Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2017
Съобщение №534/2017
- Сряда, 16 Август 2017 11:18
проект за Подробен устройствен план (ПУП) - план за застрояване (ПЗ) за промяна предназначението на имот 025033, местност „Селището“, землище на с. Бураново, община Кочериново, област Кюстендил от „нива“ за „склад за селскостопанска продукция, селскостопанска техника и гъбопроизводство“
Възложител: К. Г. Г.
Във връзка с внесена от Вас документация с вх. № 2564/03.08.2017 г. на РИОСВ – Благоевград, която приемаме като уведомление по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн., ДВ, бр. 73 от 2007 г., изм. и доп.,) за горецитирания план, предвид чл. 6а, т. 2 от същата наредба, Ви уведомявам за следното:
ПУП-ПЗ за промяна предназначението на имот 025033, местност „Селището“, землище на с. Бураново, община Кочериново, област Кюстендил от „нива“ за „склад за селскостопанска продукция, селскостопанска техника и гъбопроизводство“, попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
С решение № 23/06.03.2017 г. на Общински съвет Кочериново е разрешено изработване на ПУП - ПЗ за промяна предназначението на земеделски имот № 025033, местност „Селището“, землище на с. Бураново, община Кочериново от „нива“ за „склад за селскостопанска продукция, селскостопанска техника и гъбопроизводство“, схеми за транспортен достъп, ВиК и ел., като одобрява приложеното задание по чл. 125 от Закона за устройство на територията и е дадено съгласие за право на преминаване през имот № 000147, местност „Селището“, общинска собственост с площ 27 м2 с ширина 4.00 м и дължина 6.75 м за транспортен достъп, водопроводно отклонение и електрозахранване на имот № 025033.
С ПУП - ПЗ е предвидено след промяна предназначението на имота в същия да бъде изграден склад за съхранение на селскостопанска продукция, селскостопанска техника, помещение и битова стая, както и помещение за производство на култивирани гъби (кладница). Предвидените показатели на устройство и застрояване на имота са както следва: устройствена зона - Пп; минимална озеленена площ 20%; плътност 80 %; Кинт.2.5; свободно застрояване и етажност 1 - 2 етажа. Електрозахранването на имота е предвидено от изградената разпределителна мрежа НН на с. Бураново. Водоснабдяването е предвидено да се осъществи от съществуващ уличен водопровод , а битовите отпадъчни води ще се заустват във водоплътна изгребна яма. Транспортния достъп до имота ще се осъществява по улица от регулацията на с Бураново.
Предвидената сграда ще се използва за екологично производство на гъба кладница при следната технологична схема:
1. Компост от суха слама и люцерна, вар и гипс /2% от сухата маса/.
2. Надробяване и смесване на компонентите.
3. Намокряне с вода за четири дни и многократно разбъркване.
4. Загряване на компоста до 60°С, охлаждане до 25°С и пълнене в полиетиленови чували като се редува слой компост, слой мицел.
5. В помещението се поддържа необходимата температура в зависимост от стадия на развитие на мицела в компоста в диапазон 18°С до 24°С и влажност 75 - 85%, осигурявани чрез водна система за водна мъгла.
6. Капацитет 700 - 800 чувала по 10 кг.
7. Добив 2 - 4кг на чувал или 2400т гъби на цикъл /един цикъл 2,5 месеца/. Годишно се реализират до три цикъла, през летния сезон не се отглежда гъба. Теглото на остатъчния компост в края на цикъла е по-малко от 4 кг /1 чувал/ и ще се реализира за торене. Полиетиленовите чували ще се предават за рециклиране.
8. Химични препарати в производството няма да се използват, дезинфекцията на помещенията ще се извършва с 30% разтвор на водороден пероксид/кислородна вода/ и почистване и дезинфекция на стелажите с пароструйка. Производството ще бъде екологично чисто и незамърсяващо околната среда.
На този етап не са налични данни, че с ПУП - ПЗ се очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения, които попадат в позиции на Приложения № 1 и № 2 на ЗООС. Също така, не намираме основания за предполагане на значително въздействие върху околната среда при прилагането на плана.
Предвид гореизложеното за проекта за ПУП-ПЗ не следва да се провежда процедура по преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка.
Имотът, предмет на плана не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, както и в границите на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие. Най - близо са разположени защитени зони BG0002107 “Бобошево” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-781/29.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ бр. 104/2008 г.) и BG0001013 “Скрино“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони приет с Решение на Министерски съвет №661/16.10.2007 г. (обн. ДВ бр. 85/2007 г., изм. и доп.).
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените дейности, както и че при реализирането им не се засягат природни местообитания и местообитания на видове, не се предполага увреждане и трансформация на местообитания и местообитания на видове в зоните, не се създава преграда, която да възпрепятства миграция на видове, а възможните шумови и антропогенни въздействия са временни и обратими, считаме, че при реализацията им няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитени зони BG0002107 “Бобошево” и BG0001013 “Скрино“. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомявам, че преценката на компетентния орган за така заявеният „ПУП-ПЗ за промяна предназначението на имот 025033, местност „Селището“, землище на с. Бураново, община Кочериново, област Кюстендил от „нива“ за „склад за селскостопанска продукция, селскостопанска техника и гъбопроизводство“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото произнасяне се отнася само за заявените параметри на плана и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите на плана или на някои от обстоятелствата, при които е изготвено настоящото писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно РИОСВ – Благоевград за промените.