Съдържание

Посетители

В момента има 330  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2021

Съобщение №655/2021

Изх. №1115(3)/29.06.2021 г.

Уведомления за инвестиционно предложение „Реконструкция на ВЕЛ 20 кV „Рилски манастир“ – участък ТП „Турско парче“ след МТП „АПК“, община Рила, област Кюстендил“

възложител: „ЧЕЗ РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ БЪЛГАРИЯ“ АД

Във връзка с подаденото от упълномощеното от Вас лице уведомление с Вх. №1115/16.06.2021 г. на РИОСВ - Благоевград горепосоченото инвестиционно предложение и допълнителна документация към него с Вх. №1115(2)/21.06.2021 г., на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме следното:
Инвестиционно предложение „Реконструкция на ВЕЛ 20 кV „Рилски манастир“ – участък ТП „Турско парче“ след МТП „АПК“, община Рила, област Кюстендил“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация и документация с инвестиционното предложение се предвижда реконструкция на ВЕЛ „Рилски манастир“, на участък ТП „Турско парче“ след МТП „АПК“ с цел възстановяване на електропровода. Трасето на съществуващата стълбовна линия е разположено в землището на ман. Рилски манастир, община Рила, област Кюстендил. Участъкът, предвиден за реконструкция е с начална точка с координати: N 420 05′ 51.6″ и Е 230 22′ 03.3″ в местността Владичина поляна и крайна точка с координати: N 420 05′ 39.4″ и Е 230 23′ 56.9″. Предвидените дейности са както следва: изтегляне на нови проводници по съществуващите стълбове; нанасяне на антикорозионни покрития на стълбовете и подмяна на само на един стълб, който е в лошо техническо състояние, като изкопни работи са предвидени само при премахване на фундамента на съществуващия стълб и изграждане на нов, като предвидения изкоп е с размери 2 м/2 м/2 м. При изтеглянето на проводниците за достъп до стълбовете и за подмяната на стълба е предвидено да се ползва съществуващ горски черен път. Заявено е и предвиждане за почистване на сервитутната зона (просеката) с ширина 14 м от израснали храсти и дървета.
За реализацията на настоящето инвестиционно предложение не е заявена необходимост от осигуряване на допълнителни площи за временни дейности по време на реализацията, както и за последващата експлоатация. Не е заявена необходимост и от промяна на съществуващата и/или изграждане на нова техническа и пътна инфраструктура. С инвестиционното предложение не се предвижда промяна предназначението и/или начина на трайно ползване на ползваната на частите от поземлени имоти, попадащи в обхвата на съоръжението и на нормативно определения сервитут.
Така заявеното инвестиционно предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Инвестиционното предложение попада в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), а именно в границите на Природен парк „Рилски манастир“, обявен като част от Народен парк „Рила“ със Заповед №114/24.02.1992 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 20/1992 г.), видоизменена със Заповед № РД-247/19.07.1999 г. на министъра на околната среда и водите и прекатегоризиран в природен парк „Рилски манастир“ със Заповед № РД-310/26.06.2000 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 56/2000 г.), в „Зона за природосъобразно ползване“, съгласно Плана за управление на Природен парк „Рилски манастир“, утвърден с Решение №121/12.03.2010 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 23/2010 г.).
Инвестиционното предложение попада в границите на следните защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
 защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №802/04.12.2007 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 107/2007 г., изм. и доп.);
 границите на защитена зона BG0000496 „Рилски манастир“ за опазване на дивите птици и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявени със Заповед № РД-886/25.11.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 107 от 2013 г.), изменена и допълнена със Заповед № РД-283/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 45 от 2021 г.).
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията на чл. 12, ал. 2 и ал. 4 във връзка с ал. 1, ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че дейностите свързани с реализацията на настоящето инвестиционно предложение са допустими спрямо режима на защитените зони BG0000496 „Рилски манастир“ за опазване на дивите птици и на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определени с горепосочените заповеди за обявяване и спрямо режима на Природен парк „Рилски манастир“, определен със ЗЗТ, заповедта за обявяването му и Плана за управление на парка.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема, времетраенето и характера на предвидените дейности с цел реализация на горепосоченото инвестиционно предложение, както и че с осъществяването им не се очаква кумулиране на въздействия със значителен отрицателен ефект върху засегнатите защитени зони, тъй като не се предвижда усвояване на други територии, извън тези попадащи в обхвата на конкретната територия за съществуващия обект, не се предполага увреждане, унищожаване и/или фрагментация и трансформация на типове природни местообитания и местообитания на видовете, предмет на опазване в засегнатите защитени зони, промяна на функционални и структуроопределящи фактори от значение за естественото им функциониране, както и до значително и постоянно безпокойство на видовете, включително и птици, което да доведе до прогонване на видовете или намаляване на числеността им в зоните, не се създава трайна преграда, която да възпрепятства миграцията на видовете в обхвата на инвестиционното предложение, при реализацията им няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитени зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Реконструкция на ВЕЛ 20 кV „Рилски манастир“ – участък ТП „Турско парче“ след МТП „АПК“, община Рила, област Кюстендил“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмено произнасяне се отнася само за конкретното инвестиционно предложение „Реконструкция на ВЕЛ 20 кV „Рилски манастир“ – участък ТП „Турско парче“ след МТП „АПК“, община Рила, област Кюстендил“ и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящото писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Във връзка с горното, на основание §7 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за защитените територии и Заповед № РД-171/27.02.2020 г. на министъра на околната среда и водите, съгласувам дейностите предвидени с инвестиционно предложение „Реконструкция на ВЕЛ 20 кV „Рилски манастир“ – участък ТП „Турско парче“ след МТП „АПК“, община Рила, област Кюстендил“.

С уважение,

АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ
Директор на РИОСВ – Благоевград