Съдържание

Посетители

В момента има 399  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2022

Съобщение №348/2022

Изх. №4088(3)/18.03.2022 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Оборудване на мониторингова хидрометрична станция на река Пиринска Бистрица при с. Ново Ходжово, община Сандански, област Благоевград“

възложител: МОСВ

Във връзка с постъпилото с Вх. №4088/07.12.2021 г. на РИОСВ – Благоевград уведомление за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу за краткост „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционното предложение „Оборудване на мониторингова хидрометрична станция на река Пиринска Бистрица при с. Ново Ходжово, община Сандански, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
С инвестиционното предложение е заявено предвиждане за оборудване на мониторингова хидрометрична станция на река Пиринска Бистрица при с. Ново Ходжово, община Сандански, област Благоевград – Тип 2, като достъпът до пункта е предвидено да се осъществява по местен път.
На р. Пиринска Бистрица няма регистрирани хидрометрични наблюдения и в тази връзка е предвидено оборудване на нов мерителен участък на р. Пиринска Бистрица със система за постоянно измерване на водното ниво и температура на водата с възможност за локален запис и обработка на информацията и възможност за периодично изпращане на данните към събирателен център.
Участъкът от коритото на реката е коригирано с диги, дъното е чакълесто-каменливо, дигата на левия бряг е от чакъл, бреговете и дигите са обрасли с храсти и дървета. Съществуващият местен бетонов мост е с износена пътна настилка и без парапет. Същият е със среден устой - масивен бетонов, задигнат на нивото на дигите. В ниски и средни води реката се придържа към левия бряг. Устоите на моста са укрепени с допълнителни подпорни стени.
Предвиденият нов мерителен пост ще бъде включен в националната мониторингова мрежа за количествен мониторинг на повърхностните води на Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ и бъдещата поддръжка на системата ще се осъществява от екипите на НИМХ. Поради тази специфика настоящето техническо предложение е съобразено с внедрените и използвани в НИМХ измервателни уреди, комуникационни и информационни системи.
С инвестиционното предложение се предвижда извършване на следните дейности:
- почистването на бреговете и коритото от ниски и високи храсти, и битови отпадъци при спазване проектното напречно сечение напречно сечение на корекцията между първи и трети створ;
- монтиране и нивелиране на нивомерни рейки в трите створа фиксирани на монолитни бетонови блокчета, по детайл, и на устой съобразени с особеностите на корекцията и осигуряване на достъп до тях посредством бетонови стъпала в основния створ;
- монтиране на предпазен парапет на стълбите към рейките;
- монтиране на радарно записващо устройство на върха на мостовата конструкция, от към десния бряг;
- реновиране на двустранен предпазен парапет на моста:
- монтиране на лека метална кабина за съхранение на помощни материали на десния бряг;
- разграфяване на основният створ и маркиране на разграфката.
Според Кадастрално-административна информационна система хидрометричния участък се разполага в поземлен имот с идентификатор 52307.48.13 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на Ново Ходжово, община Сандански, област Благоевград, вид територия „Територия на транспорта“ с начин на трайно ползване „За местен пьт“.
С инвестиционното предложение не предвижда да се ползва вода от повърхностен или подземен водоизточник за питейно-битови, промишлени и други нужди. За работниците ще се доставя бутилирана питейна вода.
Гореописаното инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ).
Гореописаното инвестиционно предложение попада в границите на защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), в случая в границите на защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.).
Така заявеното инвестиционното предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС съгласно ЗООС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 2 във връзка с ал. 1 и ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че предвидените с инвестиционното предложение дейности са допустими с режима на дейностите на защитена зона „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определен с горепосочената заповед за обявяването ѝ.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че така заявеното инвестиционно предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на ЗБР (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в изразено становище на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” (БД ЗБР) с Изх. №П-01-394(1)/04.03.2022 г., постъпило в РИОСВ – Благоевград с Вх. №4088(2)/04.12.2021 г., копие от което прилагаме.
Отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че с реализацията им не се предполага загуба на площи, увреждане и/или фрагментация на типове природни местообитания и/или местообитания на видове в границите на засегнатата защитена зона, тъй като: с предвидените дейности не се засягат пряко типове природни местообитания, предмет на опазване в защитена зона „Среден Пирин - Алиботуш”; реализацията на инвестиционното предложение не е свързана с отнемане на площи, както и с пряка намеса в неантропогенно повлияна среда; реализацията му няма вероятност да доведе до влошаване качествата на типовете природни местообитания и местообитанията на видовете, както и до унищожаване, увреждане и/или намаляване площта на естествения им район на разпространение в зоните, включително и на най-благоприятните местообитания за видовете; с предвидените дейности не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури; възможните по-значителни шумови емисии са с ограничен обхват, непостоянни и без значение за видовете чувствителни към шумово и антропогенно натоварване.
Реализацията на инвестиционното предложение няма да предизвика нарушаване на функционалните връзки между отделните зони в мрежата „НАТУРА 2000“, тъй като с инвестиционното предложение не се засягат биокоридори на видове, както и елемент/и на ландшафта, които въз основа на своята линейна и непрекъсната инфраструктура или свързваща функция са значими за миграцията, географското разпространение и генетичния обмен в растителните и животинските популации и видове.
Реализацията и последващата експлоатация на предвижданията на инвестиционното предложение не е свързана с генериране на антропогенни вещества и процеси, както и отпадъци, които могат да доведат до отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони, включително и най-близо разположените.
Предвид характера и местоположението на съгласуваните в обхвата на засегнатата защитена зона планове, програми проекти и инвестиционни предложения предвидените, с реализацията на предвидените с настоящето инвестиционно предложение дейности не се очаква да се предизвикат отрицателни кумулативни въздействия.
С оглед гореизложеното считаме, че при реализацията на предвидените с инвестиционното предложение дейности няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Оборудване на мониторингова хидрометрична станция на река Пиринска Бистрица при с. Ново Ходжово, община Сандански, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на глава ІІ от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с Изх. №П-01-394(1)/04.03.2022 г. на БД ЗБР.

С уважение,

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград