Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2017
Съобщение №239/2017
- Вторник, 02 Май 2017 13:07
инвестиционно предложение „Основен ремонт на път ІІІ-109 „път І-1 – Мелник“ от км 0+528 до км 12+815“
Възложител: АГЕНЦИЯ „ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА“
Във връзка с внесеното от Вас уведомление с Вх. №1273/03.04.2017 г. на РИОСВ - Благоевград за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционното предложение „Основен ремонт на път ІІІ-109 „път І-1 – Мелник“ от км 0+528 до км 12+815“ попада в обхвата на чл.2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Инвестиционното предложение предвижда основен ремонт на път ІІІ-109 „път І-1 – Мелник“ от км 0+528 до км 12+815 с цел възстановяване и подобряване на транспортно-експлоатационните характеристики на пътя. Началото на разглеждания участък е при км 0+528, което е на 528 м от мястото на пресичане на третокласния път с път I-1 „София-Кулата”. Края на участъка е в гр. Мелник при км 12+814.61, идентичен с км 12+815 по задание за проектиране. Основния габарит на пътя извън населеното място е Г9, включващ две активни ленти за движение, всяка с ширина 3.25 м и два банкета по 1.25 м всеки като в габарита са включени и водещите ивици. В населените места (с. Спатово, с. Хотово, с. Лозеница и гр. Мелник) параметрите на пътя включват платно за движение с ширина 6.0 м до 8.0 м и изпълнени бордюри. В разглеждания участък попадат следните кръстовища с пътища от общинската пътна мрежа:
км 0+908 - четириклонно кръстовище с път BLG-1180 „Левуново – Ново Делчево“;
км 4+044 - триклонно кръстовище с път BLG-1245 „Спатово - Склаве“ за с. Склаве;
км 8+088 - триклонно кръстовище с път BLG-3249 „III-109 - Зорница“ за с. Зорница;
км 10+745 - триклонно кръстовище с път BLG-2258 „път III-109 – Виногради -Хърсово“.
Към пътния участък са прилежащи още 31 бр. зауствания на улици и 39 бр. зауствания на селскостопански пътища. Няма кръстовища с пътища от републиканската пътна мрежа.
Отводняването на пътния участък е повърхностно – по надлъжните и напречни наклони. За отвеждане на водата от пътната повърхност са изпълнени необлицовани и облицовани окопи. В участъка са изградени общо 31 бр. малки съоръжения (тръбни, плочни и устообразни водостоци).
В разглеждания участък има изградени четири големи съоръжения (мостове):
• мост над безименно дере при км 6+031 – съоръжението представлява стоманобетонов мост с плочогредова връхна конструкция с три главни греди;
• мост над безименно дере при км 10+705 – съоръжението представлява стоманобетонов мост със статическа схема тип „проста греда“;
• мост над река Мелнишка при км 11+397 – съоръжението премоства коритото на река Мелнишка и представлява стоманобетонов мост със статическа схема тип „проста греда“;
• мост над Роженско дере при км 12+786 – съоръжението представлява стоманобетонов мост с плочогредова връхна конструкция с три главни греди.
По трасето са изпълнени 7 бр. подпорни и укрепителни стени.
С настоящето инвестиционно предложение се предвижда възстановяване на пътната настилка чрез полагане на нови усилващи и износващи асфалтови пластове. Преди тяхното полагане ще бъде извършен предварителен ремонт на различните видове установени повреди като единични и мрежовидни пукнатини, пукнатини до ръба на настилката, дупки и слягания. В участъците с по-големи нарушения е предвидена пълна реконструкция на съществуващата настилка. В местата с недостатъчен габарит се предвижда уширение на настилката до достигане на необходимия габарит съгласно нормите за проектиране на пътища. Тези уширения се предвижда да бъдат в границите на съществуващия обхват на пътя. В населените места се предвижда подмяна на съществуващите бордюри с нови. Предвижда се изграждането на нови рампи пред гаражните входове и скосяване на тротоарите за оформяне на рампи за хора в неравностойно положение в зоните на кръстовищата. При всички улици е предвидено заустване на 20 м от ръба на настилката на директното трасе и подмяна на бордюри.
Проектното решение предвижда и мероприятия за възстановяване на отводняването на пътния участък чрез подмяна на старите бордюри с нови, поставяне на нови италиански улеи, почистване и облицоване на окопите с готови бетонови елементи. В зависимост от конкретните условия се предвижда да се изгради подкопен дренаж с дренажна тръба Ø200. За всички тръбни вододстоци с диаметър по-малък от Ø1000 се предвижда подмяна с нови с минимален отвор 1 м. Допълнително се предвиждат 5 броя нови водостока – при км 1+007, км 8+777, км 9+266, км 10+844 и км 11+814. В населените места се запазва съществуващия начин за отводняване - повърхностно.
Освен съществуващите 7 бр. подпорни и укрепителни стени допълнително ще бъдат изградени 5 броя нови стени, две от които ще бъдат изпълнени с габиони, а останалите три ще бъдат стоманобетонни.
Разработените геометрични решения за съществуващите кръстовища са следните:
• Четириклонно кръстовище при км 0+908 – запазва се съществуващата геометрия;
• Триклонно кръстовище при км 4+044 – кръстовището се намира в населено място. Предвижда се част от съществуващата пътна настилка да се устрои в джоб за автобусна спирка. Всички развалени прилежащи тротоарни настилки са предвидени за възстановяване.
• Триклонно кръстовище при км 8+088 – предвижда се реконструкция на съществуващото кръстовище. Проектното решение предвижда кръстовището да остане от I-ви тип, без лента за ляво завиване от главното направление и с капковиден остров за по-добро канализиране на движението по второстепенното. Непосредствено след кръстовището е предвидено изграждането на отбивка за спиране за местни транспортни бусове.
• Триклонно кръстовище при км 10+745 – Геометричното решение предлага подобряване на геометрията по второстепенното направление, чрез устройване на капковиден остров и оформяне на бордюрна крива за дясно завиване.
Проектното решение за съществуващите големи съоръжения по трасето на пътния участък предвижда следното:
• Мост над безименно дере при км 6+031 – ще бъдат извършени ремонтни дейности с цел уширяване на моста за достигане на проектния габарит, както и санитарни дейности с цел удължаване на експлоатационния му живот. Предвидените в проекта ремонтни работи включват: демонтаж на съществуващ стоманен парапет, разваляне на пътната настилка, разбиване на тротоарните конзоли, изграждане на нови устои съответно при вток и отток, изграждане на нова пътна плоча и нови тротоарни блокове, монтаж на нови парапети и предпазни огради, саниране на всички корозирали части от връхната конструкция и долното строене;
• Мост над безименно дере при км 10+705 – ще бъдат извършени ремонтни дейности с цел уширяване на моста за достигане на проектния габарит, както и санитарни дейности с цел удължаване на експлоатационния му живот. Предвидените в проекта ремонтни работи, включват: демонтаж на съществуващия стоманен парапет, разваляне на пътната настилка и пътната плоча, разбиване на тротоарните блокове, изграждане на монолитна стоманобетонова опора под новата тротоарна конзола върху съществуващия кусинет на устоя, направа на нова монолитваща пътна плоча, подмяна на хидроизолацията, направа на нови тротоарни блокове с бетон, изпълнение на нова пътна настилка и саниране на всички корозирали части от връхната конструкция;
• Мост над река Мелнишка при км 11+397 – разрушаване на съществуващия мост и изграждане на нов такъв. Новото съоръжение ще бъде с два отвора, всеки с дължина 14.0 м. Проектният му габарит е 12.40м, от които пътна настилка с ширина 8.0 м и две тротоарни конзоли с ширина 1.70 м всяка;
• Мост над Роженско дере при км 12+786 – ще бъдат извършени ремонтни дейности с цел уширяване на моста за достигане на проектния габарит, както и санитарни дейности с цел удължаване на експлоатационния му живот. Предвидените в проекта ремонтни работи, включват: демонтаж на съществуващия стоманен парапет, разваляне на пътната настилка и пътната плоча, разбиване на тротоарните блокове, изграждане на нови устои съответно при вток и отток, изграждане на монолитна стоманобетонова опора под новата тротоарна конзола върху съществуващия кусинет на устоя, направа на нова монолитваща пътна плоча, подмяна на хидроизолацията, направа на нови тротоарни блокове с бетон, изпълнение на нова пътна настилка и саниране на всички корозирали части от връхната конструкция.
