Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2022
Съобщение №1191/2022
- Вторник, 20 Септември 2022 10:31
Изх. №3877(3)/19.09.2022 г.
Уведомление за инвестиционно предложение „Реконструкция на общински път - град Банско - хижа „Вихрен“, община Банско, област Благоевград“
възложител: ОБЩИНА БАНСКО
Във връзка с представеното от Вас уведомление с Вх. №3877/12.09.2022 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомявам следното:
Инвестиционното предложение „Реконструкция на общински път - град Банско - хижа „Вихрен“, община Банско, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
С настоящето инвестиционно предложение се предвижда реконструкция на общински път - град Банско - хижа „Вихрен“, община Банско, област Благоевград. Началото на участъка на пътя е при км 0+000 в гр. Банско. Краят на участъка е при км 14+492, при хижа „Вихрен“.
Пътят, предмет на настоящето инвестиционно предложение съставлява следните поземлени имоти по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на гр. Банско, община Банско, област Благоевград:
поземлен имот с идентификатор 02676.11.1497 с площ 5121 кв. м, трайно предназначение на територията „Територия на транспорта“, начин на трайно ползване (НТП) „За местен път“;
поземлен имот с идентификатор 02676.19.1497 с площ 3761 кв. м, трайно предназначение на територията „Територия на транспорта“, НТП „За местен път“;
поземлен имот с идентификатор 02676.191.1540 с площ 111561 кв. м, трайно предназначение на територията „Територия на транспорта“, НТП „За местен път“.
Проектната скорост варира от 40 км/ч в населено място, до 60 км/ч извън населено място. Съществуващата ситуация на участъка е с прави, много криви, ракордирани с преходни криви и чупки. Участък от км 0+000 до км 0+790 преминава в населеното място гр. Банско, като съществуващия габарит на участъка е както следва: ширина на настилката от 7.25 м до 7.50 м; бетонови бордюри и тротоари спрямо регулационни план. Участък от км 0+790 до км 14+990 е разположен извън населеното място, като съществуващия габарит на участъка е както следва: ширина на настилката от 3.50 м до 6.00 м; банкети и риголи 2х1.00 м.
Съгласно представената информация състоянието на съществуващата настилка е гр. Банско е добро. След населеното място състоянието на настилката е много лошо и незадоволително. Съществуват участъци от пътя, които са трудно проходими с автомобил, поради множество дупки по асфалтовата настилка. Наблюдават се множество надлъжни пукнатини. Не са оформени добре напречните наклони в права и в хоризонталните криви. По повърхността на настилката има единични пукнатини, мрежовидни пукнатини, дупки, кръпки и пукнатини до ръба. В по-голямата си част настилката е в много лошо състояние. Съществуващите банкети са затревени и имат нужда от почистване и повдигане до проектно ниво. В населеното място в гр. Банско има съществуващи бетонови бордюри 18/35 от двете страни, които са в лошо състояние, а на места липсват такива. В участъка има общо 7 бр. напречни пресичания с асфалтови и полски пътища. Отводняването на пътя е незадоволително. Осъществява се чрез съществуващи риголи. В населено място се осъществява чрез бетонови бордюри, които отвеждат водата до съответните зауствания. Има съществуващи ревизионни и дъждопоемни шахти, които е необходимо да бъдат повдигнати до проектно ниво. Окопите в по-голямата си част са затворени, разрушени и нефункциониращи, което прави невъзможно отвеждането на повърхностните води към съществуващите водостоци. Съществуващите банкети са силно затревени и без необходимия напречен наклон. В участъка има 28 бр. водостоци и мостове, които в по-голямата си част са в добро състояние, но имат нужда от почистване и укрепване на стените. Част от трасето е осветено с паркови осветителни тела, част от които са амортизирани.
Целта на инвестиционното предложение е да се осигури възстановяване и подобряване на транспортно-експлоатационните качества и носимоспособността на настилката, с оглед осигуряване условия за безопасност на движението и добро отводняване на пътя.
С проектното решение e предвидено изпълнението да бъде разделено на шест приблизително равни етапа за изпълнение, като всеки от етапите може да бъде изпълнен и въведен в експлоатация самостоятелно. Етапите са както следва:
- Етап №1 от км 0+000 до км 2+500;
- Етап №2 от км 2+500 до км 5+000;
- Етап №3 от км 5+000 до км 7+500;
- Етап №4 от км 7+500 до км 10+000;
- Етап №5 от км 10+000 до км 12+500;
- Етап №6 от км 12+500 до км 14+990.
Трасето е проектирано при максимално запазване на съществуващите елементи на пътя. Ситуацията е решена с много кръгови криви, преходни криви и чупки, и е проектирана за проектна скорост, съгласно описаните по-горе участъци, а именно: в населеното място – 50 км/час; извън населеното място – 40-60 км/час; в участък с кръстовища – 50 км/час. Проектният габарит, съгласно описаните по-горе участъци се запазва изцяло. Ситуационното решение е направено, като проектната ос се води в оста на съществуващия път гр. Банско – хижа „Вихрен“.
В участъка от км 0+000 до км 0+790, попадащ в населеното място, е предвидено ремонтните дейности да включват изпълнение на дейности по пренастилане в участъците с недобре оформени напречни наклони в права и в хоризонталните криви и с наличие по повърхността на настилката на единични пукнатини и пукнатини по ръба. Технологията за изпълнение на предвидената дейност включва изпълнението на следните дейности: нивелетно фрезоване на съществуващата асфалтова настилка; ремонт на единичните пукнатини и на пукнатините от обемни изменения, в зависимост от широчината им, чрез запълването им с битумна емулсия или битумни материали за уплътняване на пукнатини; полагане на екструдирана геомрежа за стабилизиране на земната основа под пътната конструкция; полагане на асфалтова смес. Предвижда се и възстановяване на бордюрите и на тротоарната настилка.
В участъка км 0+790 до км 14+990, разположен извън населеното място, е предвидено изпълнението на следните дейности:
- Предварителни ремонти по пътната настилка чрез стандартно полагане на изравнителни пластове и локални ремонти по пътната настилка, предвидени да се извършат в участъците, където по повърхността на настилката се наблюдават слягания и деформации, и като цяло определящи цялостното състояние на съществуващата настилка като незадоволително с изчерпан експлоатационен период;
- Ремонт на единичните пукнатини и на пукнатините от обемни изменения, в зависимост от широчината им чрез запълването им с битумна емулсия или битумни материали за уплътняване на пукнатини;
- Ремонтни дейности на асфалтобетоновата настилка, предвидено да се извършат по технологията „Студено рециклиране на асфалтобетонови настилки“. При рециклирането на съществуващата асфалтобетонова настилка отпада необходимостта от извършване на предварителни ремонти преди полагането на изравнителни пластове, както и необходимостта от полагане на асфалтови изравнителни пластове. При предложената технология проектното нивелетно положение ще се постигне чрез добавяне на материал от несортиран трошен камък, който ще бъде рециклиран със съществуващата асфалтобетонова настилка. Технологичната последователност за изпълнение на дейността е както следва: фрезоване на дълбочина 25 см с цел разрохкване на материала, който остава на място; профилиране и уплътняване на разбухнатия плас с тежък валяк, като се следи за доброто уплътняване на пласта; добавяне на свеж материал за достигане на проектното ниво на рециклирания пласт; извършване на студено рециклиране с използване на специално хидравлично свързващо вещество HRB посредством рециклатор; уплътняване и профилиране за достигане на необходимите нива и проектна степен на уплътнение; окончателна обработка на повърхността; полагане на пласт от неплътен асфалтобетон (биндер); полагане на износващ пласт от плътен асфалтобетон;
- Изграждане на банкети с нефракциониран скален материал (трошен камък) с зърнометричен състав за банкети.
За всички асфалтови напречни зауствания, входове и асфалтови кръстовища е предвидено да се положат два пласта асфалтобетон със следната технологична последователност: нивелетно фрезоване; разпръскване на втори битумен разлив; изравнителен пласт от неплътен асфалтобетон; разпръскване на втори битумен разлив; плътен асфалтобетон тип „А“.
Отводняването е предвидено да се извършва чрез повърхностно отвеждане на водата от пътното платно посредством надлъжните и напречните наклони. За поемане на повърхностната вода и отвеждането ѝ до водостоците е предвидено изграждане на нови облицовъчни окопи, както и направа на асфалтови риголи.
Предвидено е да се извърши повдигане на проектното ниво на всички дъждоприемни шахти, ревизионни шахти и спирателни кранове, попадащи в обхвата на пътното платно.
За отвеждане водата под напречните пресичания – полски пътища, е предвидено да се изградят покрити окопи. Предвидено е и изграждането на седем нови напречни отводнители, както следва: при км 0+970; 1+750; 2+347; 2+120; 2+690; 9+550 и 10+350.
За съществуващите в участъка 24 броя водостоци е предвидено същите да бъдат почистени и стените им да бъдат укрепени.
Предвидено е и демонтаж на съществуващите стоманени предпазни огради и парапети, и монтаж на нови ограничителни системи за пътища и парапети.
Постоянната вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка е предвидено да бъде изпълнена в съответствие с нормативно определените изисквания.
Предвижда се демонтиране на съществуващите паркови осветителни тела и изграждане на ново улично осветление с дължина на трасето 1030 м. Предвижда се монтиране на нови поцинковани полигонални стълбове с LED осветители, за осветяване на пътното платно и за осветяване на тротоарната площ. Стълбовете е предвидено да бъдат монтирани върху единични стоманобетонни фундаменти
Реализацията на инвестиционното предложение е свързан с изпълнение на следните основни видове работи:
Подготвителни работи, вкл.: доставка и складиране на строителни материали; временно строителство;
Основни строително-монтажни работи, вкл.: демонтажни работи; нови настилки; пътни работи; довършителни работи, маркировка;
Заключителни работи: извозване на строителните отпадъци.
Организационните етапи, свързани с реализацията на предвидените за извършване строително-монтажни работи, е както следва:
Първи етап: Подготовка на площадката, без да се предвиждат временни пътища;
Втори етап: Демонтажни работи по пътното платно – демонтаж настилки и бордюри, изкоп земни маси, извозване строителни отпадъци, като дейностите е предвидено да се изпълняват ръчно и механизирано, и само в светлата част на денонощието;
Трети етап: Нови пътни настилки – подравняване, трамбоване, полагане на настилки и бордюри, асфалтиране. Изкоп, подравняване е трамбоване е предвидено са осъществяват ръчно. Асфалтирането е предвидено да се извършва с асфалтополагаща машина, а уплътняването с вибрационни валяци;
Четвърти етап: Монтаж на пътни знаци и маркировка, като всички елементи ще се доставят по вид и брой съгласно проекта и ще се монтират по начин предписан от производителя.
Гореописаното инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ). Инвестиционното предложение граничи с Национален парк „Пирин“, обявен за Народен парк със Заповед №3074/08.11.1962 г. на КГГП (ДВ, бр. 43/1963 г.) и прекатегоризиран в национален парк със Заповед №РД-395/15.10.1999 г. на МОСВ (ДВ, бр. 44/2000 г.).
Инвестиционното предложение попада в границите на следните защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР): защитените зони BG0000209 „Пирин” за опазване на дивите птици и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявени със Заповед № РД-572 от 08.09.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 84 от 2008 г.), изменена и допълнена със Заповед № РД-284/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр. 44/2021 г.).
Във връзка с гореизложеното, така заявеното инвестиционно предложение не следва да се счита и за изменение и разширение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), тъй като: строително-монтажните работи ще бъдат извършвани в границите на съществуващия път; управлението на генерираните отпадъци по време на строителството е съобразено с изискванията на Закона за управление на отпадъците; по време на реконструкцията на пътя ще се получи временно нарушаване на комфорта на заобикалящата среда, свързан с отделянето на емисии на вредни вещества в атмосферата в резултат от работата на техниката. Тези замърсявания ще са в минимални количества и с малък териториален обхват, и няма да се предизвикат увеличение на фоновото замърсяване, и не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 2 и ал. 3 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение допустимо спрямо режима на дейностите на защитените зони BG0000209 „Пирин” за опазване на дивите птици и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определен с гореописаните заповеди за обявяването им.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че при реализирането им: не се унищожават и/или увреждат типове природни местообитания и местообитания на видовете, включително и птици, предмет на опазване в засегнатите защитени зони; няма вероятност за намаляване площта, влошаване качествата и структурата на типовете природни местообитания и местообитанията на видовете, включително и птици, както и за унищожаване, увреждане и/или намаляване площта на естествения им район на разпространение в съответната зона, включително и на най-благоприятните местообитания за видовете; не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете, включително и птици или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури; не се създава предпоставка за трансформация на местообитания на видовете, включително и птици, предмет на опазване в засегнатите защитени зони; не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, светлинно излъчване и др., което да доведе до прогонването на видовете, включително и птици, предмет на опазване в горепосочените защитени зони и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им; няма да се нарушат функционалните връзки между отделните зони в мрежата „НАТУРА 2000 – биокоридори на видове, елементи на ландшафта, които въз основа на своята линейна и непрекъсната структура или свързваща функция са значими за миграцията, географското разпространение и генетичния обмен в растителните и животинските популации и видове“; с реализацията и последващата експлоатация на обекта на инвестиционното предложение не се очаква генериране на антропогенни вещества и процеси, както и отпадъци, които могат да доведат до въздействие върху предмета и целите на опазване на засегнатите защитени зони; не се очаква да се предизвикат отрицателни кумулативни въздействия върху предмета и целите на опазване на засегнатите защитени зони във взаимодействие с други планове, програми, проекти и инвестиционни предложения в границите на защитените зони, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение „Реконструкция на общински път - град Банско - хижа „Вихрен“, община Банско, област Благоевград“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
С уважение,
СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград