Съдържание

Посетители

В момента има 401  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2019

Съобщение №144/2019

Изх. №685(1)/28.02.2019 г.

изменение на инвестиционно предложение „Изграждане на компостираща инсталация за разделно събирани зелени и биоразградими отпадъци, инсталация за предварително третиране на битови отпадъци и съпътстваща инфраструктура в оземлени имот с идентификатор 65334.210.47 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански, област Благоевград и имот № 089012 в землището на с. Плоски, община Сандански, област Благоевград“

Възложител:ОБЩИНА САНДАНСКИ

Във връзка с внесено от Вас Уведомление с вх. № 685/20.02.2018 г. на РИОСВ - Благоевград за горецитираното изменение на инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп., бр.81 от 15.10.2010 г. изм. ДВ, бр.3 /2011 г., ДВ, бр.94 /2012 г.), Ви уведомявам за следното:
Изменение на инвестиционно предложение „Изграждане на компостираща инсталация за разделно събирани зелени и биоразградими отпадъци, инсталация за предварително третиране на битови отпадъци и съпътстваща инфраструктура в оземлени имот с идентификатор 65334.210.47 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански, област Благоевград и имот № 089012 в землището на с. Плоски, община Сандански, област Благоевград“, попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
За инвестиционното предложение „Изграждане на компостираща инсталация за разделно събирани зелени и биоразградими отпадъци, инсталация за предварително третиране на битови отпадъци и съпътстваща инфраструктура в поземлен имот с идентификатор 65334.210.47 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански и имот №089012 в землището на с. Плоски, община Сандански, област Благоевград“, е проведена процедура по преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) приключила с Решение № БД-57-ПР/2017 г. на директора на РИОСВ - Благоевград.
Съгласно Решение № БД-57-ПР/2017 г. е предвидено да бъдат изградени две площадки, върху които в самостоятелни производствени халета ще бъдат разположени инсталация за сепариране на битови отпадъци с капацитет 50 т/дневно или 15000 т/год. и инсталация за компостиране на разделно събрани зелени и биоразградими отпадъци с капацитет 2000 т/год.
Отпадъчните води ще бъдат пречиствани в модулно локално пречиствателно съоръжение, а пречистените отпадъчни води ще се използват за оросяване на компостните купове, за поддържане на необходимата влажност при процеса на компостиране. Битовите отпадъчни води също е предвидено да преминават през пречиствателно съоръжение. Дъждовните води от покривите ще се събират в два броя подземни резервоари с обем 5 м3 и ползвани за оросяване на компосните купове.
За “Изменение на техническите параметри на инсталациите за компостиране на разделно събрани зелени и биоразградими отпадъци и предварително третиране (сепариране) на смесени битови отпадъци, предвидени за изграждане в поземлен имот с идентификатор 65334.210.47 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански и имот №089012 в землището на с. Плоски, община Сандански, област Благоевград“ директорът на РИОСВ - Благоевград се произнесъл с писмо изх. № 2516(1)/16.08.2017 г. на основание по реда и при условията на чл.2, ал.2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
С изменението на техническите параметри на инсталациите за компостиране на биоотпадъци и предварително третиране (сепариране) на смесени битови отпадъци, както следва:
Инсталация за компостиране
Предвижда се компостиране в открити клетки с навес, с височина на клетката от 1 м до 1,5 м, ширина - 6 м, дължина – 80 м. Пълненето на клетката става с челен товарач. По дължина на клетката ще се добави разположена върху стоманени релси автоматизирана система за разместване и разбъркване на входящия материал. Към системата се предвижда аериране. Системата е снабдена с електрически контролен панел, включително софтуер, който ще управлява системата дистанционно, както и да изпраща оперативна информация, която показва целия процес на работа.
Необходимите съоръжения и оборудване, са както следва:
- площадка за входящи зелени отпадъци;
- шредер;
- площадка на компостиращата инсталация със зона за складиране на готов компост.
Технологичната схема за компостиране ще бъде следната:
• Транспортиране на зелени отпадъци до площадка за компостиране;
• Бариера;
• Премерване с кантар на вход на площадката;
• Приемна площадка;
• Надробяване на материала чрез шредер;
• Подаване (с челен товарач) към клетката за компостиране;
• Период на образуване на компост (преминаване през цялото хале, при разбъркване и преместване от автоматизираната система);
• Същият товарач се използва при изваждане на готовия продукт (необходимо време за образуване на компост – около 40 дни, при представените количества за общините от РСУО Сандански);
• Пресяване с вибрационно сито. Остатъчната фракция се връща на вход на инсталацията
Инсталация за компостиране ще бъде с капацитет от 2 624 тона
Инсталация за предварително третиране
Инсталацията ще бъде с капацитет 10 430 тона. Необходимите оборудване и съоръжения, са както следва:
• Входяща зона / склад за необработен отпадък
• Лентови транспортьори (конвейри)
• Машина за отваряне на торбички
• Барабанно сито
• Магнитен сепаратор
• Зона за предварително сортиране
• Зона за ръчно сортиране
• Клетки / контейнери за сортирани отпадъци
• Балираща машина
• Изходяща зона / склад са сортиран(балиран) отпадък