Основния ремонт на пътния участък включва цялостна подмяна на съществуващите пътни знаци, както и демонтаж на съществуващите предпазни огради и поставяне на нови ограничителни системи за пътища. Върху новата асфалтова настилка ще бъде положена и съответната пътна маркировка.
Всички предвидени с проекта за основен ремонт на пътния участък строителни дейности се предвижда да бъдат извършвани в светлата част на деня и в съществуващия обхват на Път III-109, без да се използват нови терени. Предвидените земни изкопни работи по пътния участък са свързани основно с възстановяване на отводнителните съоръжения. Не са предвидени взривни дейности. За ремонта на пътния участък се предвижда да се използват предимно готови строителни материали – асфалтобетон, конструктивни елементи и др.
Инвестиционното предложение не е свързано с промяна на предназначението и /или начина на трайно ползване на териториите, предмет на същото.
Предвид гореизложеното, за така заявеното инвестиционно предложение „Основен ремонт на път ІІІ-109 „път І-1 – Мелник“ от км 0+528 до км 12+815“ не са налични основания същото да се счита за изменение или разширение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), което може да доведе до значително отрицателно въздействие върху околната среда (дейностите не изискват допълнително отчуждаване на площи, за реализация на инвестиционното предложение ще бъдат използвани съществуващите републикански и общински пътища и няма да бъде необходимо изграждането на временни спомагателни пътища), предвид което инвестиционното предложение не подлежи на регламентираните по реда на глава шеста от него процедури по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).
От извършената проверка по отношение местоположението на трасето на предвидения за основен ремонт път ІІІ-109 спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи, че:
трасето на предвидения за основен ремонт път ІІІ-109 не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, но част от участъка преминаващ в землището на гр. Мелник (част от поземлен имот с идентификатор 47754.1.28 по одобрената кадастралната карта и кадастралните регистри на гр. Мелник, община Сандански, област Благоевград, платно за движение посока към гр. Мелник) граничи с една защитена територия – природна забележителност „Мелнишки пирамиди“, обявена и с граници определени със Заповед №2607/14.12.1960 г. на Министерство на горите, видоизменена със Заповед №156/11.04.1978 г. на Комитета за опазване на околната среда (КОПС);
участъци от трасето на предвидения за основен ремонт път ІІІ-109 попадат в границите на следните защитени зони като част от мрежата „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР:
защитена зона BG0001023 „Рупите - Струмешница”, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №802/04.12.2007 г. на Министерски съвет (ДВ. бр. 107/2007 г., изм. и доп.);
защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш”, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №802/04.12.2007 г. на Министерски съвет (ДВ. бр. 107/2007 г., изм. и доп.);
защитена зона BG0002072 „Мелнишки пирамиди“, обявена със Заповед №РД-283/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 29/2010 г.).
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията на чл. 12, ал. 2 и ал. 5 във връзка с ал. 1 и ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че:
инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите на защитена зона BG0002072 „Мелнишки пирамиди“ за опазване на дивите птици, въведени с горепосочената заповед за обявяването ѝ;
инвестиционното предложение е допустимо спрямо Плана на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на „ЗБР“ за БУ) (2016 – 2021 г.) и Плана за управление на риска от наводнения (ПУРН) на „ЗБР“ за БУ (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и на условия, описани в т. 6, т. 7 и т. 8 от становище на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” с Изх. № РД-11-91/26.04.2017 г., заведено в РИОСВ – Благоевград с вх. №1273(3)/27.04.2017 г., копие от което прилагаме.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на заявените с инвестиционното предложение дейности, както и че при реализирането им не се предполага унищожаване, увреждане и трансформация на природните местообитания и местообитанията и популациите на видовете, предмет на опазване в защитените зони, не се създава трайна преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за инвестиционно предложение „Основен ремонт на път ІІІ-109 „път І-1 – Мелник“ от км 0+528 до км 12+815“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми компетентния орган за промените, в срок до 14 дни от настъпването им.