Съдържание

Посетители

В момента има 444  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2018

Съобщение №363/2018

Изх. №1645(1)/10.05.2018 г.

проектно предложение с наименование „Повишаване на оперативния капацитет при горски пожари и подобряване превенцията от бедствия“ („Increasing the operational capacity for forest fires and improving prevention of disasters“) по Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България - Македония 2014-2020 г.

Възложител: ДИРЕКЦИЯ НА ПРИРОДЕН ПАРК „РИЛСКИ МАНАСТИР“

Във връзка с внесеното от Вас уведомление с Вх. №1645/03.05.2018 г. на РИОСВ – Благоевград за проектно предложение с наименование „Повишаване на оперативния капацитет при горски пожари и подобряване превенцията от бедствия“ („Increasing the operational capacity for forest fires and improving prevention of disasters“) по Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България - Македония 2014-2020 г., на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ, бр. 73/2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Проектното предложение с наименование „Повишаване на оперативния капацитет при горски пожари и подобряване превенцията от бедствия“ („Increasing the operational capacity for forest fires and improving prevention of disasters“) по Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България - Македония 2014-2020 г. попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
С проектното предложение, Дирекция на Природен парк „Рилски манастир“ в качеството си на проектен партньор по проекта предвижда изграждане на система за ранно откриване на горски пожари, която ще се състои от сканиращ комплекс, снабден с автономно електрозахранване, център за наблюдение и контрол на горски фонд, в който в реално време ще настъпва информация от сканиращия комплекс, който ще покрие периметър около 50 % от територията на Природен парк „Рилски манастир“.
Наблюдателния комплекс е предвидено да бъде изграден в имот с номер 005003 в землището на с. Падала, община Рила, област Кюстендил. Комплексът ще се състои от площадка с размери 15х15 м, върху която ще бъдат инсталирани метална мачта и съответното оборудване към нея. Захранването на наблюдателния комплекс с електроенергия е предвидено да се осъществи посредством монтиране на фотоволтаични панели за локално самостоятелно захранване, в рамките на площадката.
С проекта се предвижда и закупуване на автомобил с висока проходимост.
Предвидените дейности с проектното предложение с наименование „Повишаване на оперативния капацитет при горски пожари и подобряване превенцията от бедствия“ („Increasing the operational capacity for forest fires and improving prevention of disasters“) по Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България - Македония 2014-2020 г. не попадат в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което проектът не подлежи на процедура по реда на глава шеста от ЗООС.
Проектното предложение не е предвидено да се реализира в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Най-близо са разположени следните защитени зони, чийто граници се припокриват изцяло: защитена зона BG0000496 „Рилски манастир“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №335/26.05.2011 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 41/2011 г.) и защитена зона BG0000496 „Рилски манастир“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-886/25.11.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 107 от 2013 г.).
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с проектното предложение дейности, както и обстоятелствата, че същите ще се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се предполага фрагментиране, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното проектното предложение с наименование „Повишаване на оперативния капацитет при горски пожари и подобряване превенцията от бедствия“ („Increasing the operational capacity for forest fires and improving prevention of disasters“) по Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България - Македония 2014-2020 г., преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания на проектното предложение с наименование „Повишаване на оперативния капацитет при горски пожари и подобряване превенцията от бедствия“ („Increasing the operational capacity for forest fires and improving prevention of disasters“) по Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България - Македония 2014-2020 г. и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми компетентния орган за промените, в срок до 14 дни от настъпването им.

С уважение,

АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ
Директор на РИОСВ – Благоевград