Съдържание

Посетители

В момента има 615  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2020

Съобщение №249/2020

Изх. №941(3)/02.04.2020 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Водовземане на минерална вода от Сондаж №2 от находище на минерална вода „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог към семеен хотел със спортно възстановителен център изграден в поземлен имот с идентификатор 02693.178.1 по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград“

възложител:„КЪНЕКШЪНС“ ООД

Във връзка с подаденото от упълномощеното от Вас лице уведомление с Вх. №941/10.03.2020 г. на РИОСВ – Благоевград за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционното предложение „Водовземане на минерална вода от Сондаж №2 от находище на минерална вода „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог към семеен хотел със спортно възстановителен център изграден в поземлен имот с идентификатор 02693.178.1 по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
С инвестиционното предложение се предвижда осигуряване на условия за рекреация, профилактика и балнеолечение на посетителите на семеен хотел със спортно възстановителен център изграден в поземлен имот с идентификатор 02693.178.1 по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград (КККР на с. Баня), въведен в експлоатация с Удостоверение № 6/10.02.2011 г. за въвеждане в експлоатация, издадено от главния архитект на Община Разлог. За целта се предвижда да бъдат изградени 3 (три) броя лечебни басейни (топила) с размери 2.50х3.50х0.8 м при полезен обем 7 куб. м всяко и едно вътрешно джакузи с обем 1.60 куб. м, изцяло в границите на имота.
Рекреационните съоръжения се предвижда да бъдат захранвани с минерална вода от Сондаж № 2 от находище на минерална вода „Гулийна баня”, с. Баня, община Разлог, който отстои на около 450 м източно от поземлен имот с идентификатор 02693.178.1 по КККР на с. Баня. Необходимите водни количества за водовземане от Сондаж №2 от находище на минерална вода „Гулийна баня” към семейния хотел са със следните експлоатационни параметри:
- Проектен дебит: -до 0,283 1/s - средногодишен дебит за период от 365 дни;
- Разпределение на водното количество: - денонощно водно количество до 24.45 куб. м/ден за 365 дни;
- Годишно водно количество до 8 924.69 куб. м/год. в категория „Водоползване за профилактика, когато минералните води се ползват, чрез лечебни и рехабилитационни съоръжения в обект, който не е регистриран по Закона за лечебните заведения“.
Очакваното количество на отпадъчните води се предвижда да бъде 90% от предвиденото за ползване годишно водно количество минерална вода, а именно до 11 440.91 куб. м/год. Отпадъчните води от обекта е предвидено да се заустват в канализационната мрежа, съгласно положително становище на „ВИК“ - Благоевград.
Така заявено инвестиционното предложение за „Водовземане на минерална вода от Сондаж №2 от находище на минерална вода „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог към семеен хотел със спортно възстановителен център изграден в поземлен имот с идентификатор 02693.178.1 по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград“ не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на процедура по реда на глава шеста от ЗООС.
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, както и в границите на защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Най-близо е разположена защитена зона BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони приет с Решение №802/04.12.2007 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 107/2007 г., изм. и доп.).
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на „ЗБР“ за БУ) (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на „ЗБР“ за БУ (2016 – 2021 г.).
При реализацията на инвестиционното предложение следва да се прилагат указанията, дадени в становище на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” (БДЗБР) с Изх. №П-01-67(1)/31.03.2020 г., постъпило в РИОСВ – Благоевград с Вх. №941(2)/31.03.2020 г., копие от което прилагаме.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че същите ще се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се предполага фрагментиране, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение „Водовземане на минерална вода от Сондаж №2 от находище на минерална вода „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог към семеен хотел със спортно възстановителен център изграден в поземлен имот с идентификатор 02693.178.1 по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмено произнасяне се отнася за конкретното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с Изх. №П-01-67(1)/31.03.2020 г. на БДЗБР.

С уважение,

АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ
Директор на РИОСВ – Благоевград