Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2022
Съобщение №762/2022
- Понеделник, 20 Юни 2022 09:40
Изх. №1642(6)/16.06.2022 г.
Уведомление за „Проект на Комплексен проект за инвестиционна инициатива (КПИИ) в обхват поземлен имот с идентификатор 66785.24.17 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Склаве, община Сандански, област Благоевград, съдържащ: Подробен устройствен план – изменение на Плана за застрояване (ПУП – ИПЗ) с цел отреждане за „предприятие за преработка на плодове и зеленчуци и фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди“ и Инвестиционен проект за „Предприятие за преработка на плодове и зеленчуци и фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди“
възложител: „АГРОБИС 2015“ ЕООД
Във връзка с представеното от упълномощеното от Вас лице уведомление по чл. 8, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми с Вх. №1642/21.03.2022 г. на РИОСВ – Благоевград и допълнителна информация и документация с Вх. №1642(2)/09.05.2022 г., Вх. №1642(4)/30.05.2022 г. и Вх. №1642(5)/09.06.2022 г. за горепосочения проект на КПИИ, които приемаме като уведомление по чл. 2, ал. 3 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ, бр. 73/2007г., изм. и доп., наричана по-долу „Наредбата за ОС”) за същия проект на КПИИ, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за ОС, Ви уведомяваме за следното:
Проектът на Комплексен проект за инвестиционна инициатива (КПИИ) в обхват поземлен имот с идентификатор 66785.24.17 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Склаве, община Сандански, област Благоевград, съдържащ: Подробен устройствен план – изменение на Плана за застрояване (ПУП – ИПЗ) с цел отреждане за „предприятие за преработка на плодове и зеленчуци и фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди“ и Инвестиционен проект за „Предприятие за преработка на плодове и зеленчуци и фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Настоящият проект на КПИИ е с обхват поземлен имот с идентификатор 66785.24.17 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Склаве, община Сандански, област Благоевград (КККР на с. Склаве) с площ 8309 кв. м, трайно предназначение на територията „Урбанизирана“ и начин на трайно ползване „За складова база“.
За „Проект на Подробен устройствен план – План за застрояване (ПУП – ПЗ) за поземлен имот с идентификатор 66785.24.17 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Склаве, община Сандански, област Благоевград“ е проведено производство по чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС, приключило с писмо Изх. №1902(3)/29.06.2021 г. на РИОСВ – Благоевград. ПУП е одобрен със Заповед № АБ-05/26.01.2022 г. на кмета на община Сандански.
Горепосоченият проект на КПИИ е изработен на основание Заповед №16/21.03.2022 г. на кмета на община Сандански.
Проектът за изменение на ПУП-ПЗ се изработва с цел промяна предназначението на имот с идентификатор 66785.24.17 по КККР на с. Склаве от „складова база за промишлени стоки и спомагателни техническа помещения“ в за „предприятие за преработка на плодове и зеленчуци и фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди“, като се запазят начина, характера и показателите на застрояване по предходния план, а именно: устройствена зона Пп със следните устройствени показатели: височина на застрояване – ниско; Кинт – 2.5 и плътност на застрояване – максимум 60%, и като се спази сервитута на изградената в имота техническа инфраструктура – ел. провд 20 кV.
С инвестиционния проект се предвижда в имота да се изградят предприятие за преработване на плодове и зеленчуци и фотоволтаична електроинсталация за собствени нужди. За нуждите на предприятието ще бъдат обособени: работни помещения; хладилни камери; складове, санитарно-битови помещения и офиси. Предприятието ще бъде с предвиден капацитет 3000 кг/ден зеленчуци (патладжани, пипер, зеле, моркови картофи) според сезонът им на отглеждане.
Технологичният процес на преработване на чушки и патладжан ще включва следните етапи: приемане и претегляне; отделяне на дръжките от семенниците; зареждане в машините за печене; изпичане; белене (машинно); ръчно доочистване и измиване; подреждане в пликове или каси; замразяване в шокови камери; опаковане, пакетиране и съхранение.
Технологичният процес на преработване на моркови и картофи ще включва следните етапи: приемане и претегляне; белене (машинно, при силно замърсена суровина се извършва и миене); нарязване; измиване; шоково замразяване; опаковане, етикетиране и съхранение.
Технологичният процес на преработване на зеле ще включва следните етапи: приемане и почистване; разрязване; измиване; опаковане и съхранение.
Бъдещият обект е предвидено да бъде присъединен към мрежата НН, към ВЕЛ 20 кV Дамяница, п/ст. Сандански. Предвидено е и да бъде изградена и фотоволтаична инсталация за собствени нужди. Водоснабдяването е предвидено да се осъществи от съществуващ уличен водопровод, изграден в имот с идентификатор 6785.24.171 по КККР на с. Склаве, минаващ пред имота, чрез изграждане на отклонение.
От дейността на бъдещия обект ще се формират два потока отпадъчни води – битови и производствени от обработването на зеленчуците. Предвидени са локални пречиствателни съоръжения и за двата потока , като битовите отпадъчни води е предвидено да се отвеждат в локално пречиствателно съоръжение с капацитет 15 екв. ж., а производствените да преминават през механично пречистване. След пречистването им отпадъчните води е предвидено да се заустват в изгребна яма в имота.
Настоящият проект на КПИИ не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо са разположени следните защитени зони: защитена зона BG0001023 „Рупите - Струмешница” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-349/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.); защитена зона BG0002098 „Рупите“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-282/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 28/2010 г.) и защитена зона BG0002072 „Мелнишки пирамиди“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-283/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 29/2010 г.), на най-близко геодезично разстояние съответно 711 м, 1469 м и 1653 м.
С настоящият проект на КПИИ на този етап не са налични данни, че се очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложение № 1 и 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Предвидените с КПИИ дейности не попадат в обхвата на чл. 85, ал. 1 и ал. 2 от ЗООС, както и в хипотезите на чл. 2, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми, в случай, че не е приложима разпоредбата на чл. 2, ал. 1, т. 4 от същата.
Във връзка с гореизложеното няма основание да се изисква провеждане на регламентираните в Глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).
Отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с КПИИ дейности, както и обстоятелствата, че с осъществяването им не се засягат пряко защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се създават предпоставки за фрагментация, увреждане и трансформация на типове природни местообитания и местообитанията на видове, включително и птици предмет на опазване в защитените зони, не се променя структурата и видовия състав на местообитания, не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури, не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии, което да доведе до прогонването на видовете птици, предмет на опазване в най-близо разположените защитени зони и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им, реализацията им не е свързана с генериране на антропогенни вещества и процеси, както и отпадъци, които могат да доведат до отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони, при реализацията и експлоатацията на предвидените с КПИИ дейности няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявения „Проект на Комплексен проект за инвестиционна инициатива (КПИИ) в обхват поземлен имот с идентификатор 66785.24.17 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Склаве, община Сандански, област Благоевград, съдържащ: Подробен устройствен план – изменение на Плана за застрояване (ПУП – ИПЗ) с цел отреждане за „предприятие за преработка на плодове и зеленчуци и фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди“ и Инвестиционен проект за „Предприятие за преработка на плодове и зеленчуци и фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописания проект на КПИИ и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
С уважение,
СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград