Съдържание

Посетители

В момента има 274  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2020

Съобщение №453/2020

Изх. №1480(7)/05.06.2020 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Защита на горските територии срещу ерозия и порои в териториалния обхват на ТП „Държавно горско стопанство Рилски манастир“, обект: Укрепителни и обезопасителни работи на републикански път ІІІ-107 (о. п. Дупница – о. п. Благоевград) – Кочериново – Рила – Рилски манастир – Кирилова поляна при км 27+665, км 27+700 и км 27+755”

възложител: АГЕНЦИЯ „ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА“

Във връзка с подаденото от Вас уведомление с Вх. №1480/29.04.2020 г. на РИОСВ - Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение и съобразено с писмо с Изх. №МФ-02-20-8/04.06.2020 г. на Рилска света обител, постъпило в РИОСВ – Благоевград с Вх. №1480(6)/04.06.2020 г., на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме следното:
Инвестиционното предложение „Защита на горските територии срещу ерозия и порои в териториалния обхват на ТП „Държавно горско стопанство Рилски манастир“, обект: Укрепителни и обезопасителни работи на републикански път ІІІ-107 (о. п. Дупница – о. п. Благоевград) – Кочериново – Рила – Рилски манастир – Кирилова поляна при км 27+665, км 27+700 и км 27+755” попада в обхвата на чл.2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация, предмет на инвестиционното предложение се явява изпълнение на укрепителни дейности за защита на горски територии срещу ерозия и порои в обсега на три срутищни участъка, намиращи се непосредствено до републикански път Ш-107 (о.п. Дупница - о.п. Благоевград) – Кочериново – Рила - Рилски манастир - Кирилова поляна при км 27+665 (ляво), км 27+700 (ляво) и 27+755 (ляво).
След извършени инженерно-геоложки проучвания е установено нарушаване на устойчивостта на откоса, вероятност за нова опасност от активизация на срутищните процеси, тъй като същите се намират в активен стадии на развитие и създаване на условия за пътни инциденти и затваряне на пътя.
С цел предотвратяване развитието на срутищните процеси се предвижда да бъдат изпълнени следните техникоукрепителни съоръжения за борба срещу ерозията и пороите: канавки – валове; дребноразмерни напречни укрепителни съоръжения – клейонажи, каменни прагчета от суха зидария, габионни прагове и други; охранителни канавки – при необходимост; затревяване и други биологични мерки с цел укрепване или възстановяване на нарушения терен. Стабилизацията на ерозионния контрол на ската е предвидено да е посредством геокомпозитна армирана рогозка, покрита със стоманена мрежа.
Закрепването на рогозката и мрежата е предвидено да бъде осъществено посредством стоманени анкери и монтажни скоби от арматурно желязо.
Предвидените за изпълнение укрепителните дейности са със следната технологична последователност:
1. Направа на предпазен отводнителен окоп, посредством мини багер и ръчно оформяне на изкопа.
2. Отстраняване на паднали дървета по откосите и монтаж на превантивна предпазна бариера над зоната на укрепителните дейности. Почистването на откосите от паднали дървета е предвидено да се извърши ръчно посредством моторни резачки.
3. Обрушване на отделни скални късове и разчистване на нарушените повърхности по ската. Подравняване на почистеното легло преди монтажа на рогозката и високоякостната мрежа чрез депониране на земни маси съобразено с напречните профили. При работа в подножието на откоса се предвижда да се поставят предпазни кофражни платна 6/3 м, които при необходимост ще се анкерират към саката с временни анкери. Обрушването на отделните късове по откосите е предвидено да се извършва ръчно и при необходимост с малка механизация.
4. Изпълнение отгоре-надолу на стабилизация на откоса с рогозка и мрежи. Монтажа на рогозките и мрежите е предвидено да се осъществи с помощта на автокран, компресор и мини сондажна машина.
5. Довършителни работи свързани с ръчно оформяне и почистване на площадката.
След изпълнение на мероприятията за защита срещу ерозия и порои се предвижда да се изпълни затревяване с хидропосев. Не се предвижда залесяване.
За реализацията на предвидените укрепителни дейности не е заявена необходимост от изграждане на временни пътища за подходи на машини и техника.
За изграждането на укрепителните съоръжения е предвидено да се използват предимно готови строителни материали – бетон, конструктивни елементи и др.
За реализацията на инвестиционното предложение не е заявено и предвиждане за използване на взривни вещества.
Съгласно приложения координатен регистър на точките определящи обхвата на укрепителните мероприятия в координатна система БГС 2005, теренът в който се предвижда за бъдат реализирано инвестиционното предложение е с площ в размер около 3120 кв. м и съставлява части от поземлени имоти с идентификатори 62685.23.2 и 62685.25.1 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на ман. Рилски манастир, община Рила, област Кюстендил (КККР на ман. Рилски манастир).
Поземлен имот с идентификатор 62685.23.2 по КККР на ман. Рилски манастир е с площ 4182841 кв. м, вид територия „Горска“, начин на трайно ползване (НТП) „Друг вид дървопроизводителна гора“, собственост на Рилска света обител.
Поземлен имот с идентификатор 62685.25.1 по КККР на ман. Рилски манастир е с площ 272109 кв. м, вид територия „Горска“, начин на трайно ползване (НТП) „Друг вид дървопроизводителна гора“, собственост на Рилска света обител.
Съобразено с обстоятелството, че инвестиционното предложение е предвидено да бъде реализирано в обхвата на горска територия, възложителят е заявил предвиждане същото да бъде реализирано по реда и условията на Наредба №4 от 19.02.2013 г. за защита на горските територии срещу ерозия и порои и строеж на укрепителни съоръжения (ДВ, бр. 21/2013 г.) и Наредба №5 от 31.07.2014 г. за строителството в горските територии без промяна на предназначението им (ДВ, бр. 68 от 15.08.2014 г., посл изм. и доп.). От Рилска света обител с писмо с Вх. №1480(6)/04.06.2020 г. на РИОСВ – Благоевград е представено копие на нотариална декларация за съгласие да бъдат извършени дейностите, предмет на настоящето инвестиционно предложение, процедирани от Агенция „Пътна инфраструктура“.
Така заявеното инвестиционното предложение за „Защита на горските територии срещу ерозия и порои в териториалния обхват на ТП „Държавно горско стопанство Рилски манастир“, обект: Укрепителни и обезопасителни работи на републикански път ІІІ-107 (о. п. Дупница – о. п. Благоевград) – Кочериново – Рила – Рилски манастир – Кирилова поляна при км 27+665, км 27+700 и км 27+755“ не попада самостоятелно в обхвата на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Същото не следва да се счита за изменение или разширение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2 от ЗООС поради следното: инвестиционното предложение не води до промяна на съществуващата инфраструктура; не се очаква дискомфорт за населението предвид това, че пътния участък се намира извън населени места; не се предвижда използването на взрив.
Предвид гореизложеното, инвестиционното предложение не подлежи на задължителна оценка въздействие върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Инвестиционното предложение попада в границите на една защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), а именно: в границите на Природен парк „Рилски манастир“, обявен като част от Народен парк „Рила“ със Заповед №114/24.02.1992 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 20/1992 г.), видоизменена със Заповед № РД-247/19.07.1999 г. на министъра на околната среда и водите и прекатегоризиран в природен парк „Рилски манастир“ със Заповед № РД-310/26.06.2000 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 56/2000 г.).
Съгласно действащия План за управление, утвърден с Решение №121/12.03.2010 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 23/2010 г.), инвестиционното предложение попада в определената с плана за управление зона „Туристическа зона“, „Подзона с висока степен на туристическо ползване“.
Инвестиционното предложение попада и в границите на следните две защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие:
• защитена зона BG0000496 „Рилски манастир“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №335/26.05.2011 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 41/2011 г.);
• защитена зона BG0000496 „Рилски манастир“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-886/25.11.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 107 от 2013 г.).
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията на чл. 12, ал. 2 във връзка с ал. 1, ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че реализацията на гореописаното инвестиционно предложение е допустимо спрямо режима на защитена зона BG0000496 „Рилски манастир“ за опазване на дивите птици, определен с цитираната по-горе заповед по чл. 12, ал. 6 от ЗБР за обявяването ѝ и спрямо режима на Природен парк „Рилски манастир“, определен със ЗЗТ, заповедта за обявяване и плана за управление на парка.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема, характера и времетраенето на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и че с осъществяването им не се очаква унищожаване и/или увреждане и трансформация и/или фрагментация на типове природни местообитания, предмет на опазване в защитените зони, тъй като такива не се засягат и не се създават условия и предпоставки за изменение на територии и ключови елементи на околната среда определящи структурата и естественото функциониране на природните местообитания, както и за растителните видове, които го характеризират, няма вероятност да доведе до загуба на площ, увреждане и фрагментация на местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава трайна преграда, която да възпрепятства миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими и не се очаква да доведат до безпокойство водещо до прогонване на видове или намаляване на числеността им в зоните, при реализацията им няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Защита на горските територии срещу ерозия и порои в териториалния обхват на ТП „Държавно горско стопанство Рилски манастир“, обект: Укрепителни и обезопасителни работи на републикански път ІІІ-107 (о. п. Дупница – о. п. Благоевград) – Кочериново – Рила – Рилски манастир – Кирилова поляна при км 27+665, км 27+700 и км 27+755” е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмено произнасяне се отнася за конкретното инвестиционно предложение „Защита на горските територии срещу ерозия и порои в териториалния обхват на ТП „Държавно горско стопанство Рилски манастир“, обект: Укрепителни и обезопасителни работи на републикански път ІІІ-107 (о. п. Дупница – о. п. Благоевград) – Кочериново – Рила – Рилски манастир – Кирилова поляна при км 27+665, км 27+700 и км 27+755” и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящото писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Във връзка с горното, на основание §7 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за защитените територии и Заповед № РД-171/27.02.2020 г. на министъра на околната среда и водите, съгласувам реализацията на предвидените с горепосоченото инвестиционно предложение дейности.

С уважение,

АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ
Директор на РИОСВ – Благоевград