Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2022
Съобщение №1545/2022
- Сряда, 07 Декември 2022 16:58
Изх. №4400(3)/05.12.2022 г.
Уведомление за инвестиционно предложение „Водовземане на минерална вода от Сондаж №4+КЕИ №6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“ към „Спортно-оздравителен воден комплекс“ в поземлен имот с идентификатор 02693.87.582 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград“
възложител: „ГРАНД ХОТЕЛ БАНСКО“ ЕАД
Във връзка с представеното от Вас уведомление с Вх. №4400/19.10.2022 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомявам следното:
Инвестиционното предложение „Водовземане на минерална вода от Сондаж №4+КЕИ №6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“ към „Спортно-оздравителен воден комплекс“ в поземлен имот с идентификатор 02693.87.582 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация и документация с настоящето инвестиционно предложение се предвижда водовземане на минерална вода от Сондаж №4+КЕИ №6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“ към „Спортно-оздравителен воден комплекс“ в поземлен имот с идентификатор 02693.87.582 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград (КККР на с. Баня), съгласно сключен Концесионен Договор №964/04.11.2021 г. между „ГРАНД ХОТЕЛ БАНСКО“ ЕАД и община Разлог за строителство и управление на Спортно-оздравителен воден комплекс, ситуиран в с. Баня, общ. Разлог Обектът на концесията представлява: „Спортно-оздравителен воден комплекс, ситуиран в с. Баня, общ. Разлог, обл. Благоевград, на терена на съществуващ открит 50-метров плувен басейн, захранен с минерална вода, в ПИ 02693.87.582 (УПИ I, пл. № 582, кв. 16 б) с площ от 9 919 кв. м, с предназначение: за център за активен отдих и плувни спортове. В обекта на концесия са включени ползването и реконструкция на голям открит плувен басейн с размери 50/20 м със застроена площ 1000 кв. м. (или изграждане на нов басейн), ползването на подлежащ на реконструкция детски открит плувен басейн със застроена площ 11660 кв. м (или изграждане на нов басейн), преустройство и разширение на съществуващи съблекални, преустройство и разширение на съществуваща обслужващо-търговска сграда или поставяне на преместваем обект (павилион) за обслужващи дейности на зоната за плажуване.
Обектите са осигурени с питейна вода и канал, съгласно Договор за присъединяване на недвижими имоти и потребители към водопроводните и канализационни мрежи и съоръженията на техническата инфраструктура.
Обектът на концесията е захранен с минерална вода от Находище №21 от Приложение 2 на Закона за водите „Гулийна баня“, Сондаж № 6. Съгласно действащото към момента разрешително за водовземане от минерална вода № МВ-112015-ГБ/14.10.2015г., издадено от Кмета на Община Разлог, с титуляр Община Разлог, разрешеният годишен дебит е 18 309,18 м³/год., с температурата на водата 58° С.
С настоящето инвестиционно предложение се предвижда целогодишно използване на обекта на концесията. Поради ограниченият ресурс на действащото към момента разрешително за водовземане от минерална вода № МВ-112015-ГБ/14.10.2015г от Сондаж №6 е необходимо иницииране на процедура по получаване на разрешително за водовземане на допълнителни води количества от Сондаж №4+КЕИ №6 от находище на минерална вода „Гулийна баня”.
Съществуващите към момента на терена главни съоръжения са два броя открити монолитни басейни с минерална вода - голям басейн с размери 20/50 м и дълбочина средно 1.90 м, с обем около 2200 куб. м. и детски басейн със застроена площ около 100 кв. м, дълбочина около 50 см и застроен обем около 50 куб. м.
Поради ограничените ресурси на ползване се предвижда за цялостно пълнене на двата басейна да се ползват термални води от Сондаж №6 при условията на действащото разрешително за водовземане от минерална вода № МВ-112015-ГБ/14.10.2015г, а за опресняване на водата в двата басейна ще се ползват свежи термални води от Сондаж №4+КЕИ №6 от находище на минерална вода „Гулийна баня”.
Необходимите водни количества за водовземане от Сондаж №4+КЕИ №6 от находище на минерална вода „Гулийна баня” към „Спортно-оздравителен воден комплекс“ в ПИ 02693.87.582 по КККР на с. Баня са със следните експлоатационни параметри:
Проектен дебит: До 2,50 l/s-средногодишен дебит за период от 365 дни годишно;
Разпределение на водното количество:
- Средноденонощно водно количество до 216,18 m³;
- Годишно водно количество до 78903,88 m³ в категория "Водоползване за профилактика, когато минералните води се ползват чрез лечебни и рехабилитационни съоръжения в обект, който не е регистриран по Закона за лечебните заведения".
За водовземане от Сондаж №4+КЕИ №6 от находище на минерална вода „Гулийна баня” е предвидено да се ползва новопроектиран тръбопровод с дължина 350 м, предвиден да преминала изцяло по съществуващи улици и пътища, общинска собственост.
С инвестиционното предложение е заявено и предвиждане за извършване на основен ремонт и реновация на двата басейна..
Гореописаното инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо е разположена защитена зона BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-353/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 58/2021 г.), на най-близко геодезично разстояние над 1760 м.
Така заявеното инвестиционно предложение не може да бъде отнесено към някоя от позициите на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС съгласно ЗООС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на ЗБР (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в изразено становище на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” (БД ЗБР) с Изх. №П-01-383(1)/28.11.2022 г., постъпило в РИОСВ – Благоевград чрез системата за електронен обмен на документи и регистрирано с Вх. №4400(2)/28.11.2022 г. на РИОСВ - Благоевград, копие от което прилагаме за съобразяване.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности в неговата цялост, както и обстоятелствата, че с осъществяването им не се засягат пряко защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се създават предпоставки за фрагментация, увреждане и трансформация на типове природни местообитания и местообитанията на видове, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони, не се променя структурата и видовия състав на местообитания, не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури, не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии, което да доведе до прогонването на видовете, включително и птици, предмет на опазване в най-близо разположените защитени зони и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им, реализацията им не е свързана с генериране на антропогенни вещества и процеси, както и отпадъци, които могат да доведат до отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони, при реализацията и експлоатацията на предвидените с настоящето инвестиционно предложение дейности няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение „Водовземане на минерална вода от Сондаж №4+КЕИ №6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“ към „Спортно-оздравителен воден комплекс“ в поземлен имот с идентификатор 02693.87.582 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с Изх. №П-01-383(1)/28.12.2022 г. на БД ЗБР.
С уважение,
СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград