Съдържание

Посетители

В момента има 374  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2016

Съобщение №767/2016

инвестиционно предложение „Извършване на текущ ремонт на част от напорния тръбопровод на ВЕЦ „Калин“

Във връзка с внесеното от Вас уведомление с Вх. №3164/24.08.2016 г. на РИОСВ - Благоевград за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционното предложение „Извършване на текущ ремонт на част от напорния тръбопровод на ВЕЦ „Калин“ попада в обхвата на чл.2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация, вследствие на дългата експлоатация (повече от 70 години) на напорния тръбопровод на ВЕЦ „Калин“, находящ се в землището на с. Пастра, община Рила, област Благоевград, който освен за енергийно производство се ползва и за водоснабдяване с вода за питейно-битови нужди на населените места в общините Рила и Кочериново, са получени течове, в резултата на които има неконтролирано изтичане на водата от язовир Калин и Карагьол в периода на задействане на аварийните затворни съоръжения, образуване на срутища над и под тръбопровода, спиране на подаването на вода за питейни нужди.
С цел отстраняване на течовете, с настоящето инвестиционно предложение се предвижда подмяна на част от тръбите на напорния тръбопровод на ВЕЦ „Калин“, в слабонаклонения засипан участък с дължина 568.56 м, като съществуващите стоманени заварени тръби с диаметър Dn 630 се заменят с нови тръби за питейна вода с диаметър Dn 600. Технологията на подмяна на тръбите предвижда следните дейности: прочистване на съществуващия достъп до трасето на тръбопровода; изчистване на трасето на тръбопровода от свлачени камъни; премахване на насипаната земна и скална маса; демонтаж на стария тръбопровод; полагане на пясъчна подложка под новия тръбопровод; монтаж на новите тръби; засипване с филц и земна и скална маса и рекултивация на трасето. Предвидено е работите да се извършват ръчно и машинно, със строителна техника с габарити съобразени с параметрите на съоръжението. При необходимост от електрозахранване е предвидено да се използват мобилни генератори. Дълбочината на изкопните работи е предвидено да бъде минимална дълбочина 70 см и 100 см максимална дълбочина, и 100 см ширина, съобразено с котите на терена на съществуващия тръбопровод.
При извършване на предвидените ремонтни строително-монтажни дейности ще се използват обичайните инертни материали (пясък, чакъл, трошен камък) и земните маси от изкопите.
С инвестиционното предложени не се предвижда промяна на техническите параметри на съществуващото съоръжение, съответно на разрешителното за водоползване. Не се предвижда и изграждане на нова техническа и пътна инфраструктура, както и ползване на взрив при извършване на изкопните работи.
Предвидените с инвестиционното предложение дейности не са свързани с промяна на предназначението и начина на трайно ползване на имотите, обособени за съоръженията на ВЕЦ „Калин“, в случая, поземлени имоти с идентификатори 55539.146.130 и 55539.147.11 по одобрената кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Пастра, община Рила, област Кюстендил, с площи съответно 4758 кв. м и 463 кв. м, трайно предназначение на територията: „Територия, заето от води и водни обекти“ и начин на трайно ползване: „За друг вид водно течение, водна площ, съоръжение“.
Предвидените дейности не попадат самостоятелно в обхвата на Приложение № 1 и 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), не следва да се считат за разширение или изменение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2 от ЗООС, което може да доведе до значително въздействие върху околната среда (не се засягат нови терени извън съществуващото трасе на тръбопровода, подмяната на тръбите не е свързана с промяна на ползваните водни количества, не се очаква реализацията и последващата експлоатация да доведат до увеличаване на въздействието върху компонентите на околната среда), предвид което инвестиционното предложение „Извършване на текущ ремонт на част от напорния тръбопровод на ВЕЦ „Калин“ не подлежи на задължителна оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Инвестиционното предложение е предвидено да се реализира в границите на една защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии, а именно: Природен парк „Рилски манастир“, обявен като част от Народен парк „Рила“ със Заповед №114/24.02.1992 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 20/1992 г.), видоизменена със Заповед № РД-247/19.07.1999 г. на министъра на околната среда и водите и прекатегоризиран в природен парк „Рилски манастир“ със Заповед № РД-310/26.06.2000 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 56/2000 г.). Съгласно действащия План за управление, утвърден с Решение №121/12.03.2010 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 23/2010 г.), инвестиционното предложение попадат в „Зона за техническа инфраструктура“.
Инвестиционното предложение е предвидено да се реализира и в границите на две защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, а именно: защитена зона BG0000496 „Рилски манастир“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №335/26.05.2011 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 41/2011 г.) и защитена зона BG0000496 „Рилски манастир“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-886/25.11.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 107 от 2013 г.), чийто граници се припокриват изцяло.
Извършената проверка за допустимост в съответствие с разпоредбата на чл. 12, ал. 2 и ал. 4, във връзка с чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение е допустимо спрямо:
 режима на защитена зона BG0000496 „Рилски манастир“ за опазване на дивите птици, определен със заповедта за обявяването ѝ;
 режима на природен парк „Рилски манастир“, определен със Закона за защитените територии, заповедта за обявяване и с Плана за управлението му.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на инвестиционното предложение, както и обстоятелствата, че с осъществяването му не се създават условия и предпоставки за пряко или косвено унищожаване, фрагментиране, увреждане и/или трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в засегнатите защитени зони, както и за създаване на трайна преграда, която да възпрепятства миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за инвестиционното предложение „Извършване на текущ ремонт на част от напорния тръбопровод на ВЕЦ „Калин“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания на инвестиционното предложение за „Извършване на текущ ремонт на част от напорния тръбопровод на ВЕЦ „Калин“ и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите и предвижданията на гореописаното инвестиционно предложение или на някои от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно РИОСВ – Благоевград за промените.
Във връзка с горното, на основание §7 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за защитените територии и Заповед № РД-20 от 12.01.2012 г. на министъра на околната среда и водите, РИОСВ – Благоевград съгласува реализацията на инвестиционното предложение за „Извършване на текущ ремонт на част от напорния тръбопровод на ВЕЦ „Калин“.