Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2021
Съобщение №467/2021
- Сряда, 12 Май 2021 16:30
Изх. №1679(1)/12.05.2021 г.
Уведомление за „Горскостопанска програма за поземлен имот с идентификатор 53031.100.47, местност Бачийщето по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Обел, община Благоевград, област Благоевград“
възложител: А. А., К. А., Й. А.
Във връзка с подаденото от упълномощеното от Вас лице уведомление с Вх. №1679/07.05.2021 г. на РИОСВ - Благоевград за горецитираната горскостопанска програма, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.), Ви уведомяваме за следното:
Горскостопанската програма за поземлен имот с идентификатор 53031.100.47, местност Бачийщето по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Обел, община Благоевград, област Благоевград попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Предмет на горскостопанската програма се явява поземлен имот с идентификатор 53031.100.47, местност Бачийщето по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Обел, община Благоевград, област Благоевград с площ 12000 кв. м (1.2 ха), регистриран с трайно предназначение на територията „Горска“, начин на трайно ползване „Друг вид дървопроизводителна гора“, собственост на възложителите.
Горскостопанската програма е изработена на основата на горскостопанските карти, картата на възстановената собственост и/или КККР и извършената през 2010/2011 г. инвентаризация на горите на ТП „Държавно горско стопанство Благоевград“, съгласно която в имота попадат 0.54 ха от отдел, подотдели 258 „м“ с обща площ 2.1 ха и 0.66 ха от отдел, подотдел 258 „н“ с обща площ 2.8 ха.
Съобразно представената информация и документация насажденията в имота са със следните таксационни характеристики:
• за частта от отдел, подотдел 258 „м“: широколистна гора с издънков произход със състав благун 7, зимен дъб 2, габър 1 и единично участие на цер; възраст - 90 години, пълнота – 0.8; средна височина – 13 м; среден диаметър – съответно 16, 16, 12 см, бонитет – 5. Наличен е подлес от келяв габър 10 с издънков произход, на възраст 20 години, пълнота 0.1 и височина 4 м, както и подраст от благун 10 със семенен произход, на възраст 5 години, пълнота 0.2 и височина 0.3 м. Дървостоят в границите на имота е със средно санитарно състояние и неравномерен строеж;
• за частта от отдел, подотдел 258 „н“: иглолистна гора с изкуствен произход със състав черен бор 10 и единично участие на бял бор, благун, габър, цер, бреза и зимен дъб; възраст – 55 години; пълнота – 1.0; средна височина – 16 м, среден диаметър – 18 см, бонитет – 4. Дървостоят в границите на имота е в добро санитарно състояние и равномерен строеж.
С горскостопанската програма се предвижда за период от 10 години да се изпълнят следните горскостопански мероприятия:
в частта от отдел, подотдел 258 „м“ е предвидено да бъде изведена възобновителна сеч – постепенно-котловинна с интензивност 25%;
в частта от отдел, подотдел 258 „н“ е предвидено да бъде изведена отгледна сеч – пробирка с интензивност 30%.
С горскостопанската програма не са заявени предвиждания за възобновителни, противопожарни и ловностопански мероприятия, както и изграждане на извозни пътища.
С горскостопанската програма е залегнало предвиждане, при маркиране и извеждане на сечта, задължително в сечището да се оставят единични сухи стоящи хралупести дървета или дървета с гнездящи птици.
Предвидените с горскостопанската програма дейности не са свързани с промяна на предназначението и/или начина на трайно ползване на имотите, предмет на същата.
Горскостопанската програма не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ).
Горскостопанската програма попада в границите на защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), в случая в границите на защитена зона BG0001022 „Орановски пролом - Лешко“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №122/02.03.2007 г. на Министерски съвет (обн. ДВ, бр. 21 от 2007 г., изм. и доп.).
С горскостопанската програма не се очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения, които попадат в позиции на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Предвидените дейности не попадат в обхвата на чл. 85, ал. 1 и ал. 2 от ЗООС, както и в хипотезите на чл. 2, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми.
Във връзка с гореизложеното няма основание да се изисква провеждане на регламентираните в Глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).
При направения пространствен анализ в ГИС среда с данни за защитена зона BG0001022 „Орановски пролом - Лешко“ получени в резултат от проекта на МОСВ „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове – фаза I“, 2013 г. е констатирано, че частта от отдел, подотдел 258 „м“ в имота, предмет на горскостопанската програма, попада в териториалния обхват на типа природно местообитание 91М0 „Балкано-Панонски церово-горунови гори“, предмет на опазване в защитената зона. С предвижданията на програмата се засяга около 0.036% от площта на разпространение на местообитанието в зоната. Частта от отдел, подотдел 257 „н“ в имота, предмет на горскостопанската програма, не попада в териториалния обхват на типове природни местообитания, предмет на опазване в зоната.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема, характера и времетраенето на предвидените с горскостопанската програма дейности, както и обстоятелствата, че същите са съобразени с утвърдената от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите „Система от режими и мерки за стопанисване на горите, попадащи в горските типове природни местообитания“, включени в Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“, не се очаква унищожаване и/или увреждане и трансформация и/или фрагментация на типове природни местообитания, в т. ч и засегнатото природно местообитание 91М0, и на местообитания на видовете, предмет на опазване в засегнатата защитена зона, тъй като не се създават условия и предпоставки за изменение на територии и ключови елементи на околната среда определящи структурата и естественото функциониране на природните местообитания, както и за растителните видове, които го характеризират, не се създава трайна преграда, която да възпрепятства миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими и не се очаква да доведат до значително безпокойство върху видовете, предмет на опазване в зоните, при реализацията им няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявената „Горскостопанска програма за поземлен имот с идентификатор 53031.100.47, местност Бачийщето по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Обел, община Благоевград, област Благоевград“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмо се отнася само за заявените параметри и предвиждания на гореописаната горскостопанска програма и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
С уважение,
СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
За Директор на РИОСВ – Благоевград
/съгласно Заповед №190/14.05.2019 г. на директора на РИОСВ - Благоевград/