• Кантар на вход;
• павилион за контрол на входа и изхода и охрана;
• павилион за нуждите на администрацията ;
• битови павилиони за персонала;
• паркинг за леки автомобили;
• открита автомивка;
• изпарителен басейн;
• площадка на инсталацията за предварително третиране на битови отпадъци със зона за съхранение на сепариран, балиран отпадък;
• тунел за стабилизиране на отпадъци
Описание на технологичния процес:
1. Подаване на неотработен отпадък в захранващия пит посредством челен товарач
2. Първично сортиране – отделяне на едри инертни отпадъци
3. Преминаване през машина за отваряне на торбички
4. Пресяване през барабанно сито
• Отпадък преминал през сито с размер ф50 попада в контейнер намиращ се под барабанното сито – този отпадък ще бъде стабилизиран в тунел за стабилизиране на отпадъци. Предвижда се 40% загуба от масата при стабилизация на хранителни отпадъци.
5. Зона за ръчно сортиране с 8 работни места за отделяне на:
• Хартия / картон
• Пластмаса
• Текстил
• Гума
• Кожа
• Стъкло
• Метал
• Инертни материали
6. Преминаване през магнитен сепаратор
7. Съхранение в контейнер за остатъчен отпадък
8. Балираща машина за балиране на хартия и пластмаса;
9. Шредиране на остатъчен отпадък;
10. Зона за съхранение на сепарирани отпадъци.
С настоящето инвестиционно предложение се предвиждат следните изменения:
• Инсталация за компостиране
- Променя се капацитета на инсталацията от 2 624 т/год. на 2 800 т/год.
- Вибрационното сито се заменя с барабанно сито.
• Инсталация за предварително третиране
- Променя се капацитета на инсталацията от 10 430 т/год. на 12 000 т/год.
- Барабанното сито се заменя с вибрационно сито;
- Добавя се челен товарач;
- Премахва се изпарителния басейн. Течната фракция няма да се отвежда в изпарителен басейн, а ще се събира в инфилтратен резервоар;
- Тунел за стабилизиране на отпадъци се заменя със система за стабилизиране на органична отпадъчна фракция – 7 бр. тунели.
Разделяне на канализацията на дъждовна, битово-фекална и техническа.
Битово-фекалните отпадъчни води да се отвеждат във изгребна яма с обем 8 м3, след което ще се извозват за пречистване до ПСОВ-Благоевград, до изграждане на ПСОВ-Сандански.
Дъждовните отпадъчни води чрез дъждоприемни улучни оттоци ще се отвеждат извън обекта, към предвидено за това заскаляване.
Производствените отпадъчни води – инфилтратът от двете инсталации ще се отвежда чрез тръбни участъци и шахти към инфилтратен резервоар с обем 12 м3, от където периодично ще се изпомпва и ще се транспортира до съответната експлоатираща се клетка на регионалното депо за оросяване на депонираните в нея отпадъци.
Водата от ваната за измиване на гумите на сметоизвозваните автомобили ще преминава през каломаслоуловител и ще се отвежда до изгребната яма събираща отпадъчните води от битово-фекалната канализация.
Водата от измиване на инсталациите ще се отвежда до инфилтратния резервоар.
Предвид горе изложеното за така заявеното инвестиционно предложение за „Изграждане на компостираща инсталация за разделно събирани зелени и биоразградими отпадъци, инсталация за предварително третиране на битови отпадъци и съпътстваща инфраструктура в оземлени имот с идентификатор 65334.210.47 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански, област Благоевград и имот № 089012 в землището на с. Плоски, община Сандански, област Благоевград“ не са налични основания да се счита за изменение или разширение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2 от ЗООС, което може да доведе до значително отрицателно въздействие върху околната среда, предвид което същото не подлежи на регламентираните по реда на глава шеста от него процедури по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).
Имотите, предмет на инвестиционното предложение не попадат в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие. Най-близо е разположена защитена зона BG0001028 “Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение на Министерски съвет №802/04.12.2007 г. (обн. ДВ бр. 107/2007 г. изм. и доп.).
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените дейности, както и че при реализирането им не се предполага засягане, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове в зоните, не се създава преграда, която да възпрепятства миграция на видове, а възможните шумови и антропогенни въздействия са временни и обратими, считаме, че при реализацията им няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитени зони от мрежата Натура 2000. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомявам, че преценката на компетентния орган за така заявеното изменение на инвестиционно предложение „Изграждане на компостираща инсталация за разделно събирани зелени и биоразградими отпадъци, инсталация за предварително третиране на битови отпадъци и съпътстваща инфраструктура в оземлени имот с идентификатор 65334.210.47 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански, област Благоевград и имот № 089012 в землището на с. Плоски, община Сандански, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото произнасяне се отнася само за заявените параметри на инвестиционното предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите на инвестиционното предложение или на някои от обстоятелствата, при които е изготвено настоящото писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно РИОСВ – Благоевград за промените.

С уважение,

АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ
Директор на РИОСВ – Благоевград