Съдържание

Посетители

В момента има 368  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2022

Съобщение №322/2022

Изх. №840(3)/16.03.2022 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Издаване на разрешително, чрез съществуващи водовземни съоръжения - речно водохващане, изградено на Трапчовско дере, за питейно-битово водоснабдяване на с. Цапарево, община Струмяни, област Благоевград, експлоатирано и стопанисвано от „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД - Благоевград“

възложител: „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ“ ЕООД - БЛАГОЕВГРАД

Във връзка с представеното уведомление с Вх. №840/18.02.2022 г. на РИОСВ - Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., последващи изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционното предложение „Издаване на разрешително, чрез съществуващи водовземни съоръжения - речно водохващане, изградено на Трапчовско дере, за питейно-битово водоснабдяване на с. Цапарево, община Струмяни, област Благоевград, експлоатирано и стопанисвано от „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД - Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Предмет на инвестиционното предложение е издаване на разрешително за водовземане от повърхностни води, чрез съществуващи водовземни съоръжения - речно водохващане, изградено на Трапчовско дере, за питейно-битово водоснабдяване на с. Цапарево, община Струмяни, област Благоевград, експлоатирано и стопанисвано от „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград.
До 2019 г. речното водохващане, изградено на Трапчовско дере, за питейно-битово водоснабдяване на с. Цапарево, община Сандански е експлоатирано и стопанисвано от Община Струмяни, без издадено разрешително по реда на Закона за водите. Същото е изградено през 1980 г.
От 2019 г. съществуващото речно водохващане, изградено на Трапчовско дере се стопанисва и експлоатира от „ВиК“ ЕООД – Благоевград, с оглед на което е подадено заявление в Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (БД ЗБР) за издаване на разрешително за водовземане от повърхностни води.
Съществуващото речно водохващане представлява стандартно алпийско водохващане, като е изградено прагово водохващане на Трапчовско дере, един от десните притоци на р. Цапаревска. Водохващането представлява метална решетка, разположена на дъното на реката. От решетката водата се подава в бетонов канал, в който водното количество се регулира със савак. От канала водата се подава във водовземна шахта, а излишното количество се връща обратно в реката. От водовземната шахта при водохващането водата се подава чрез метален водопровод с дължина 25 метра и етернитов водопровод с дължина 9023 метра към напорен резервоар, намиращ се над село Цапарево.
Речното водохващане, бетоновия канал, резервоара и водопровода са съществуващи и не се предвижда извършването на никакви строителни, изкопни и спомагателни дейности за реализацията на инвестиционното предложение.
Речното водохващане на Трапчовско дере се намира на около 2100 м от вливането на притоците на р. Цапаревска. Водохващането попада в поземлен имот с идентификатор 16362.2.28 по одобрените кадастрална карата и кадастралните регистри на с. Горна Рибница, община Струмяни, област Благоевград и служи за водоснабдяване на с. Цапарево.
Въз основа на направена обосновка на необходимите водни количества са определени следните параметри на водовземане от р. Трапчовско дере:
 Период на черпене – целогодишно;
 Общо годишен обем на черпене – 15823 куб. м/год;
 Дневен обем на черпене – 43.4 куб. м/деен;
 Средноденонощен дебит – 0.50 л/сек.
Подаването на вода към ползвателите се осъществява от напорения резервоар, намиращ се над село Цапарево и се извършва единствено ако има нужда от питейна вода за селото. В тази връзка няма да има нужда от заустване на води в следствие на неизползването им.
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии.
Инвестиционното предложение попада в границите на защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообрази (ЗБР), а именно защитена зона BG0000366 „Кресна - Илинденци” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-264/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 41/2021 г.).
Така заявеното инвестиционното предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на регламентираните с глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда и екологична оценка.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 2 и ал. 3 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение допустимо спрямо режима на дейностите в защитена зона BG0000366 „Кресна - Илинденци” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определени с гореописаните заповеди за обявяването им.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на ЗБР (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в изразено становище на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” (БД ЗБР) с Изх. №П-01-77(1)/04.03.2022 г., постъпило в РИОСВ – Благоевград с Вх. №840(2)/04.03.2022 г., копие от което прилагаме за съобразяване.
Отчитайки местоположението, характера и времетраенето на предвидените с инвестиционното предложение дейности, с реализацията им не се предполага загуба на площи, увреждане и/или фрагментация на типове природни местообитания и/или местообитания на видове в границите на засегнатите засегнатата защитена зона, тъй като реализацията му не е свързана с урбанизиране на територия, няма вероятност да доведе до влошаване качествата на типовете природни местообитания и местообитанията на видовете, както и до унищожаване, увреждане и/или намаляване площта на естествения им район на разпространение в зоната, включително и на най-благоприятните местообитания за видовете. С предвидените дейности не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури. Не се очаква формиране на значителни шумови емисии, които да доведат до трайно и постоянно безпокойство на видовете, предмет на опазване в защитената зона.
Реализацията проектното предложение няма да предизвика нарушаване на функционалните връзки между отделните зони в мрежата „НАТУРА 2000“, тъй като с проектното предложение не се засягат биокоридори на видове, както и елемент/и на ландшафта, които въз основа на своята линейна и непрекъсната инфраструктура или свързваща функция са значими за миграцията, географското разпространение и генетичния обмен в растителните и животинските популации и видове.
Предвид характера и местоположението на съгласуваните в обхвата на защитената зона планове, програми проекти и инвестиционни предложения, не се очаква с реализацията на предвидените с настоящето инвестиционно предложение дейности да се предизвикат отрицателни кумулативни въздействия.
С оглед гореизложеното считаме, че с реализацията на настоящето инвестиционно предложение няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение „Издаване на разрешително, чрез съществуващи водовземни съоръжения - речно водохващане, изградено на Трапчовско дере, за питейно-битово водоснабдяване на с. Цапарево, община Струмяни, област Благоевград, експлоатирано и стопанисвано от „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД - Благоевград“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното проектно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с Изх. №П-01-77(1)/04.03.2022 г. на БД ЗБР.

С уважение,

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград