Съдържание

Посетители

В момента има 649  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2021

Съобщение №191/2021

Изх. №420(3)/05.03.2021 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Реконструкция на НК Централна вада, „Напоителни системи“ ЕАД – клон Струма - Места“

възложител: „НАПОИТЕЛНИ СИСТЕМИ“ ЕАД

Във връзка с подаденото от Вас уведомление с Вх. №420/04.02.2021 г. на РИОСВ – Благоевград за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т.2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме следното:
Инвестиционното предложение „Реконструкция на НК Централна вада, „Напоителни системи“ ЕАД – клон Струма - Места“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация обект на инвестиционното предложение се явява напоителен канал (НК) Централна вада, стопанисван от „Напоителни системи“ ЕАД – клон Струма – Места“, гр. Дупница. Трасето на канала преминава през регулационните граници на гр. Благоевград (около 5/6 части) и извън регулацията на гр. Благоевград (около 1/6 част).
НК Централна вада е с начало - водохващане на р. Благоевградска Бистрица на кота 352.84 м, на място с координати 42027.9СШ и 23517.1 ИД и край - място с координати 42030.70СШ и 230419.40 ИД, в местността Под Грамада, землище на гр. Благоевград, община Благоевград, област Благоевград. Същият, в го-голямата си част представлява закрит канал, изграден от бетонови тръби 600 мм.
„Напоителни системи“ ЕАД е титуляр на разрешително №41120047/06.11.2004 г. за водовземане от р. Благоевградска Бистрица, с цел производство на ел. енергия и напояване, с краен срок на действие 06.11.2024 г.
Настоящето инвестиционно предложение е инициирано с цел подобряване на състоянието на съществуващата хидромелиоративна инфраструктура чрез осъществяване на дейности по реконструкция, в случая реконструкция на НК Централна вада състоящ се от необлицован участък с дължина около 100 м и от облицован участък. Реконструкцията на НК Централна вада се изразява в следното:
Запазва се съществуващото местоположение и обхват на НК Централна вада. Основните дейности, които се предвижда да бъдат извършени са както следва:
• почистване на сервитутната зона около канала и самия канал от наносите в тях;
• изкопи, насипи, оформяне механизирано и частично ръчно в обхвата на съществуващия тръбопроовд, полагане на GPR DN тръби с дължина 200м;
• изкопи, насипи, оформяне механизирано и частично ръчно в обхвата на съществуващия необлицован канал с дължина 100 м, включително и подмяна на савачните врати – общо 14 бр.
Съгласно приложената количествено-стойностна сметка, предвидените за изпълнение работи са както следва:
• за необлицования участък на канала:
 рязане асфалт настилка – 400 м;
 механизирано разкъртване на асфалтова настилка с дебелина до 10 см – 100 куб. м;
 механизирано разкъртване на трошенокаменна настилка с дебелина до 15 см – 100 куб. м;
 натоварване на строителни отпадъци с багер на транспорт – 72 куб. м;
 превоз на отпадъци – 72 куб. м;
 изкоп с багер на транспорт в земни почви на отвал с 1 утежнено условие - 400 куб. м;
 разриване на земни почви с мини челен товарач – 400 куб. м;
 доставка и монтаж на нов тръбопровод от центрофугално лят стъклопласт GRP DN700, SN 10000 N/m2, PN 10bar и всички свързани с това действия – 200 м;
 основа от заклинен трошен камък – трошенокаменна настилка – 70 куб. м;
 доставка и полагане на битомизирана фракция трошен камък t=8 см;
 доставка и полагане на асфалтобетон – неплътна смес за долен пласт 24 кг/кв. м/1 см/мазут/ - 2.5 тона;
 доставка и полагане на асфалтобетон – плътна смес за горен пласт 24 кг/кв. м/1 см/мазут/ - 2.5 тона;
 почистване на наноси – ръчно – 20 куб. м;
• за облицования участък на канала:
 полагане на геотекстил нетъкан 200 г/кв. м под изолационна мембрана – 20 кв. м;
 полагане на изолационна мембрана с дебелина 3.5 мм от модифичиран битум;
 полагане на неармиран бетон С16/20 – 10 куб. м;
• подмяна на съществуващите шахти и савачни врати:
 направа на кофраж при неармирани стени и шахти – 84 кв. м;
 изработка и монтаж армировка – обикновенна и средна сложност 6 до 12 мм от А1 и А2, (АІ, Ф клас В235) – 3300 кг;
 подмяна на съществуващи савачни врати напречни големи с размери 1.20х1.20 м – 2 бр.
Природните ресурси, които ще бъдат използвани при реализирането на инвестиционното предложение включват пясък и необходимите за приготвяне на бетонови смеси природни материали и вода.
Организацията по извозването и третирането на образуваните по време на реконструкцията отпадъци ще бъде подробно разписана в изготвения работен проект.
С инвестиционното предложение не са заявени предвиждания за изграждане на временни пътища и/или съоръжения за достъп и преминаване на земекопните и транспортните машини.
Обектът на инвестиционното предложение, респективно инвестиционното предложение, не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо са разположени защитена зона BG0002099 „Кочериново” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-770/28.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 102/2008 г.) и защитена зона BG0001022 „Орановски пролом - Лешко“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №122/02.03.2007 г. на Министерски съвет (обн. ДВ, бр. 21 от 2007 г., изм. и доп.).
Предвидените дейности с инвестиционното предложение не попадат в Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Същите не представляват разширение или изменение което да доведе до значително въздействие върху околната среда по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2 от ЗООС, поради следното: с реализацията на инвестиционното предложение ще се подобри състоянието на съществуващата хидромелиоративна инфраструктура в района; всички основни дейности, свързани с изпълнение на инвестиционното предложение ще се извършат изцяло в обхвата на съществуващото хидромелиоративно съоръжение, като не се предвижда усвояване на друга територия, извън тази на конкретния обект; не се налага изграждане на нова инфраструктура до и за нуждите на обекта; при реконструкцията няма да бъдат засегнати естествени екосистеми; не се предвижда използване на взрив; не се предвижда съхраняване на опасни вещества, както и използването на химични вещества, препарати и продукти; не се предвижда и не се очаква поява на отпадъчни води (битови и промишлени).
Предвид горепосоченото, за инвестиционното предложение няма основание да се изисква провеждане на регламентираните в глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) или преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че така заявеното инвестиционно предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на „ЗБР“ за БУ) (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на „ЗБР“ за БУ (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в изразено становище на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” (БДЗБР) с Изх. №П-01-29(1)/23.02.2021 г., копие от което прилагаме се съобразяване.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че същите ще се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се предполага фрагментиране, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Реконструкция на НК Централна вада, „Напоителни системи“ ЕАД – клон Струма - Места“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с Изх. №П-01-29(1)/23.02.2021 г. на БДЗБР.

С уважение,

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
За Директор на РИОСВ – Благоевград
/упълномощена със Заповед №190/14.05.2019 г./