Съдържание

Посетители

В момента има 354  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2017

Съобщение №400/2017

инвестиционно предложение “Изграждане на цех за преработка на билки в поземлен имот с идентификатор 56126.603.2180 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Петрич, община Петрич, област Благоевград“

Възложител: „РУДИ“ ЕООД

Във връзка с внесено от Вас Уведомление с вх. №2145/28.06.2017 г. и внесена допълнителна информация с вх. № 2145(1)/30.06.2017 г. на РИОСВ-Благоевград за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп., бр.81 от 15.10.2010 г. изм. ДВ, бр.3 /2011 г., ДВ, бр.94 /2012 г.), Ви уведомявам за следното:
Инвестиционното предложение “Изграждане на цех за преработка на билки в поземлен имот с идентификатор 56126.603.2180 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Петрич, община Петрич, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация в поземлен имот с идентификатор 56126.603.2180 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Петрич, община Петрич, област Благоевград е изградена жилищна сграда на четири етаж с магазин за ловнорибарски принадлежности и цех за бутилиране на трапезна вода, и ремонт на ООБ, въведени в експлоатация с Удостоверение № 107/12.11.2004 г. на главния архитект на община Петрич.
С настоящето инвестиционно предложение се предвижда на етаж от сградата да се обособи цех за преработка на билки – мента, мащерка и маточина, в който ще бъдат обособени:
- Производствена зона, в която е разположено оборудването за производство на капсули и екстракт от билки и в която е разположено цялото технологична оборудване;
- Складова зона за съхранение на дневна необходимост от суровини, различни вместимости с настойки за производството на екстракти и дневното производство готова продукция;
- Лаборатория оборудвана с лабораторни маси, лабораторни специализирани шкафове и лабораторни уреди и стъклария.
Предвижда се в цеха да се произвеждат хранителни добавки под формата на капсули от изсушени етерично маслени основно култури и екстракти от изсушени растения.
Технологията на производство ще включва:
1. Приемане на суровина за производство на капсули и екстракти
Растенията се доставят изсушени до 70 % от теглото си (вода) и се приемат след визуален контрол на билката, качествен, количествен, химичен и микробилогичен анализ на растението.
2. Производство на капсули: приемане; почистване от отпадъци; инспекция; надробяване; хомогенизиране; пълнен в капсули; етикиране; опаковане; съхранение; експедиция.
Капсулите ще се произвеждат от смлени сухи билки, както и от изсушен екстракт от билки. След приемане, почистване и инспекция на приетите билки, те се смилат до прахообразно състояние на машина за смилане на билки.
Някои видове капсули ще се произвеждат от прах, получен от течен билков екстракт. За преобразуването му до прахообразно състояние е предвидена машина за преобразуване на течен екстракт в прахообразно състояние. Праховете се дозират на кантар и се подават за хомогенизиране чрез миксер за хомонигизиране на прахта, до получаване на хомогенна смес. Хомогенизираната смес се подава в машина за пълнене на капсули. Произведените капсули се почистват от прах чрез вакуум система. Готовите, обезпрашени капсули се отнасят до брояч на капсули, където става тяхното преброяване и пълнене в флакони. След напълването опаковките се затварят с капачка в машина за поставяне на капачки. Опаковките се етикетират на машина за етикиране.
3. Производство на екстракти: приемане; почистване на отпадъци; инспекция; накисване; пресоване; бутилиране; етикетиране; пакетиране; съхранение; експедиция.
В цеха ще се работи с воден екстракт, който представлява воден разтвор на ценни водоразтворими съставки на растенията, извлечени от билките чрез накисването им във вода, като смоли, етерични масла, алкалоиди и др., които определят лечебните им свойства. Процесът се разделя на следните етапи:
Сухите билки се накисват във вода в контейнери от неръждаема стомана в продължение на 21 дни, при което то възстановява хидратирано състояние 01:10 (10%). Съдът се разклаща няколко пъти ежедневно.
След възстановяването се извършва филтрация на билките, за разделяне на твърдата от течната фракция. Твърдата фракция се пресова на вертикална кошова преса за билки, с което се извличане по пълноценно екстракта.
Пресованата твърда фракция се изнася като отпадък и се съхранява до извозване на специално място на площадката.
Полученият от филтрацията и пресата екстракт се смесва с помощта на миксер.
Извършва се финална проверка за всеки асортимент, чрез органолептична оценка /дегустация на екстракта за вкус, цвят и мирис/, физикохимични анализи като идентификация и титруване на активни вещества с химични и хроматографски методики, тестване на сухия остатък, определяне на общото микробно натоварване и др.
Опаковките се затварят с капачка в машина за поставяне на капачки и се етикетират на машина за етикетиране. За екстрактите ще се използват стъклени флакони. Флаконите се поставят се ръчно в индивидуална кутия с необходимите инструкции за употреба.
В цеха ще се произвеждат около 6 000 000 бр. капсули или около 3 000 кг суха биологична суровина и около 500 000 бр. по 50 мл екстракт или около 5 000 кг суха суровина.
Сградата е с изградена техническа инфраструктура и не се предвижда изграждане на нова или промяна на съществуващата такава.
Предвид гореизложеното така заявеното инвестиционно предложение не може да бъде отнесено към някоя от позициите на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда и не подлежи на регламентираните с глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда.
Инвестиционното предложение не е предвидено да се реализира в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо е разположена една защитена зона, а именно. BG0000167 „Беласица“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 661/16.10.2007 г. на Министерски съвет (обн. ДВ бр. 85/2007 г.).
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на инвестиционното предложение, както и обстоятелствата, че е предвидено същото да се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се предполага фрагментиране, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони от мрежата „НАТУРА 2000“. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение “Изграждане на цех за преработка на билки в поземлен имот с идентификатор 56126.603.2180 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Петрич, община Петрич, област Благоевград“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните, посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми компетентния орган за промените, в срок до 14 дни от настъпването им.