Съдържание

Посетители

В момента има 505  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2021

Съобщение №1116/2021

Изх. №2872(7)/10.11.2021 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Изграждане на къща за гости в поземлен имот с идентификатор 02693.501.495 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград и водовземане на минерална вода от КЕИ №4 и КЕИ №5 на находище на минерална вода „Гулийна баня“, село Баня, община Разлог, област Благоевград“

възложител: „ВИСМАР ИНВЕСТ“ ЕООД

Във връзка подаденото от упълномощеното от Вас лице уведомление с Вх. №2872/30.08.2021 г. и допълнителна информация и документация към него с Вх. №2872(3)/29.09.2021 г. и Вх. №2872(4)/21.10.2021 г. на РИОСВ – Благоевград, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционното предложение „Изграждане на къща за гости в поземлен имот с идентификатор 02693.501.495 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград и водовземане на минерална вода от КЕИ №4 и КЕИ №5 на находище на минерална вода „Гулийна баня“, село Баня, община Разлог, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация и документация инвестиционното предложение включва предвиждане за изграждане на къща за гости в поземлен имот с идентификатор 02693.501.495 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград (КККР на с. Баня).
Имотът е с площ 820 кв. м, трайно предназначение на територията „Урбанизирана“, НТП „Незастроен имот за жилищни нужди“.
Реализацията на настоящето инвестиционно предложение включва предвиждане за изграждане на масивна сграда със разгърната застроена площ в размер на 330 кв. м, в която ще бъдат обособени дневна, трапезария, кухня, три спални за гости със собствени санитарни възли, склад, техническо помещение с перално, малък СПА център със санитарни възли, душ, солна стая и джакузи с обем 1.5 куб. м. За осигуряване на пълноценни условия за рекреация и профилактика на посетителите на къщата за гости се предвижда изграждане на външен басейн с полезен обем 26 куб. м. Съоръжението е предвидено да се пълни със свежа минерална вода от КЕИ №4 и КЕИ №5, чрез общия събирателен резервоар с ПС от сондаж №2, КЕИ №8 и КЕИ №4 и КЕИ №5 на находище на минерална вода „Гулийна баня“, село Баня, община Разлог, област Благоевград.
Необходимите водни количества за водовземане от от КЕИ №4 и КЕИ №5, чрез общия събирателен резервоар с ПС от сондаж №2, КЕИ №8 и КЕИ №4 и КЕИ №5 на находище на минерална вода „Гулийна баня“, село Баня, община Разлог, област Благоевград са със следните експлоатационни параметри:
- Проектен дебит: до 0.08 л/сек. – средногодишен дебит за период от 365 дни годишно;
- Разпределение на водното количество: денонощно водно количество до 7 куб. м за 365 дни;
- Годишно водно количество до 2554,76 куб. м в категория „Водоползване за профилактика, когато минералните води се ползват чрез лечебни и рехабилитационни съоръжения в обект, който не е регистриран по Закона за лечебните заведения“;
Захранването на имота с минерална вода е предвидено да се осъществи посредством изграждане на тръбопровод за минерална вода с дължина около 120 м, като трасето на тръбопровода е предвидено да преминава по улици в с. Баня.
Електрозахранавнето на обекта на инвестиционното предложение е предвидено да се осъществи от електроразпределителната мрежа на населеното място. Водоснабдяването с вода за питейни нужди е предвидено да се осигури от водопроводната мрежа на с. Баня. За имота има съществуващо сградно канализационно отклонение, посредством което отпадъчните води от обекта, вкл. и водите формирани от промивката на филтрите и измиването на басейна ще се отвеждат към уличния канализационен колектор. Имотът е с осигурен транспортен достъп по ул. „Пета“ в с. Баня.
Инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, както и в границите на защитени зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Най-близо е разположена защитена зона BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-353/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 58/2021 г.).
Така заявено инвестиционното предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че така заявеното инвестиционно предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на „ЗБР“ за БУ) (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на „ЗБР“ за БУ (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в изразено становище на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” (БД ЗБР) с Изх. №П-01-264(3)/03.11.2021 г., постъпило в РИОСВ – Благоевград с Вх. №2872(6)/03.11.2021 г., копие от което прилагаме се съобразяване.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че същите ще се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се предполага фрагментиране, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Изграждане на къща за гости в поземлен имот с идентификатор 02693.501.495 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград и водовземане на минерална вода от КЕИ №4 и КЕИ №5 на находище на минерална вода „Гулийна баня“, село Баня, община Разлог, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с Изх. №П-01-264(3)/03.11.2021 г. на БД ЗБР.

С уважение,

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград