Съдържание

Посетители

В момента има 801  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2018

Съобщение №87/2018

Изх. №367(1)/06.02.2018 г.

Уведомление за „Горскостопанска програма за поземлен имот с номер 040044 в местността Чукаре, землище на с. Бачево, община Разлог, област Благоевград – собственост на наследниците на Благо  Марков“

Възложител: НАСЛЕДНИЦИТЕ НА БЛАГО МАРКОВ

Във връзка с внесеното от Вас в качеството на наследник и упълномощен представител на наследниците на Благо  Марков уведомление с Вх. №367/31.01.2018 г. на РИОСВ – Благоевград за горецитираната горскостопанска програма, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.), Ви уведомяваме за следното:
Горскостопанската програма за поземлен имот с номер 040044 в местността Чукаре, землище на с. Бачево, община Разлог, област Благоевград – собственост на наследниците на Благо Иванов Марков попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Предмет на горскостопанската програма се явява поземлен имот с номер 040044 в местността Чукаре, землище на с. Бачево, община Разлог, област Благоевград с площ 16.695 дка (1.6695 ха) и с регистриран начин на трайно ползване в картата на възстановената собственост „Гора в земеделски земи“.
Горскостопанската програма е изработена на основата на горскостопанските карти, картата на възстановената собственост и/или КККР и извършената през 2013 г. инвентаризация на горите на ТП „Държавно горско стопанство Разлог“, съгласно която в имота попада част от насаждението обособяващо отдел, подотдел 46 „г1“, с обща площ 1.7 ха, с дървопроизводителна и средообразуваща функция и стопански клас „Бялборов средно и нискобонитетен“.
Съобразно представената информация и документация, таксационните показатели характеризиращи насаждението в имота са както следва: бял бор 9, черен бор 1 със семенен произход; възраст 60 години; пълнота – 0.8; височина – съответно 18, 18 м; диаметър – съответно 20, 20 см; бонитет – съответно 3, 3. Запаса на насаждението в имота е 580 куб. м с клони, от които 490 куб. м бял бор и 90 куб. м черен бор .
С горскостопанската програма се предвижда за период от 10 години да се изпълнят следните горскостопански мероприятия: извеждане на отгледна сеч – пробирка с интензивност 20%. Предвидения обем на ползване е 98 куб. м бял бор и 18 куб. м черен бор.
С горскостопанската програма не се предвиждат възобновителни, противопожарни и ловностопански мероприятия, както и изграждане на временни извозни пътища. Извозването на дървесината се предвижда са осъществи посредством животинска тяга.
От извършената проверка по отношение местоположението на имота предмет на горскостопанската програма спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи, че имотът, съответно програмата не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ и в границите на защитени зони по смисъла на ЗБР. Най-близо са разположени следните защитени зони, чийто граници се припокриват изцяло: защитена зона BG0000495 „Рила” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-764 от 28.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 100 от 2008 г.) и защитена зона BG0000495 „Рила” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка със защитени зони, приет с Решение №122/02.03.2007 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 21 от 2007 г., изм. и доп.).
Така заявената горскостопанска програма и предвидените в нея дейности не попадат/не могат да бъдат отнесени към някоя от позициите на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и не подлежат на регламентираните по реда на глава шеста от него процедури по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с програмата дейности, както и обстоятелствата, че е предвидено същите да се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се предполага фрагментиране, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в най-близо разположената защитена зона, не се създава трайна преграда, която да възпрепятства миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията им няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявената „Горскостопанска програма за поземлен имот с номер 040044 в местността Чукаре, землище на с. Бачево, община Разлог, област Благоевград – собственост на наследниците на Благо  Марков“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото произнасяне се отнася само за заявените параметри и предвиждания на гореописаната горскостопанска програма и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми компетентния орган за промените, в срок до 14 дни от настъпването им.

С уважение,

АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ
Директор на РИОСВ – Благоевград