Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2021
Съобщение №289/2021
- Четвъртък, 25 Март 2021 13:30
Изх. №796(4)/24.03.2021 г.
Уведомление за инвестиционно предложение „Преустройство и промяна на предназначението на част от партерния етаж на склад за тютюн с идентификатор 17395.501.3285.1, находящ се в поземлен имот с идентификатор 17395.501.3285 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Гоце Делчев, община Гоце Делчев, област Благоевград, за производство на PVC гранули“
възложител: „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ-ТАБАК“ АД
Във връзка с подаденото уведомление с Вх. №796/25.02.2021 г. на РИОСВ – Благоевград за горецитираното инвестиционно предложение и допълнителна информация към него с Вх. №796(2)/16.03.2021 г. и с Вх. №796(3)/23.03.2021 г. на кмета на Община Гоце Делчев, на основание чл. 6а, т.2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме следното:
Инвестиционното предложение „Преустройство и промяна на предназначението на част от партерния етаж на склад за тютюн с идентификатор 17395.501.3285.1, находящ се в поземлен имот с идентификатор 17395.501.3285 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Гоце Делчев, община Гоце Делчев, област Благоевград, за производство на PVC гранули“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация и документация поземлен имот с идентификатор 17395.501.3285 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Гоце Делчев, община Гоце Делчев, област Благоевград е с площ 43974 кв. м, трайно предназначение на територията „Урбанизирана“ с начин на трайно ползване „За друг вид производствен, складов обект“.
С инвестиционното предложение се предвижда преустройство и промяна на предназначението на част от партерния етаж на кота ±0,00 - северната част на изградената в имота сграда с идентификатор 17395.501.3285.1 - склад за тютюн, с цел обособяване на три нови помещения - коридор, склад със застроена площ 765.71 кв. м и производствено помещение със застроена площ 1000 кв. м за производство на PVC компаунди във формата на цилиндрични гранули.
За производството ще бъдат използвани следните основни суровини: PVC прах (Поливинил хлорид); Пластифициращи материали (това са главно пластификатори с много нисък процент фталати, предназначени да направят полуфабриката ”мек”); Стабилизатори и смазочни материали (служат за стабилизиране на естествената топлинна нестабилност на PVC и с използването на смазочни материали помага да се противодейства на топлинното и механично напрежение, което се получава при последващата обработка на гранулите по време на екструдиране и инжектиране); Пълнежни материали (това са инертни материали, чиято единствена цел е да служат за получаване на специфични стойности на твърдост и специфично тегло на съединенията и физико-механични свойства. Това са различни видове карбонати, но най-често използваният е калциев карбонат (СаСО3); Багрила/пигменти/ (агрегати, главно метални производни, необходими за получаване на съответното обемно оцветяване на съединенията.); Други добавки (химически съединения от различен произход, необходими за допринасяне към специалние характеристики на гранулите, като диелектрични свойства, устойчивост на светлина, топлина, пламък, удар, огъване, студ и други).
Три от тези суровини - PVC прах, пластификатори и пълнители, играят основна роля и значение за качествените и количествените свойства на съединенията. Само различните процентни съотношения на тези три основни суровини определят специфичното тегло, твърдост по Шор и гъвкавост, които са основните характеристики на крайните продукти. Общото тегло на РУС прах, пластификатори и материали за пълнене, в зависимост от конкретната рецепта (продукт), която се произвежда, може да варира от 90% до 97% от всички материали и суровини, използвани за производството на съединения от РVС. Физико-механичните свойства на PVC гранулите зависят главно от вида и количеството на други добавки и стабилизатори, използвани в рецептата.
Производствения процес е както следва:
Основните суровини, които се съхраняват в големи торби, се транспортират, като се започне от специални контейнери с пневматична система и се транспортират до електронни везни, където се измерват и дозират в контейнери над турбо миксера.
В същото време с помощта на помпи течните продукти (пластификатори и течни стабилизатори) се прехвърлят от ІВС и се транспортират до електронната везна, която претегля пластификаторите според рецептата, и с помощта на помпа се изпраща сместа в турбо миксера , в предварително зададеното време.
Останалите прахообразни материали, различни видове смазващи стабилизатори и др., необходими за включване в съответната смес, се измерват и дозират ръчно, след което се вкарват в смесителя и автоматично се претеглят в същия филтър като РVС.
В тази фаза всички различни суровини и материали, предварително дозирани и предварително смесени в съответствие с точен цикъл, се изхвърлят в турбо-смесителя. Тази фаза на обработка, се състои в изключително бързо смесване на всички горепосочени компоненти. В резултат на силата на въртене всички компоненти се нагряват и в крайна сметка се превръщат в т.нар. ”Суха смес“, която се прехвърля към следващия миксер-охладител, чиято цел е да охлади фината смес до предварително определена температура. Целият този процес, се управлява и контролира изцяло автоматично посредством програмируем логистичен контролер (PLC), който управлява и контролира всички дейности и операции по претегляне и дозиране, транспортиране, преработка и т.н. На този етап така получената смес се транспортира до екструдерите, където ще бъде гранулирана.
Фазата на гранулиране се състои от смесване и втечняване, с последваща цялостна хомогенизация на сместа, което се постига чрез силно прилагане на топлинна/чрез нагреватели/ и механична енергия /чрез налягането, което се получава от въртенето на двойка шнекове, които се намират във вътрешността на цилиндъра/, в резултат на което сместа се втечнява. Втечненият продукт, който преминава през екструдерната глава, след това се „гранулира“, т.е. нарязва, охлажда се, складира се и впоследствие се опакова в торби или октабини с помощта на автоматично устройство.
Така произведения и опакован краен продукт се извозва до склада и е готов за продажба или използване.
За всяка партида се отбелязва в PLC забележка за контрол на партидата.
С инвестиционното предложение не се предвижда изграждане на нова или промяна на съществуващата техническа инфраструктура.
Във връзка с гореизложеното така заявеното инвестиционно предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Гореописаното инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо е разположена защитена зона BG0002076 „Места“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-532/26.05.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 51/2010 г.).
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че същите ще се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се предполага фрагментиране, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Преустройство и промяна на предназначението на част от партерния етаж на склад за тютюн с идентификатор 17395.501.3285.1, находящ се в поземлен имот с идентификатор 17395.501.3285 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Гоце Делчев, община Гоце Делчев, област Благоевград, за производство на PVC гранули“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
С уважение,
СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
За Директор на РИОСВ – Благоевград
/упълномощена със Заповед №190/14.05.2019 г./