Съдържание

Посетители

В момента има 404  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2020

Съобщение №132/2020

Изх. №3653(7)/26.02.2020 г.

Уведомление за „Изменение на инвестиционно предложение „Изграждане на водоизточници за борба с пожарите и изграждане и подобряване на горски пътища по подмярка 8.3. „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2010 г. на територията на ТП „ДГС Кресна“ и ТП „ДГС Симитли“

Възложител: „ЮГОЗАПАДНО ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ“ ДП

Във връзка с подаденото от Вас уведомление с Вх. №3653/12.11.2019 г. на РИОСВ – Благоевград, чрез което се изясняват предвиждания за изменение на инвестиционно предложение „Изграждане на водоизточници за борба с пожарите и изграждане и подобряване на горски пътища по подмярка 8.3. „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2010 г. на територията на ТП „ДГС Кресна“ и ТП „ДГС Симитли“ и допълнителна информация и документация към него с Вх. №3653(4)/24.01.2020 г., на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Изменението на инвестиционно предложение „Изграждане на водоизточници за борба с пожарите и изграждане и подобряване на горски пътища по подмярка 8.3. „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2010 г. на територията на ТП „ДГС Кресна“ и ТП „ДГС Симитли“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
За инвестиционното предложение „Изграждане на водоизточници за борба с пожарите и изграждане и подобряване на горски пътища по подмярка 8.3. „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2010 г. на територията на ТП „ДГС Кресна“ и ТП „ДГС Симитли“ е приключило административно производство по чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и поднормативната уредба към него – Наредбата за ОС с издадено и влязло в сила Решение №22-ОС/2019 г. за преценяване на вероятната степен на значително отрицателно въздействие върху защитените зони на директора на РИОСВ – Благоевград.
От представената с настоящото уведомление информация се изяснява, че в частта „Характеристика на инвестиционното предложение“ от постановеното Решение №22-ОС/2019 г. се съдържа неточен запис, изразяващ се в размяна на описаните географски координати на мястото на предвидения за изграждане водоизточник за борба с пожарите в местността „Света Петка“ в землището на с. Мечкул и с. Сенокос, община Симитли, област Благоевград и на предвидения за изграждане водоизточник за борба с пожарите в местността Сарандил в землището на с. Долно Осеново, община Симитли, област Благоевград. Неточността е породена от съдържащия се такъв некоректен запис в подаденото уведомление от възложителя. В тази връзка, при преценяване приложимостта на нормите на чл. 99 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), регламентиращи хипотези за отмяна или изменение на влязъл в сила административен акт, какъвто се явява горепосоченото решение, се констатира, че същите не намират приложение в настоящия случай, тъй като: установеният факт не се явява съществено нарушение на някое от изискванията за законосъобразността му; установеният факт не се явява ново обстоятелство или ново писмено доказателство от съществено значение за издаването на акта; към момента не са налични данни, че административният акт е основан на акт, който впоследствие е бил отменен.
Същата неточност се съдържа и в издаденото Разрешително за водовземане и ползване на воден обект №41190015/23.08.2019 г. от директора на БД ЗБР с цел на ползването „Изграждане на съоръжения за водовземане от повърхностни води за захранване на водоеми за борба с пожарите“ поради същата причина (възложителят е подал заявление за издаване на разрешително с разменени координати).
Изменението на горецитираното инвестиционно предложение касае само обект „Изграждане на водоизточник за борба с пожарите в местността „Света Петка“ в землището на с. Мечкул и с. Сенокос, община Симитли, област Благоевград“. Възложителят предвижда изпълнението на нови дейности съобразено с обстоятелството, че десният бряг е вдлъбнат и вследствие високите скорости на водата възникват ерозионни процеси. Поради това е предвидено екологосъобразно укрепване на десния бряг на коритото на дерето с цел защитата му от ерозия и осигуряване на устойчивостта на проектираното в близост съоръжение.
Предвидените дейности с цел защита от ерозия на десния бряг, на коритото и предпазване на новопроектираното съоръжение от заливане включват: изпълняване на заскалявка фракция 150-300 мм с дължина L=25 м, височина 0.80 м, откос 1:1.5 и ширина на билото 0.50 м. Укрепването е предвидено да бъде изпълнено от естествена скална маса с цел запазване естествените местообитания.
Местоположението на водовземното съоръжение е предвидено да бъде изместено (променено) спрямо първоначалното такова. Новопредвиденото място на водовземане е с местоположение точка с географски координати както следва: N 41° 48´ 23,701˝ Е 23° 11´ 55,318˝ в местността Света Петка в землището на с. Мечкул, община Симитли, област Благоевград, в обхвата на отдел 489 от териториалния обхват на дейност на ТП „Държавно горско стопанство Симитли“.
Водовземането се предвижда да бъде стоманобетоново със светли размери 1.5м/0.5 м в план и височина 0.55-0-65 м. Стените се предвижда да са с дебелина 0.25 м, а дъното – 0.30 м. Предвидено е да стъпва върху подложен бетон клас С12/15 с дебелина 10 см. Покритието е с решетка от пръти N14, разположени през 5 см осово. Същото е вкопано като решетката съвпада с дъното на дерето и по този начин водохващането не представлява преграда за миграцията на водните организми. Предвидено е да се вземат 1-2 л/сек. до напълване на резервоар с обем около 100 куб. м, след което водовземането се прекратява и водата преминава свободно през дънното съоръжение. Посредством довеждаща тръба DN160 мм водите ще постъпват във входната шахта на водоема.
Всички останали параметри, характеристики и предвиждания на инвестиционното предложение „Изграждане на водоизточници за борба с пожарите и изграждане и подобряване на горски пътища по подмярка 8.3. „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2010 г. на територията на ТП „ДГС Кресна“ и ТП „ДГС Симитли“ оценени чрез процедурата по оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитените зони, в резултата на която е постановено Решение №22-ОС/2019 г. за преценяване на вероятната степен на значително отрицателно въздействие върху защитените зони, не се променят.
Така заявеното „Изменение на инвестиционно предложение „Изграждане на водоизточници за борба с пожарите и изграждане и подобряване на горски пътища по подмярка 8.3. „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2010 г. на територията на ТП „ДГС Кресна“ и ТП „ДГС Симитли“ не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Изменението на инвестиционно предложение „Изграждане на водоизточници за борба с пожарите и изграждане и подобряване на горски пътища по подмярка 8.3. „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2010 г. на територията на ТП „ДГС Кресна“ и ТП „ДГС Симитли“ не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000” по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо е разположена защитена зона BG0000366 „Кресна - Илинденци“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №122/02.03.2007 г. на Министерски съвет (обн., ДВ, бр. 21/2007 г., посл. изм. и доп.).
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на „ЗБР“ за БУ) (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на „ЗБР“ за БУ (2016 – 2021 г.).
При реализацията на инвестиционното предложение следва да се прилагат указанията, дадени в становище на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” (БДЗБР) с Изх. №П-01-254(3)/17.01.2020 г., постъпило в РИОСВ – Благоевград с Вх. №3653(6)/19.02.2020 г., копие от което прилагаме.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с изменението дейности, както и обстоятелствата, че същите ще се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се предполага фрагментиране, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното „Изменение на инвестиционно предложение „Изграждане на водоизточници за борба с пожарите и изграждане и подобряване на горски пътища по подмярка 8.3. „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2010 г. на територията на ТП „ДГС Кресна“ и ТП „ДГС Симитли“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмено произнасяне се отнася за гореописаното изменение на инвестиционно предложение „Изграждане на водоизточници за борба с пожарите и изграждане и подобряване на горски пътища по подмярка 8.3. „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2010 г. на територията на ТП „ДГС Кресна“ и ТП „ДГС Симитлии“ не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящото писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с Изх. №П-01-254(3)/17.02.2020 г. на БДЗБР.

С уважение,

АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ
Директор на РИОСВ – Благоевград