква вероятност от кумулиране на отрицателно въздействие върху защитените зони и предмета им на опазване в резултат от въздействията от други планове, програми, проекти и инвестиционни предложения със сходен характер, при реализацията на предвидени с план-извлечението дейности няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното „План-извлечение по чл. 52, ал. 2 и ал. 3, чл. 52а, ал. 3, т. 1 и §3, ал. 2, т. 1 от Наредба 8 за сечите в горите за 2022 г. в гори, собственост на държавата от териториалния обхват на дейност на ТП „Държавно горско стопанство Якоруда” – за отделr, подотдели 87 „б“, 88 „а“ и 332 „л“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася само за заявените предвиждания и обхват на гореупоменатото план-извлечение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.

С уважение,

ЕМИЛИЯ ПЕТРОВА
За Директор на РИОСВ – Благоевград
/упълномощена със Заповед № 391/14.12.2021 г.
на Директора на РИОСВ – Благоевград/