Съдържание

Посетители

В момента има 420  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2021

Съобщение №795/2021

Изх. №2608(2)/10.08.2021 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Изграждане на „ПАРК БАЗИЛИКА“ в част (4667.400 кв. м) от поземлен имот с идентификатор 65334.300.804 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански, област Благоевград“

възложител: ОБЩИНА САНДАНСКИ

Във връзка подаденото от Вас уведомление с вх. №2608/02.08.2021 г. на РИОСВ – Благоевград и допълнителна информация към него с вх. №2608(1)/09.08.2021 г., на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционното предложение „Изграждане на „ПАРК БАЗИЛИКА“ в част (4667.400 кв. м) от поземлен имот с идентификатор 65334.300.804 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация и документация поземлен имот с идентификатор 65334.300.804 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански, област Благоевград (КККР на гр. Сандански)е с площ 6829 кв. м, трайно предназначение на територията „Урбанизирана“ с начин на трайно ползване „Обществен селищен парк, градина“. Имотът се намира в централната градска част на град Сандански в непосредствена близост до Епископската базилика. В имота има три съществуващи масивни постройки с различно предназначение (административна делова сграда, селскостопанска сграда и сграда за енергопроизводство), които не попадат в частта, отредена за паркоустрояване. На територията на имота има само една съществуваща алея, свързваща Епископската базилика с ул. „Христо Ботев“, която е с ограничен достъп.
С настоящето инвестиционно предложение се предвижда част в размер на 4667.400 кв. м от поземлен имот с идентификатор 65334.300.804 по КККР на гр. Сандански да функционира като общоградски обществен парк с различни функции. Във връзка с това е направено функционално зониране включващо: зона активен отдих, зона тих отдих, зона обществено обслужване, детска зона, културно-развлекателна зона.
Детската зона, заедно със зона активен отдих (скейт площадката) и зона обществено обслужване (павилион с две площадки към него) са предвидени в източната част на имота, в близост до археологическия обект. Културно-развлекателната зона е основно в западната част в близост до жилищните сгради, а останалата част на парковата територия се предвижда да се изгради като тиха паркова зона предлагаща възможност за разходки, отдих, пикници, игри по поляните и др. Същата е предвидено да се състои от две поляни и множество дървесно-храстови масиви и групи.
Към парковата територия са проектирани два главни и четири второстепенен подходи. Главното направление е в посока изток-запад (от ул. „Христо Ботев“ към Базиликата), като алеята е със сравнително достъпен наклон. Второстепенните подходи са съответно от север и юг, осъществявайки връзки с главната алея.
За изграждането на индивидуален облик на парка и обвързването му с особеностите на градската територия е избрана тематична насоченост пряко свързана с близко разположения археологически обект - Епископска базилика. Тази тематика е развита чрез изграждането на две тематични площадки, представящи и възпроизвеждащи археологически разкопки с разкриване на артефакти, символи на архитектурата на Древен Рим.
Парковата територия е решена с единна, динамична и съвременна планова композиция, осигуряваща условия за практикуване на различни видове отдих. Модерната интерпретация на свободна, развита по терена, алейна мрежа, подчинява и организира пространството в стилистиката на заоблените триъгълници. С постепенното изкачване, посредством удължени меандриращи алеи (тип рампи), се осигурява възможността за преодоляване на голямата денивелация. Алейната мрежа е степенувана с главни и второстепенни алеи, като са обособени и връзки с наклон, позволяващ достъп на трудноподвижни хора до различните обекти (открит театър, павилион, скейт площадка и др.). Връзката от ул. „Христо Ботев“, към парка е осигурена както с главната алея от северната част на обекта на разработка, така и с плочопътека от южната.
Обособени са два композиционни центъра - първият е площадното пространство, намиращо се в непосредствена близост до Епископската базилика, предвидено за търговски павилион, а вторият е при откритият театър, замислен основно като място за игри и изгледна площадка.
Гореспоменатото площадно пространство освен като търговски павилион може да функционира и като информационен център или културен център за изложби, без монтаж на павилион. Стоманобетонните стени, носещи засенчващата козирка, дават възможност за монтиране на изложбени пана и табла, в случай, че павилионът не бъде поставен.
Южно от павилиона се предвиждат две площадки, в които да бъдат позиционирани масите към него. Детската площадка е предвидена в непосредствена близост до тях, за да могат родителите да наблюдават децата си докато играят.
В югоизточната част на проекта се предвижда и скейт площадка на две нива, която по форма дублира тази на детската площадка. Меандриращата главна алея, спускаща се от амфитеатъра към скейт площадката с наклони между 3 и 7% осигурява безпрепятствена възможност на скейтбордистите за директна връзка към спортното съоръжение.
Предвижда се и изграждането на две тематични площадки, чрез които се създава плавен преход между експозиционната археологическа зона и парковата среда. Площадките са обособени при два от входовете на парка - първата и по-голяма, се намира северно от павилиона, в близост до самата Базилика, като в нея са ситуирани и няколко пейки за отдих, а втората е разположена южно от открития театър, заключена в завоя на алеята, водеща към ул. „Цар Самуил“.
Обособени са две поляни на различни нива, в по-равнинните участъци на терена. Те предразполагат към практикуване на различни дейности, свързани с отдиха.
За безопасността на посетителите през нощните часове и подчертаването на архитектурните форми се предвижда няколко типа осветление. Алейното осветление е подбрано със семпли, минималистични форми, подчертавайки дизайна на парка. В самата настилка под пергелите и при двете площадки към кафенето, между паветата ще има вградени соларни павета. Самите перголни конструкции, както и габионните пейки на открития театър са подчертани със скрито LED осветление. От двете страни на стълбищните групи, водещи от Базиликата към мобилния търговски павилион са предвидени линейни осветителни тела вградени в борда на стълбите.
При оформяне на парковото пространство ще бъда поставени перголи, пейки, чешми - фонтанки, кошчета. Ще бъдат изградени подпорни стени, които да подпират стръмните теренни откоси.
Захранването с електроенергия е предвидено да се осъществи от Тпарк, чрез захранващ кабел до ново електромерно табло. Водоснабдяването на обекта с вода за питейно-битови нужди е предвидено да се осъществи от уличен водопровод Етр.ф80, ситуиран в улицата източно от парка. Формираните битови отпадъчни води е предвидено да се заустват в съществуваща улична шахта по протежение на съществуващ уличен канал ф200 бетон.
Гореописаното инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо са разположени защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.) и защитена зона BG0002098 „Рупите“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-282/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 28/2010 г.).
Така заявеното инвестиционното предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС съгласно ЗООС.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че същите ще се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се предполага фрагментиране, увреждане и трансформация на типове природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Изграждане на „ПАРК БАЗИЛИКА“ в част (4667.400 кв. м) от поземлен имот с идентификатор 65334.300.804 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.

С уважение,

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
И.Д. ДИРЕКТОР НА РИОСВ – БЛАГОЕВГРАД
Упълномощена със Заповед № 929/19.07.2021 г.
на министъра на околната среда и водите