Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2022
Съобщение №1406/2022
- Сряда, 09 Ноември 2022 11:10
Изх. №3806(3)/02.11.2022 г.
Уведомление за „Проект за Подробен устройствен план – Парцеларен план (ПУП-ПП) за трасе на електронна съобщителна мрежа на „Вайтъл-И“ ЕООД на територията на община Хаджидимово, област Благоевград - от границата на община Сандански с община Хаджидимово, област Благоевград в обхвата на път ІІІ-1906 и път ІІ-19 до с. Копривлен, ГКПП „Илинден-Ексохи“, гр. Хаджидимово и с. Абланица“
възложител: „ВАЙТЪЛ-И“ ЕООД
Във връзка с представеното от упълномощеното от Вас лице уведомление по чл. 8, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми с Вх. №3806/07.09.2022 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосочения проект на ПУП, което приемаме като уведомление по чл. 2, ал. 3 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ, бр. 73/2007г., изм. и доп., наричана по-долу „Наредбата за ОС”) за същия проект на ПУП, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за ОС, Ви уведомяваме за следното:
Проектът за Подробен устройствен план – Парцеларен план (ПУП-ПП) за трасе на електронна съобщителна мрежа на „Вайтъл-И“ ЕООД на територията на община Хаджидимово, област Благоевград - от границата на община Сандански с община Хаджидимово, област Благоевград в обхвата на път ІІІ-1906 и път ІІ-19 до с. Копривлен, ГКПП „Илинден-Ексохи“, гр. Хаджидимово и с. Абланица попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация проектът на ПУП–ПП се изготвя с цел определяне трасето на оптичен кабел за електронната съобщителна мрежа. Трасето на подземната тръбна мрежа е предвидено да започва от землищната граница на с. Голешово, община Сандански със с. Парил, община Хаджидимово и продължава през землищата на с. Парил, с. Нова Ловча, с. Гайтаниново, с. Лъки, с. Илинден с разклонение до ГКПП „Илинден-Ексохи“ и към с. Копривлен, в което трасето се разклонява към с. Ново Лески до землищната граница със с. Мосомище и, към с. Садово, гр. Хаджидимово, с. Блатска, в което отново се разклонява към землищната граница със с. Хвостяне и към с. Абланица, като завършва на землищната му граница със с. Боголин.
Дължината на оптичното трасе е 58496.96 метра, от които 6325.92 м по улици в урбанизирана територия и 52171.04 м извън населено място, в това число 180.54 м, през мостови съоръжения. Сервитута на оптичния кабел е 1.00 м, по 0.50 м от оста, съобразено с действащата нормативна уредба.
Трасето е предвидено да преминава през поземлените имоти, посочени в приложението, неразделна част от настоящето писмо, в съответствие с приложения към уведомлението регистър на имотите.
Реализацията на обекта на плана е свързана с изграждане на подземна тръбна мрежа в изкоп, в която ще се изтегли оптичен кабел.
Настоящият проект за ПУП-ПП попада частично в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), а именно: чрез предвиждането за преминаване на трасето през поземлен имот с идентификатор 55467.3.83 по КККР на с. Парил (около 10 м от общата дължина на трасето) попада в границите на защитена местност „Славянка“, обявена за буферна зона на резерват „Али ботуш“ със Заповед №131/22.02.1985 г. на КОПС при МС (ДВ, бр. 24/1985 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед №РД-425/18.06.2007 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 61/2007 г.).
Настоящият проект за ПУП-ПП попада частично и в границите на следните защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
- участъка от трасето, предвидено за изграждане в землището на селата Парил, Нова Ловча, Гайтаниново, Лъки, Копривлен и Илинден попада в границите на защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.) и защитена зона BG0002078 „Славянка“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-751/24.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 97/2008 г.);
- част от трасето, предвидено за изграждане в землището на село Илинден, освен в границите на защитена зона BG0002078 „Славянка“ за опазване на дивите птици, попада и в границите на защитена зона BG0000220 „Долна Места” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка на защитените зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна съгласно приложение № 2 към т. 2 от Решение №802 на Министерския съвет от 2007 г. за приемане на Списък на защитени зони за опазване на дивите птици и на Списък на защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, изменено и допълнено с Решение №52 на Министерския съвет от 2008 г., Решение №811 на Министерския съвет от 2010 г. за изменение и допълнение на списъци на защитените зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и за приемане на Списък на защитените зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, Решение №660 на Министерския съвет от 2013 г. за изменение на списъци на защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и за приемане на Списък на защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, Решение №223 на Министерския съвет от 2014 г. за изменение на списъците на защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и за приемане на Списък на защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, Решение №615 на Министерския съвет от 2020 г. и с Решение №564 на Министерския съвет от 2021 г. (ДВ, бр. 64 от 2021 г.) и Решение №588 на Министерски съвет от 2021 г. за изменение на списъците на защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна (ДВ, бр.67 от 2021 г.);
- част от трасето, предвидено за изграждане в землището на селата Садово, Ново Лески и Блатска и през град Хаджидимово, попада в границите на защитена зона BG0002076 „Места“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-532/26.05.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 51/2010 г.).
С проекта на ПУП на този етап не са налични данни, че се очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Предвидените с плана дейности не попадат в обхвата на чл. 85, ал. 1 и ал. 2 от ЗООС, както и в хипотезите на чл. 2, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми.
Във връзка с гореизложеното няма основание да се изисква провеждане на регламентираните в Глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 2 и ал. 4 във връзка с ал. 1 и ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че реализирането на ПУП-ПП в обхвата на посочените поземлени имоти в приложения към настоящето писмо регистър на засегнатите имоти от обекта, е допустимо спрямо:
- режима на дейностите на защитена местност „Славянка“, определен със заповедта за обявяването ѝ;
- режима на дейностите на защитените зони BG0002078 „Славянка“ и BG0002076 „Места“ за опазване на дивите птици, и защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определен със заповедите за обявяването им.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че горецитираният проект на ПУП-ПП е допустим с Плана на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на ЗБР (2016 – 2021 г.) и Плана за управление на риска от наводнения (ПУРН) на ЗБР (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в писмено становище с Изх. №П-01-332(1)/17.10.2022 г., на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” (БД ЗБР), постъпило в РИОСВ – Благоевград с Вх. №3806(2)/17.10.2022 г., копие от което прилагаме за сведение и съобразяване.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема, характера и времетраенето на предвидените с проекта на плана дейности, както и че при реализирането им: не се унищожават и/или увреждат типове природни местообитания и местообитания на видовете, включително и птици, предмет на опазване в засегнатите защитени зони; няма вероятност за намаляване площта, влошаване качествата и структурата на типовете природни местообитания и местообитанията на видовете, включително и птици, както и за унищожаване, увреждане и/или намаляване площта на естествения им район на разпространение в зоните, включително и на най-благоприятните местообитания за видовете; не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете, включително и птици или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури; не се създава предпоставка за трансформация на типовете природни местообитания и местообитания на видовете, включително и птици, предмет на опазване в засегнатите защитени зони; не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, светлинно излъчване и др. въздействие, което да доведе до прогонването на видовете, включително и птици, предмет на опазване в засегнатите защитени зони и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им; няма да се нарушат функционалните връзки между отделните зони в мрежата „НАТУРА 2000“; не се очаква вероятност от кумулиране на отрицателно въздействие върху защитените зони и предмета им на опазване в резултат от въздействията от други планове, програми, проекти и инвестиционни предложения със сходен характер, при реализацията на предвидените с настоящия план дейности няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеният „Проект за Подробен устройствен план – Парцеларен план (ПУП-ПП) за трасе на електронна съобщителна мрежа на „Вайтъл-И“ ЕООД на територията на община Хаджидимово, област Благоевград - от границата на община Сандански с община Хаджидимово, област Благоевград в обхвата на път ІІІ-1906 и път ІІ-19 до с. Копривлен, ГКПП „Илинден-Ексохи“, гр. Хаджидимово и с. Абланица“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася само за заявените предвиждания и обхват на горепосочения ПУП-ПП и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Регистър на засегнатите имоти от обекта на ПУП-ПП;
2. Копие на становище с Изх. №П-01-332(1)/17.10.2022 г. на БД ЗБР.
С уважение,
СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград