Съдържание

Посетители

В момента има 420  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2019

Съобщение №391/2019

Изх. №1687(2)/03.06.2019 г.

инвестиционно предложение „Укрепително съоръжение при прехода на Транзитния газопровод за Гърция през р. Лисийска на ПК 33,3 до с. Българчево, община Благоевград, област Благоевград“

Възложител:„БУЛГАРСТРАНСГАЗ“ ЕАД

Във връзка с внесеното уведомление с Вх. №1687/13.05.2019 г. на РИОСВ – Благоевград за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционното предложение „Укрепително съоръжение при прехода на Транзитния газопровод за Гърция през р. Лисийска на ПК 33,3 до с. Българчево, община Благоевград, област Благоевград“ попада в обхвата на чл.2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Основната цел на инвестиционното предложение е възстановяване на защитното земно покритие на газопроводната тръба на Транзитния газопровод за Гърция през р. Лисийска на ПК 33,3 до с. Българчево, община Благоевград, тъй като съществуващият дънен праг е със сериозни конструктивни нарушения и към момента не може да изпълнява надеждно функцията си да предпазва газопровода от размиване на насипа по трасето му. Предвид състоянието, с инвестиционното предложение се предвижда ремонт на дънния праг с хидравлично действие, който има за цел укрепване на дъното на река Лисийска и предпазване на изграденият газопровод от изравяния и подкопаване на трасето му. Чрез предвиденият ремонт ще запазят всички геометрични размери и коти на сегашното съоръжение, като основно ще се извършва възстановяване на неговите габарити и укрепването на основата му в рамките на 3м след него.
Съоръжението е разположено в 20 метровата сервитутна на газопровода. Географските координати на съоръжението са N 42° 1'21.89" E 23° 1'15.18".
Предвидено е прагът да се възстанови до кота 378,50 като се облицова със стоманобетонова облицовка. На съществуващият праг няма изградена рибен проход, поради което при възстановяването се предвижда да се изгражди на рибен проход тип Дънна Рампа.
Дължината на укрепително съоръжение е приблизително 12 м, от които 10 м през поземлен имот с идентификатор 07377.115.205 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Българчево, община Благоевград, област Благоевград (КККР на с Българчево) с регистрина НТП „Водно течение, река“ и 2 м през поземлен имот с идентификатор 07377.115.31 по КККР на с. Българчево с НТП „нива“.
Във връзка с изграждане на укрепващо съоръжение на съществуващия газопровод се предвиждат следните дейности: премахване на разрушени елементи от съществуващ хидравличен праг; изграждана на стоманобетонова облицовка и възстановяване на техническите параметри на прага; изграждане на рибен проход; възстановяване на естествения вид на речното дъно.
Така заявеното инвестиционно предложение за изграждане на „Укрепително съоръжение при прехода на Транзитния газопровод за Гърция през р. Лисийска на ПК 33,3 до с. Българчево, община Благоевград, област Благоевград“ не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда, предвид което не подлежи на задължителна оценка въздействие върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо са разположени защитена зона BG0002107 „Бобошево” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-781/29.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 104/2008 г.) и защитена зона BG0001022 „Орановски пролом - Лешко“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка със защитени зони, приет с Решение №122/02.03.2007 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 21/2007 г., изм. и доп.).
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на „ЗБР“ за БУ) (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на „ЗБР“ за БУ (2016 – 2021 г.).
При реализацията на инвестиционното предложение следва да се прилагат указанията, дадени в становище на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” (БДЗБР) с Изх. №П-01-138(1)/27.05.2019 г., копие от което прилагаме.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвижданията на инвестиционното предложение, както и обстоятелствата, че същите ще се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се предполага фрагментиране, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното изменение на инвестиционно предложение „Укрепително съоръжение при прехода на Транзитния газопровод за Гърция през р. Лисийска на ПК 33,3 до с. Българчево, община Благоевград, област Благоевград“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмо се отнася само за заявените параметри и предвиждания за горецитираното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен незабавно да уведоми компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с Изх. №П-01-138(1)/27.05.2019 г. на БДЗБР.

С уважение,

АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ
Директор на РИОСВ – Благоевград